Jeszcze niedawno na Kujawach dziewczyny wkładały orkiestrze jedzenie do ust, żeby nie przestawała grać. Wierzono, że jakie wesele takie całe życie. Obecnie orkiestra nie musi grać non stop, ale odpowiednia oprawa muzyczna wesela jest równie ważna.

Zaczynając rozważania nad oprawą muzyczna wesela musicie wziąć pod uwagę rodzaj przyjęcia weselnego oraz upodobania uczestników. Jeśli planujecie kilkugodzinny formalny obiad dla małej rodziny w restauracji, idealna będzie mała orkiestra albo nawet tylko pianista. Organizując typowe polskie wesele powinniście rozejrzeć się za orkiestrą, w skład której będą wchodziły keyboard, perkusja, gitara i dodatkowe instrumenty oraz oczywiście wokalista. Jeżeli większość gości jest w młodym wieku świetnie sprawdzi się dj.

Reklama

Jak szukać orkiestry?

Szukając odpowiedniego wykonawcy na wasze wesele proście o taśmy demo. Takie taśmy dostaniecie zazwyczaj na targach ślubnych. Pozwolą Wam zaoszczędzić sporo czasu na przesłuchaniach orkiestr, które już na pierwszy rzut oka wydają się wam nieodpowiednie. Po przesłuchaniu taśm lub płyt z muzyką graną przed daną orkiestrę, umówcie się z muzykami podczas jakiejś próby, żebyście mogli przekonać się, jak utwory brzmią na żywo.

O co spytać orkiestrę?

Jeśli muzycy przeszli już pierwszy etap selekcji, tzn. podobało Wam się jak grali na żywo, nie zapomnijcie zadać im kilku ważnych pytań. Dzięki temu powinniście uniknąć niemiłych rozczarowań w dniu wesela. Spytajcie:

Reklama

Jak często muzycy robią przerwy i ile one trwają?
Ile piosenek jest granych między jedną a drugą przerwą?
Jaki jest stosunek utworów wolnych do szybkich?
Czy wychodzą do gości, bawią ich oraz czy możecie liczyć na poprowadzenie oczepin? Jaki proponują przebieg oczepin?
Czy przerwy pomiędzy blokami piosenek, podczas których orkiestra odpoczywa będą wypełnione np. muzyką z płyt? Goście nie lubią siedzieć w całkowitej ciszy…
Czy mogą również zagrać na uroczystości zaślubin? Bardzo ładnie w tej sytuacji brzmią skrzypce oraz wokalistka śpiewająca np. Ave Maria
Czy będzie możliwość dostosowania poziomu dźwięku do sytuacji: ściszenie lub pogłośnienie? Chodzi o to, żeby goście nie byli zmęczeni zbyt głośną muzyką. Wesele jest oczywiście okazją, żeby potańczyć, ale trzeba brać pod uwagę, że niektórzy goście wolą siedzieć przy stole i rozmawiać z dawno niewidzianymi znajomymi czy rodziną.
Czy instrumenty oraz sprzęt którym dysponuje orkiestra nie ma specjalnych wymagań technicznych i czy nie będzie problemu z podłączeniem go w danej sali?

Podpisanie umowy

Dokładnie zapoznajcie się z umową z orkiestrą. Żądajcie zapewnienia, że sprzęt zostanie dowieziony do miejsca, w którym ma się odbywać przyjęcie weselne na kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości. Muzycy powinni go rozstawić i podłączyć. Najlepiej, aby długość przerw i ilość piosenek pomiędzy nimi również została zapisana w umowie. Dzięki temu powinniście uniknąć rozczarowania.

Reklama

Udało Wam się znaleźć odpowiednią orkiestrę czy jesteście w trakcie poszukiwań? A może zdecydujecie się na dja?

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo