Ile minut przybywa na Nowy Rok? Codziennie zyskujemy coraz więcej dnia

Przesilenie zimowe już za nami, co oznacza, że teraz każdego dnia aż do czerwca słońce będzie na niebie o kilka minut dłużej. Chociaż zima dopiero się zaczęła, powoli dni będą stawać się coraz mniej ponure, a światło słoneczne nieco dłużej będzie rozświetlać codzienność. Ile minut przybywa dnia na Nowy Rok? O ile wydłużają się dni?

Ile minut przybywa dnia na Nowy Rok?

Przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia. Dzień ten jest jednocześnie najkrótszym dniem w roku, ale dobra wiadomość jest tak, że od tego momentu będzie już tylko lepiej. Po przesileniu codziennie dzień się wydłuża o 2-3 minuty. Początkowo dnia przybywa bardzo powoli, ale wraz z upływem kolejnych tygodni słońce utrzymuje się na niebie wyraźnie dłużej.

1 stycznia 2024 słońce wstanie o 7:45, a dzień potrwa 7 godz. i 48 minut, czyli zaledwie o 6 minut dłużej od najkrótszego dnia w roku. Zachód słońca nastąpi o 15:33.

Zobacz też: Czy w Nowy Rok trzeba iść kościoła? Sprawdź, czy 1 stycznia trzeba wziąć udział w mszy

O ile dzień będzie dłuższy w nowym roku?

Z każdym dniem stycznia dnia będzie przybywać o mniej więcej 2-3 minuty, dlatego pod koniec miesiąca różnica będzie już naprawdę dostrzegalna gołym okiem. 31 stycznia słońce wzejdzie bowiem o 7:18, a zajdzie dopiero o 16:20, czyli dzień potrwa już 9 godz. i 2 min. i będzie o 1 godzinę i 20 minut dłuższy od najkrótszego dnia w roku. W połowie lutego będzie to już z kolei ponad dwie godziny dłużej, dlatego mimo że do wiosny jeszcze daleko, to zima będzie się stawała z każdym tygodniem coraz bardziej znośna.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo