Już nie Maria ani Lena. Popularność zyskuje piękne imię o greckich korzeniach

W rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynki królują Zofia, Zuzanna i Hanna. W top 10 znalazły się również Maria i Lena. Zostały one jednak wyprzedzone przez dość nowe i niezwykle oryginalne imię. Wywodzi się ono z Grecji.

Wybór imienia dla dziecka często spędza przyszłym rodzicom sen z powiek. Dla jednych najważniejsze jest wdzięczne brzmienie imienia, dla innych zaś jego znaczenie. W rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek można zauważyć, że dominują krótkie i dźwięczne imiona, takie jak Hanna, Maja, Laura czy Julia. W ostatnich latach w rankingu wybija się zupełnie nowe imię. W 2021 roku wyprzedziło ono Marię, a w 2022 Lenę. Mowa o imieniu Pola.

Sprawdź: Te imiona to koszmar dla nauczycieli! Pedagog zdradza, dlaczego ich nie znosi

Imię Pola. Pochodzenie

Imię Pola to zdrobnienie od Apolonia i dopiero od niedawna funkcjonuje ono jako samodzielne imię. Pełna wersja wywodzi z Grecji i oznacza “należącą do Apolla”. W Polsce imię to pojawiło się w XIV wieku, początkowo brzmiało Apolonija lub Polonija. Imię Pola mogło natomiast powstać jako połączenie Apolonia i Paula, które to w niektórych językach wymawia się właśnie jako Pola.

Pola obchodzi imieniny 9 lutego. Zdrobnienia od tego imienia to m.in. Polcia, Polusia, Polka, Polunia, Polek, Polcik, Poluśka i Poluńka.

Sprawdź: Najdziwniejsze imiona w Polsce mogą przyprawić o zawrót głowy. “Serio? Nie róbcie tego dziecku!”

Imię Pola. Znaczenie

Pola to imię dla niezależnej, zdeterminowanej i pewnej siebie dziewczynki. Pola w życiu kieruje się rozumem, a jej racjonalne i odpowiedzialne decyzje przekładają się na sukcesy zawodowe i dobrą sytuację materialną. Kobiety o tym imieniu poradzą sobie świetnie w pracy w banku lub korporacji.

Znane osoby o imieniu Pola

  • Pola Negri – polska aktorka i modelka, właśc. Apolonia Chałupiec
  • Pola Raksa – aktorka polska, właśc. Apolonia Raksa
  • Pola Gojawiczyńska – polska pisarka, właśc. Apolonia Gojawiczyńska
  • Pola Nowakowska – polska siatkarka
  • Pola Kinski – niemiecka aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, właśc. Pola Nakszyński

Sprawdź: To najsmutniejsze imię na świecie. Poznaj jego znaczenie, zanim nazwiesz tak córkę

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo