Nie lekceważ tych objawów! To może być udar słoneczny!

Udar słoneczny może przydarzyć się w każdym wieku, ale osoby starsze i najmłodsi są szczególnie narażeni na jego wystąpienie. Udar cieplny u dziecka może być także gorszy w skutkach. Kluczowe jest szybkie reagowanie i natychmiastowa pomoc osobie, u której wystąpiły objawy udaru. Jak je rozpoznać?

Udar słoneczny u dzieci

Udar słoneczny to rodzaj udaru cieplnego. Jest stanem chorobowym, który polega na przegrzaniu organizmu. Może do tego dojść w wyniku przebywania w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura, podczas upalnego dnia spędzanego na zewnątrz, w gorącej kąpieli, przy dużym wysiłku fizycznym lub przy długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne, czego wynikiem jest właśnie udar słoneczny.

Stan ten polega na nagromadzeniu zbyt dużej ilości ciepła w ciele człowieka. Powoduje to, że praca ośrodka termoregulacji zostaje zaburzona. Przestaje ona utrzymywać w normie procesy chłodzące, między innymi wyłączane zostają gruczoły potowe, przez które człowiek oddaje największą ilość ciepła w krytycznych sytuacjach. Z uwagi na brak możliwości oddawania ciepła, organizm nagrzewa się jeszcze bardziej.

Objawy udaru słonecznego

Wiele osób zastanawia się jak rozpoznać udar słoneczny. Objawy są dosyć jednoznaczne.

  • Ciepła skóra – najpierw staje się zaczerwieniona, a następnie bardzo ciepła, jak przy gorączce;
  • Temperatura ciała – zaczyna rosnąć dosyć szybko, może przekroczyć nawet 40 stopni. Maluch jest rozpalony, ma bardzo ciepłe dłonie i stopy;
  • Nudności – udarowi cieplnemu często towarzyszą nudności, a także wymioty;
  • Ból głowy – dziecko skarży się na silny ból głowy, do tego mogą dołączyć również zawroty, zaburzenia równowagi;
  • Bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia – w skrajnych przypadkach może również dojść do zaburzeń orientacji i krótkotrwałych omdleń;
  • Problemy z oddychaniem;
  • Przyspieszone tętno – może ono osiągać nawet 180 uderzeń serca na minutę!
  • Drgawki

Udar słoneczny: objawy po jakim czasie?

Objawy nie muszą pojawić się w czasie przebywania na słońcu czy bezpośrednio po nim. Zazwyczaj pierwsze z nich występują po około 3-4 godzinach od zakończenia ekspozycji na działanie ciepła, lecz zdarzają się sytuacje, że ma to miejsce nawet po około 10 godzinach.

Leczenie udaru słonecznego u dzieci

Gdy zauważysz niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że dziecko ma udar słoneczny, pierwsza pomoc ma kluczowe znaczenie. Nie trać czasu i natychmiast działaj. Przenieś dziecko w zacienione, chłodne miejsce. Wezwij pogotowie, a czekając na jego przyjazd, staraj się ochłodzić malucha. Rozbierz go, ponieważ ubranie będzie hamowało oddawanie ciepła z organizmu. Jeżeli twarz dziecka jest silnie zaczerwieniona – usadź je w pozycji półsiedzącej, jeśli natomiast jest blada, głowa powinna znajdować się poniżej tułowia. W tym ostatnim przypadku należy również rozmasowywać stopy i dłonie, ponieważ prawdopodobnie doszło do problemów z krążeniem.

By ochłodzić dziecko, stosuj zimne okłady – kładź je na głowie i szyi dziecka. Dodatkowo do miski z chłodną wodą możesz włożyć dłonie i stopy malucha. Jeżeli dziecko jest bardzo rozpalone, a jego temperatura zbliża się do 40 stopni, owiń je prześcieradłem zmoczonym w chłodnej wodzie lub nalej letniej (nie zimnej!) wody do wanny i ułóż w niej malucha. Nie zostawiaj go wtedy nawet na chwilę samego!

Przy schładzaniu należy pamiętać, by nie postępowało ono gwałtownie. Używanie zbyt zimnych okładów może zakończyć się szokiem termicznym, którego skutkiem bywa między innymi zaburzenie krążenia.

Udar słoneczny: powikłania

Błyskawiczna reakcja na skutki przegrzania organizmu jest kluczowa. Wysoka temperatura może uszkodzić wiele narządów, a najbardziej na jej działanie narażony jest mózg. Istnieje spore ryzyko niedotlenienia jego tkanek, przez co zaczynają one w szybkim tempie obumierać.

Wysoka temperatura ma również negatywny wpływ na pracę nerek. W skrajnych przypadkach może ona zostać nawet wyłączona, co grozi śmiercią.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo