Najpiękniejsze greckie imiona żeńskie. Jedno znów króluje w rankingu, a kolejne coraz bardziej podbijają serca rodziców

W poszukiwaniu idealnego imienia dla dzieci rodzice często sięgają do nie tylko do polskiej tradycji, ale także do propozycji zagranicznych. Okazuje się, że wiele dobrze znanych i uwielbianych od lat imion, które na stałe zadomowiły się w naszej kulturze wywodzi się z Grecji, niekiedy jeszcze z czasów starożytnych. Jedno z nich szczególnie pobiło serca rodziców, a dwa kolejne z każdym rokiem coraz bardziej zyskują na popularności. Jakie są najczęściej wybierane starożytne i greckie imiona żeńskie?

Imiona greckie żeńskie i ich znaczenie

Damskie imiona greckie są nie tylko piękne i wyjątkowe, ale kryją także niezwykłe znaczenia. Nic więc dziwnego, że rodzice chętnie po nie sięgają i coraz więcej dziewczynek w Polsce nosi imię wywodzące się z kultury tego skądinąd bardzo zasłużonego dla naszej cywilizacji kraju.

Które greckie imiona dla dziewczynek przeniosły się także na polski grunt?

  • Berenika – imię wywodzące się od słów „phere” – przynosić i „nike” – zwycięstwo, a zatem Berenika oznacza “kobietę niosącą zwycięstwo”.
  • Delfina – imię wywodzi się albo od nazwy mieszkani starożytnych Delf lub po prostu od nazwy zwierzęcia.
  • Eufemia – imię pochodzące od dwóch greckich słów oznaczających “dobry” i “wróżba”; Eufemia to kobieta przynosząca dobrą wróżbę, dobrze wróżąca.
  • Filomena – pochodzi od słów “philos”, czyli “drogi, miły” i “ménos” czyli męstwo.
  • Narcyza – imię wywodzące się z mitu o Narcyzie, mężczyźnie, który zakochał się we własnym odbiciu i zmarł, wpatrując się w nie; pochodzi od słowa oznaczającego “odurzający”.
  • Tekla – imię oznaczające z greckiego “kobietę, która sławi Boga”.
  • Teodora – żeński odpowiedni imienia Teodor, który oznacza “dar od Boga”.

Oprócz wymienionych imion w ostatnich latach jeszcze dwa inne szczególnie spodobały się Polakom. Od kilku lat cały czas na szczycie rankingu utrzymuje się Zofia (od greckiego słowa “sophia”, oznaczającego „mądrość”). W 2022 roku rodzice nadali je aż 5714 razy. Wysoko w zestawieniu znalazła się także Helena (miejsce 20, nadane 2680 razy). Imię to z greki oznacza “blask księżyca”, a w “Iliadzie” Homera nosiła je mitologiczna królowa Sparty, najpiękniejsza kobieta tamtych czasów. To ona miała stać się ostatecznym powodem wojny grecko-trojańskiej.

Zobacz: Imiona damskie na A. Rzadko nadawane, a to piękne i tradycyjne propozycje. Jedno z nich ostatnio zyskuje popularność

Mitologiczne imiona żeńskie

Część rodziców w poszukiwaniu oryginalnego imienia dla swojej córki nie waha się sięgać nawet do mniej oczywistych źródeł takich jak mitologia. Ostatnio coraz popularniejsze staje się imię Gaja (w 2022 nadane 640 razy), oznaczające Ziemię. Według mitologii Gaja miała wyłonić się z Chaosu i jest jedną z najstarszych bogiń.

  • Apolonia – imię utworzone od imienia boga Apolla, oznacza “tę, która należy do boga Apolla”.
  • Selena – to greckie słowo oznaczające “księżyc”, tak nazywała się jedna z bogiń.
  • Afrodyta – grecka bogini miłości, piękna i namiętności.

Sprawdź: Już nie Maria ani Lena. Popularność zyskuje piękne imię o greckich korzeniach

Czytelnicy pytają o greckie imię dla dziewczynki

Jakie są starożytne imiona żeńskie?

Zofia, Gaja, Helena, Selena, Apolonia.

Najpopularniejsze imiona greckie damskie?

Z pewnością Zofia i Helena.

Jakie jest najpopularniejsze imię greckie damskie?

Od kilku lat na podium rankingu znajduje się Zofia (od greckiego słowa “mądrość”).

Boskie imiona żeńskie z mitologii greckiej – jakie?

Imiona bogiń: Afrodyta, Atena, Hera czy Hestia.

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general