Fotelik samochodowy dla niemowlaka – jak wybrać pierwszy fotelik dla dziecka?

Fotelik samochodowy dla niemowlaka to jedna z obowiązkowych rzeczy, którą należy kupić tuż po narodzinach dziecka. Zakup ten jest bardzo istotny dla zdrowia i bezpieczeństwa naszej pociechy, dlatego przed podjęciem decyzji należy wiedzieć, na jakie elementy fotelika samochodowego zwrócić uwagę. Jakie są zasady bezpiecznego transportu malucha?

Fotelik samochodowy dla noworodka ma za zadanie chronić dziecko przed skutkami gwałtownego hamowania lub zderzenia z innym pojazdem. Pozwala zmniejszyć siły działające na ciało dziecka na przykład podczas wypadku. Jest więc podstawowym środkiem tak zwanego bezpieczeństwa biernego w samochodach.

Foteliki dla noworodka – europejskie klasyfikacje i certyfikaty

Foteliki samochodowe zgodnie z obowiązującą w Europie klasyfikacją dzielą się na pięć grup:

 • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kilogramów (od urodzenia do 6-9 miesięcy),
 • 0+ – dla dzieci o wadze do 13 kilogramów (od urodzenia do 12-15 miesięcy),
 • I – dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów (9 miesięcy – 4 lata),
 • II – dla dzieci o wadze od 15 do 25 kilogramów (4-6 lat),
 • III – dla dzieci o wadze od 22 do 36 kilogramów (6-11 lat).

Sprawdź: Kategorie wagowe fotelików dla dzieci [Rozmiary fotelików samochodowych]

W Polsce obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych dotyczy pociech, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Jeśli dziecko nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach, to może być przewożone na tylnym siedzeniu auta gdy osiągnie 135 cm wzrostu. W przypadku trójki dzieci można przewozić trzyletnie dziecko bez fotelika, jeśli jego rodzeństwo podróżuje w fotelikach i nie ma możliwości zamontowania kolejnego. Fotelik samochodowy niemowlęcy sprzedawany w Polsce musi posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 lub ECE R44-04. Certyfikat ECE R129, nazywany potocznie i-Size jest bardziej restrykcyjny i poza bezpieczeństwem punktuje też wygodę dziecka.

Zobacz też: Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2021 roku

Pierwszy fotelik samochodowy dla niemowlaka- podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Nosidełko dla noworodka do samochodu – czym się różni fotelik dla niemowlaka od gondoli? Zwłaszcza ci rodzice, którzy wybierają fotelik samochodowy dla swojego pierwszego dziecka, mogą mieć początkowo największe problemy z wybraniem odpowiedniego fotelika. Na początku warto zaznaczyć, że zdrowie niemowlęta mogą bez problemów korzystać z fotelików samochodowych. U niektórych dzieci bardziej zalecane są jednak gondole. Dotyczy to noworodków, które mają orzeczoną lekarsko arytmię serca w pozycji półleżącej, łamliwe kości, syndrom Pierre’a Robin’a lub rozszczep kręgosłupa. W gondoli dziecko leży na płasko na plecach, jednak podczas wypadku szyja dziecka poddawana jest większemu zginaniu, niż dzieje się to w fotelikach, które mają wysokie zagłówki i wkładki, które przeciwdziałają ruchom głowy.

Najlepszym wyborem fotelika samochodowego dla noworodka będzie ten z grupy 0-13 kg. Dzięki temu mamy pewność, że zakupiony sprzęt posłuży dziecku dłużej i nie będzie za mały na przykład już po sześciu miesiącach użytkowania.

Sprawdź: Jak zamontować fotelik samochodowy krok po kroku?

Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać?

Fotelik do samochodu dla niemowlaka powinien posiadać pewne funkcje, które zapewnią dziecku maksimum ochrony i komfortu. Co powinien posiadać i jaki powinien być dobry fotelik dla noworodka?

 • Być nowy – używane foteliki dla niemowlaka mogą mieć wady, które pogorszą jego bezpieczeństwo. Średnia trwałość tworzywa, z których wykonane są foteliki to 3-5 lat.
 • Dopasowany do auta – fotelik dla niemowląt należy wcześniej przymierzyć do auta i upewnić się, że można go stabilnie zamontować na siedzeniu.
 • Montaż tyłem do kierunku jazdy – dzieci do 13 kilogramów wagi zgodnie z prawem powinny podróżować w fotelikach samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy (tzw. szwedzki styl przewożenia dzieci). Dzięki temu dziecko jest lepiej chronione podczas kolizji lub gwałtownego hamowania.
 • Montaż – foteliki niemowlęce najczęściej można montować na dwa sposoby: na pasach samochodowych lub na systemie ISOFIX. Baza ISFOIX polega na przytwierdzeniu fotelika bezpośrednio do ramy auta. Dzięki temu zwiększa się stabilność fotelika, a także gwarantuje poprawne i szybkie zamontowanie łupinki.
 • Pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa – dostępna jest w fotelikach dla dzieci do 18 kg. Pięciopunktowa uprząż trzyma dziecko w odpowiedniej pozycji oraz nie pozwala na wysunięcie się malucha z fotelika.
 • System ochrony bocznej – to wzmocnienie, które absorbuje energię uderzenia podczas kolizji bocznej.
 • Regulacja oparcia i zagłówka – umożliwia dopasowanie siedziska do zmieniającego się wzrostu i wagi dziecka.
 • Funkcja spania – to dodatkowa funkcja, która oferuje nachylenie oparcia w fotelikach grupy 0 czy 0+. Dzięki temu można wyeliminować problem opadającej głowy śpiącego dziecka.
 • Rodzaj materiału – nagłówek powinien być miękki i przyjemny w dotyku. Dodatkowo w fotelikach niemowlęcych należy szukać tapicerki wykonanej z oddychającej tkaniny i łatwej w demontażu. Możliwość uprania jej w pralce ułatwi utrzymywanie produktu w dobrym stanie.

Zanim kupisz fotelik dla niemowlaka warto też sprawdzać wyniki niezależnych testów zderzeniowych.

Sprawdź: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – cena i opisy produktów

Fotelik samochodowy dla niemowlaka powinien być wybrany z rozmysłem. Jakie produkty można spotkać na rynku i które foteliki dla noworodków są polecane na forach przez innych rodziców?

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – Maxi-Cosi Citi 0-13Kg

Maxi-Cosi to fotelik dla niemowlaka od urodzenia do 1. roku życia (i wagi do 13 kilogramów). Jest on montowany tyłem do kierunku jazdy, posiada trzypunktową uprząż oraz zapinany jest na pasy samochodowe.

Posiada regulację siedziska i oparcia, ma zdejmowaną tapicerkę i ergonomiczny pałąk. Cechuje się niską wagą (2,8 kilogramów) oraz rączką, do wygodnego przenoszenia dziecka.

Cybex Cloud Z i-Size

To fotelik dla niemowląt od urodzenia do osiągnięcia przez nie wagi około 13 kilogramów. Posiada trzypunktową uprząż z miękkimi otulinkami, które nie będą sprawiały dyskomfortu dziecku. Fotelik niemowlęcy zapinany jest na dodatkową bazę i-Size czy Cybex Baza Z, która umożliwia rotację fotelika o 180 stopni.

Skorupa fotelika wykonana jest z materiału, który absorbuję energię wywołaną przy kolizji czy wypadku oraz posiada system ochrony bocznej LSP. Funkcja rozłożenia do pozycji leżącej ułatwia używanie fotelika także poza autem. Dodatkowo tapicerka jest łatwo zdejmowana, a fotelik ma dodatkową składaną budkę z filtrem UV 50+, co chroni dziecko przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Joie Spin 360 Merlot 0-18Kg

To kolejny fotelik niemowlęcy, który może być montowany zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Umożliwia to obrotowe siedzisko 360 stopni, które ułatwia wyjmowanie i umieszczanie w siedzisku malucha.

Fotelik może być ustawiony w pięciu pozycjach, zintegrowany jest zarówno z bazą, jak i nogą podpierającą. Dostępna jest sześciostopniowa regulacja wysokości zagłówka, a system Grow Together umożliwia także automatyczną regulację pasów bezpieczeństwa do zmieniającego się wzrostu i wagi pociechy. Wyściółka gwarantuje wysoki komfort, dodatkowo skorupa jest wentylowana po bokach. Posiada uprząż pięciopunktową.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – Britax & Romer Dualfix 2R 0-18Kg 

Fotelik dla niemowlaka Dualfix 2 zapewnia funkcję obrotu o 360 stopni, dzięki czemu zapinanie dziecka w foteliku jest wyjątkowo łatwe oraz oferuje montaż przodem i tyłem do kierunku jazdy.

Krótka rama antyrotacyjna sprawia, że gdy dziecko podrośnie, można używać fotelika przodem do kierunku jazdy bez żadnego dyskomfortu. Ma też kilka stopni nachylenia, także odpowiednią do spania. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i neoprenowe ochraniacze na klatkę piersiową poza komfortem służą też redukcji ruchu dziecka w momencie zderzenia. Ściany boczne absorbują też siłę zderzenia bocznego.

GB Idan + baza FIX

Fotelik posiada wysoki wynik w rankingu ochrony bocznej LSP w zderzeniu bocznym. Ma regulowany zagłówek oraz wysokość pasów naramiennych, dzięki czemu dostosowuje się do rozwoju dziecka. Miękka wkładka zapewnia komfort podróży i wygodną pozycję.  

Fotelik samochodowy Britax & Romer Babysafe I-Size Cosmos Black 0-13Kg + Baza

To fotelik odpowiedni od urodzenia do wieku około 15 miesięcy (do osiągnięcia wzrostu 83 centymetrów). Wyposażone jest we wkładkę dla noworodka, która zapewnia dodatkowe podparcie i absorbuje wstrząsy.

Można ją wyjąć, gdy dziecko urośnie. Możliwa jest także regulacja wysokości zagłówka. Fotelik posiada technologię płaskiego ułożenia oraz SICT – dodatkową ochronę w przypadku uderzeń bocznych. Ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz system zapewniający odpowiednie podparcie pleców malucha, regulowane wraz z jego wzrostem. Baza ISOFIC umożliwia łatwe odchylanie fotelika.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – Lionelo Sander Szary 0-36Kg

Fotelik samochodowy Linoelo Sander posiada pięciopunktowe pasy bezpieczeństwo, wysokiej jakości, miękkie materiały oraz wbudowaną poduszkę, która gwarantuje komfort jazdy samochodem oraz zapobiega otarciom skóry.

Zagłówek ma aż 14-stopniową regulację a sam fotelik cztery poziomy pochylenia oparcia. Dodatkowa poduszka zabezpiecza po bokach główkę dziecka. Pas Top Tether sprawdza się w przypadku kolizji czołowych, zmniejszając odchylenie dziecka głowy do przodu. Baza Isofix umożliwia obrót fotelika o 180 stopni. Może być wykorzystywany od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko wagi 36 kilogramów.

Graco, SnugRide I-Size, fotelik samochodowy, 0-13 kg

Fotelik niemowlęcy Graco może być używany przez niemowlęta od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko 87 centymetrów wzrostu (około 18 miesięcy). Jest mocowany na bazie za pomocą zaczepów Isofix tyłem do kierunku jazdy.

Pięciopunktowe, regulowane pasy bezpieczeństwa mogą być dostosowane do wzrostu dziecka. Ściany fotelika są wzmocnione, dzięki czemu gwarantują większą ochronę. Baza ma siedem stopni regulacji. 

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – Lionelo Bastiaan (0-36kg)

Lionelo Bastiaan to fotelik samochodowy przeznaczony dla dzieci w przedziale wagowym do 36 kilogramów. Baza z systemem isofix pozwala obrócić siedzisko fotelika o 360 stopni, co ułatwia wyjmowanie dziecka, ale też umożliwia jazdę zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.

Posiada siedmiostopniową regulację zagłówka, dzięki czemu można dostosować fotelik do wzrostu pociechy. Dodatkowo cztery poziomy pochylenia oparcia umożliwiają ustawienie jedną ręką fotelika z pozycji siedzącej do leżącej. ImpactBlock to dodatkowa poduszka, która redukuje wstrząs podczas zderzenia bocznego oraz gwarantuje dodatkową wygodę. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z silikonowym pokryciem od spodu gwarantują dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Dodatkowo górny pas posiada system Top Teather, który zmniejsza odchylenie głowy dziecka podczas zderzenia czołowego samochodu.

Cybex Sirona Z i-Size for Scuderia Ferrari Victory Black (0-18kg)

To produkt, na który zwrócą uwagę wszystkich miłośników motoryzacji i Formuły 1.  Cybex przygotował specjalną linie produktów, w których liczy się nie tylko design, ale też maksymalne bezpieczeństwo. Fotelik można obrócić o 360 stopni, dzięki czemu dziecko mające więcej niż 16 miesięcy lub 76 cm wzrostu może jeździć przodem do kierunku jazdy.

Model ten jednak daje możliwość przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy do nawet 4. roku życia, co znacząco zwiększa bezpieczność przewożonego malucha. Funkcja rotacji 360 stopni ułatwia wkładanie i wyjmowanie dziecka. Za pomocą jednej ręki można wyregulować oparcie i zmienić pozycję fotelika – dostępnych jest pięć nachyleń tyłem do kierunku jazdy i trzy pozycje przodem. System LSP minimalizuje siłę uderzenia w kolizji bocznej niezależnie od tego, czy dziecko jedzie tyłem czy przodem do kierunku jazdy. Dodatkowo na bezpieczeństwo dziecka wpływa Er-Tech – technologia redukcji energii, która chroni odcinek szyjny kręgosłupa dziecka przed działaniem siły uderzeniowej w zderzeniu czołowym. W momencie kolizji zagłówek obniża się i pochłania energię. 

Caretero Defender Plus Isofix Grey 0-18Kg

Fotelik przeznaczony jest dla dzieci do 18 kilogramów wagi. Dostępny jest montaż tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą trzypunktowych pasów, zaczepów ISOFIX lub pasów TopTether. Produkt posiada pięciostopniową regulację oparcia, co pozwala przewozić dziecko bezpiecznie także w pozycji półleżącej.

Solidny zagłówek ma regulowaną wysokość i jest sprzężony z pasami naramiennymi, dzięki czemu łatwo można dostosować fotelik do zmieniającej się wagi i wzrostu dziecka. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa dodatkowo mają nakładki, które zmniejszają ryzyko otarć skóry. Zdejmowana tapicerka wykonana jest z ekoskóry i oddychającej tkaniny, którą łatwo można zdjąć. Caretero Defender Plus wyróżnia się głębokimi ściankami, które gwarantują dodatkową ochronę boczną. 

Joie Stages Black 0-25Kg

To fotelik dostosowany dla dzieci do 25 kilogramów (do około 7. roku życia). Dziecko można przewozić tyłem i przodem do kierunku jazdy. Na całej długości fotelika zamontowano osłony boczne z systemem SIS (Side Impact Security), które zapewniają największe bezpieczeństwo.

Pięciopunkowe pasy bezpieczeństwa oraz regulowany jedną ręką zagłówek zwiększają komfort jazdy dziecka. Możliwa jest regulacja kąta nachylenia oparcia do jednej pozycji przy ustawieniu tyłem lub do trzech pozycji przodem do kierunku jazdy. Dla wcześniaków i niemowlaków w zestawie dostępna jest także wkładka wypłycająca, która dopasowuje wnętrze siedziska do potrzeb najmniejszych niemowląt. Po osiągnięciu przez malucha wzrostu 60 centymetrów wkładka przestaje być konieczna i z łatwością można ją wymontować. Fotelik wykonany jest z tapicerki, która na całej powierzchni przepuszcza powietrze, dzięki czemu dziecko nie poci się w cieplejsze dni.

Foteliki samochodowe dla noworodków – porady dotyczące użytkowania

Dobierając fotelik do samochodu dla noworodka należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ta wiedza pozwoli nam ocenić także później, czy dziecko wyrosło już ze swojego fotelika.

Wybierając fotelik samochodowy dla niemowląt należy sprawdzić, czy głowa dziecka jest zabezpieczona po bokach – zagłówek nie może jednak blokować barków pociechy. Dodatkowo głowa, tułów i miednica malucha powinny być ułożone w linii prostej. Utrzymanie kręgosłupa w linii prostej zmniejszy ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku skrzywień kręgosłupa czy złego nawyku układania główki. Fotelik należy wymienić na większy, jeśli głowa pociechy wystaje powyżej górnej krawędzi oparcia fotelika, gdy nie można prawidłowo zapiąć pasów lub gdy dziecko przekroczyło dopuszczalną wagę lub wzrost dla danej grupy. Wystawanie nóżek lub trzymanie ich na oparciu fotela to nie są powody do zmiany fotelika na większy.

Warto wybrać fotelik samochodowy o wychyleniu ok. 30 stopni, co zapobiegnie opadaniu głowy noworodka na klatkę piersiową. Takie nachylenie ułatwi mechanikę oddychania dziecka, narządy nie będąc naciskać na przeponę i zmniejszy się częstotliwość cofania pokarmu z żołądka, co jest częstą dolegliwością maluchów w podróży.

Fotelik niemowlęcy musi być stabilnie zamontowany w samochodzie. Nie powinno się wkładać dodatkowych rzeczy do fotelika, na przykład pieluszki tetrowej czy poduszki. Fotelik powinien być jak najbardziej wygodny tak, by nie było konieczności zwiększania komfortu dziecka poprzez dodawanie wyżej wymienionych elementów.

Nie jest zalecane, by dziecko korzystało z fotelika samochodowego dłużej niż pół godziny (noworodek) lub  dwie godziny (niemowlę) bez przerwy. Dwa lata temu w mediach głośno było o historii amerykańskich rodziców, którzy po wyjęciu 3-tygodniowej córki z fotelika zauważyli, że dziecko ma problem ze złapaniem oddechu. Niemowlę zrobiło się sine, a z jego ust i nosa zaczęła toczyć się piana. W szpitalu okazało się, że dziecko jest niedotlenione. Powodem był zbyt długi czas korzystania z fotelika samochodowego, który w tamtej sytuacji użyty był przez rodziców także poza autem – dziecko spędziło w foteliku 15 minut w domu, gdy rodzice układali drugie dziecko do snu. – To tylko dwie godziny w samochodzie, a mogliśmy stracić naszą córeczkę. To przerażające. Chcę powiedzieć wszystkich rodzicom, żeby zawsze bardzo uważnie obserwowali swoje dzieci w czasie jazdy – mówili rodzice.

Dodaj komentarz

NA ZAKUPACH

Jaką sukienkę ciążową kupić na wesele?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy w sukience ciążowej możesz pięknie wyglądać, spójrz jak fantastycznie prezentowała się w niej Shakira. Wybierając się na wesele możesz przebierać w dostępnych fasonach. Na który z...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Wanienka dla dziecka

Wanienka dla dziecka to jeden z zakupów, których młodzi rodzice dokonują jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. To jeden z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlaka. W sklepach wybór wanienek jest...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Jaka sukienka na wesele dla mamy?

Sezon weselny już w pełni. Znalezienie odpowiedniej kreacji na to wydarzenie zawsze stanowi prawdziwe wyzwanie. Tym większe, gdy jest się karmiącą mamą. Sukienki na wesele dla mamy, która podczas imprezy...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general