Lamblie to niemal wszechobecne pasożyty, o istnieniu których dowiadujemy się najczęściej, zostając rodzicami. Przyczyną jest ich częste występowanie w przewodzie pokarmowym dziecka, któremu towarzyszą przykre objawy. Czym są te tajemnicze szkodniki, w jaki sposób dostają się do organizmu dziecka oraz jak przebiega leczenie? Każdy rodzic powinien znać odpowiedzi na te pytania, by uchronić swoją pociechę przed zarażeniem lambliozą.
Co to jest lamblia?
Lamblie są pasożytami, które znajdują się w jelicie cienkim człowieka i w wielu gatunkach zwierząt. Cysty lamblii wydalane są z kałem. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość oraz żywotność (w glebie mogą przeżyć 7 tygodni, w zimnej wodzie do 3 miesięcy). Lamblioza (inaczej giardiaza) to w Polsce jedna z najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu brzucha u dzieci. Lamblie u dzieci są niestety powszechne. Choroba jest wywoływana przez pierwotniaka Giardię intestinalis. Opracowania podają, że częstość występowania lamblii w populacji dziecięcej sięga 0,5-50%. Aż 60-90% maluchów skarży się przy tym na ból brzucha.
Jak można się zarazić lambią?
Lamblie dostają się do organizmu dosyć łatwo. Najczęstszymi przyczynami zarażenia są:
- spożycie zanieczyszczonego cystami pokarmu lub wody,
- zła higiena (szczególnie brak mycia rąk),
- kiepskie warunki sanitarne,
- przebywanie w dużych skupiskach ludzi,
- nawożenie pól ludzkimi odchodami.
Do zakażenia lamblią najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Przyczyną zakażenia jest żywność zanieczyszczoną cystami pierwotniaka. Pasożyt lamblii umieszcza się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych oraz przewodach trzustkowych.
Lamblie u dzieci – objawy
Jakie są najczęstsze objawy lamblii? Otóż okazuje się, że większość zakażeń przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak u dziecka pojawiają się objawy lambliozy, przybierają ostre postaci. Najczęściej są to:
- bóle brzucha zaraz po jedzeniu,
- biegunka, wysypki,
- astma oskrzelowa,
- brak apetytu,
- niedokrwistość,
- niewielka żółtaczka.
Dobrą wiadomością jest fakt, że często zarażenie ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Rzadko utrzymuje się dłużej. Jeśli jednak niepokojące objawy utrzymują się parę dni, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Badanie lambliozy
W diagnostyce laboratoryjnej wykonuje się badanie krwi z rozmazem. Dzięki niemu można wykryć obecność eozynofilii rzędu 4-8%. Jednak najważniejsze jest badanie stwierdzające obecność cysty lamblii w kale. W tym celu wykonuje się badanie parazytologiczne. Dla potwierdzenia, czy lamblia w kale dziecka nadal się utrzymuje, poleca się zrobienie testu wykrywającego antygen Giardia. W diagnostyce przeprowadzane jest także badanie treści dwunastniczej, którą pobiera się sondą, lub test za pomocą specjalnej kapsułki. Materiał zostaje przebadany od razu po pobraniu. W ten sposób rozpoznaje się wyłącznie żywe pierwotniaki.
Leczenie lamblii u dzieci
Gdy okazuje się, że przyczyną bólu brzucha naszej pociechy jest lamblia, należy zastosować odpowiednie leczenie. W leczeniu lambliozy u dzieci stosuje się metronidazol, furazolidon oraz tynidazol. Odpowiednie leki oraz ich dawki przepisze lekarz, z którym należy skonsultować objawy choroby. Po kuracji lekarstwami wykonywane są kolejne badania kału w celu zdiagnozowania obecności pasożyta i skuteczności leczenia. Warto wiedzieć, że w trakcie walki z lamblią należy zrezygnować z podawania dziecku węglowodanów, słodyczy oraz soków owocowych, gdyż sprzyjają one namnażaniu pasożytów.
Mimo że lamblioza (giardiaza) nie zalicza się do poważnych chorób, warto podjąć odpowiednią profilaktykę, aby uniknąć zarażenia pasożytem u swojego dziecka. Przewlekły ból brzucha oraz inne przykre objawy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, obciążając organizm dziecka. Dlatego jako rodzice musimy pamiętać, że zarażenia można uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk przed każdym posiłkiem oraz po pobycie na podwórku lub w zatłoczonym miejscu (np. w galerii handlowej, w sklepie). Ważne jest również dokładne mycie owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz unikanie picia wody z nieznanego źródła. Jeśli to możliwe, należy także pilnować, by dziecko jak najrzadziej korzystało z publicznych toalet. W profilaktyce zarażenia konieczny jest zakaz nawożenia gleby ludzkimi odchodami. Dzięki tym prostym zasadom możemy w łatwy sposób uchronić nasze dziecko przed pasożytami lamblii.
[zdjęcie główne: Wikipedia / Pixabay]