Komunia 2024 – jaki rocznik? Kościelne zasady zmieniły się kilka lat temu

Majowe weekendy w kościołach w całej Polsce upływają pod znakiem uroczystości komunijnych. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego do sakramentu mogą przystąpić dzieci będące w odpowiednim wieku. Kilka lat temu postanowiono zmodyfikować obowiązujące regulacje. W jakim wieku do komunii? Kiedy komunia dzieci z rocznika 2016? Komunia 2024 – jaki rocznik? Ile lat ma dziecko jak idzie do komunii?

Komunia 2024 – jaki rocznik? Jaki rocznik idzie do komunii w 2024?

Zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego do sakramentu I Komunii Świętej przystępują dzieci, które uczęszczają do III klasy szkoły podstawowej. W tym roku szkolnym naukę w tej klasie rozpoczął rocznik 2014 i to właśnie dzieci z tego rocznika przystąpią do komunii w maju.

Zobacz: Prezent na Komunię dla chłopca. Jak znaleźć oryginalny upominek?

W jakim wieku jest komunia? Od kiedy komunia w 3 klasie?

Zgodnie z tradycją katolicką przystąpienie do sakramentu komunii po raz pierwszy jest jednym z najważniejszych momentów na duchowej drodze człowieka. Eucharystia jest bowiem symbolem Nowego Przymierza z Bogiem, dlatego według zasad prawa kanonicznego mogą do niego przystąpić wyłącznie wierni, którzy są już wystarczająco dojrzali i mogą uczestniczyć w całorocznych przygotowaniach.

Jeszcze kilka lat temu do I Komunii przystępowali uczniowie klas drugich szkoły podstawowej, ale zasady się zmieniły i teraz muszą to być uczniowie III klasy. Dzieci rozpoczynające naukę w trzeciej klasie mają rocznikowo 9 lat, a zatem w momencie przystąpienia do komunii w maju w zależności od miesiąca urodzenia mają skończone 9 lub 10 lat.

Sprawdź: Krótkie życzenia komunijne dla dziewczynki [od chrzestnych, rodziców i dziadków]. Słowa, które pozostaną w pamięci na zawsze

Czytelnicy pytają, w której klasie jest komunia

Komunia w jakim wieku?

Do komunii przystępują uczniowie klas III, a zatem mają 9 lub 10 lat.

Rocznik 2017 kiedy komunia?

w 2027 roku.

Dzieci urodzone w 2014 kiedy do komunii?

W maju 2024 roku.

Komunia 2025 jaki rocznik?

Rocznik 2015.

Rocznik 2016 kiedy do komunii?

w roku 2026.

Rocznik 2018 kiedy komunia?

W 2028 roku.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo