Pękające lub schodzące paznokcie u dziecka [przyczyny, leczenie]

Schodzące paznokcie u dziecka to problem, który może zaniepokoić każdego uważnego rodzica. Nawet jeśli kłopotom z paznokciami nie towarzyszą dolegliwości bólowe, rodzi się pytanie o przyczyny ich nieprawidłowego wzrostu. Jak sobie zatem radzić z uszkodzoną strukturą paznokci? 

Schodzące paznokcie u rąk u dziecka

Zjawisko odwarstwiania się płytki paznokciowej od łożyska nazywamy onycholizą. Wśród jej przyczyn wymienia się zarówno urazy mechaniczne, jak i infekcje czy nawet poważne choroby ogólnoustrojowe. Kluczową rolę odgrywa zatem prawidłowo przeprowadzona diagnostyka, dzięki której łatwiej będzie lekarzowi wdrożyć skuteczną terapię.

Warto od razu podkreślić, że u dzieci infekcje grzybicze paznokci występują rzadko, w związku z czym należałoby je brać pod uwagę dopiero po wykluczeniu innych schorzeń.

Choroba bostońska, a schodzące paznokcie u dziecka

Najpopularniejszym spośród nich jest w ostatnich latach tzw. choroba bostońska, potocznie zwana bostonką. Atakuje przede wszystkim maluchy do 5. roku życiu, choć sporadycznie stwierdza się ją również u nastolatków, a nawet dorosłych. Schorzenie wywołują wirusy Coxsackie; leczenie polega w głównej mierze na łagodzeniu obserwowanych objawów (nie istnieje jedno skuteczne lekarstwo).

Najbardziej charakterystycznym symptomem bostonki jest obecność wysypki: pęcherzyki mają średnicę ok. 1-3 mm i pojawiają się głównie na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej. Dodatkowo, chorzy skarżą się często na ból gardła, brak apetytu i ogólne złe samopoczucie. Mają także zazwyczaj podwyższoną temperaturę (rzadko jednak powyżej 39 stopni).

Problemy z paznokciami zaczynają się natomiast dopiero po ustąpieniu właściwych objawów choroby – dlatego właśnie nie wszyscy rodzice potrafią w pierwszej chwili powiązać odchodzące paznokcie u dziecka z bostonką. Może się to zdarzyć dwa tygodnie po zażegnaniu procesu chorobowego, czasami jednak stan paznokci ulega pogorszeniu dopiero po upływie 1,5 miesiąca. 

W obrębie płytki paznokciowej obserwujemy wówczas:

  • zmiany w postaci białych linii czy bruzd,
  • łuszczenie się paznokcia,
  • odwarstwianie się całych płytek.

Co istotne, problem dotyczy przeważnie wszystkich paznokci – nie tylko tych u rąk, lecz także u nóg. Uciążliwa dolegliwość utrzymuje się przeważnie przez kilka tygodni.

Samoistne schodzenie paznokci u dzieci – przyczyny

Wielu rodziców twierdzi w trakcie wizyty u pediatry, że paznokcie schodzą u ich dziecka “samoistnie”, bez żadnej uchwytnej przyczyny. Oczywiście, może się to okazać prawdą i wynikać np. z uwarunkowań genetycznych (aby się przekonać, należałoby przeprowadzić stosowne testy). Najczęściej jednak schodzące paznokcie u dziecka mają konkretne powody, tyle że dorośli nie są w stanie ich wychwycić.

Przykład takiego “utajonego” powodu odchodzenia paznokci to ich obgryzanie. Czynność nawykowa, praktykowana przez całe rzesze naszych pociech, może mieć fatalny wpływ na kondycję płytki paznokciowej. Dzieje się tak dlatego, iż systematycznie nadgryzana płytka ulega zniszczeniu, co z kolei ułatwia namnażanie się bakterii i wirusów.

Zobacz też: Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Chociaż – jak zostało już nadmienione wyżej – grzybica paznokci u dzieci zdarza się stosunkowo rzadko, może do niej dojść zwłaszcza w sytuacji obniżonej odporności. Grzybicą najłatwiej zarazić się na basenach albo w trakcie korzystania z oferty klubów sportowych. Na początkowym etapie objawia się ona białymi, żółtawymi i brązowymi przebarwieniami na paznokciu. Następnie ulega on zgrubieniu i zaczyna się rozwarstwiać.

Schodzący paznokieć u ręki po uderzeniu

Schodzące paznokcie u dzieci (podobnie zresztą jak i u dorosłych) bywają również wynikiem urazu mechanicznego. Siła uderzenia może sprawić, że zdrowy dotąd paznokieć zmienia kolor i zaczyna się rozchodzić. 

W takim wypadku należy przede wszystkim zadbać o to, aby paznokieć był krótko obcięty, a także chronić go w każdych warunkach przed zanieczyszczeniami czy zamoczeniem. Po jakimś czasie dojdzie do wzrostu nowej płytki paznokciowej, która w całości zastąpi tę uszkodzoną.

Pękające paznokcie u dziecka

Pękające paznokcie u dzieci to kolejna dolegliwość, która zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi poważniejszymi schorzeniami, ale bywa po prostu męcząca – zwłaszcza jeśli nasza latorośl prowadzi aktywny tryb życia i potrzebuje na co dzień pełnej sprawności manualnej.

U dorosłych pękanie paznokci kojarzymy najczęściej z nadmierną ekspozycją na detergenty albo np. ze zbyt intensywnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Wynika ono też najzwyczajniej w świecie z zachodzących w organizmie procesów starzenia. Zwłaszcza ów ostatni czynnik można w przypadku dzieci kategorycznie wykluczyć, stąd zatem pytanie o podłoże kłopotów z łamliwymi paznokciami.

Warto wiedzieć, że na kondycję ludzkich paznokci spory wpływ wywiera prawidłowo zbilansowana dieta. Rozwarstwianie paznokci u dziecka świadczyć może więc o znaczących niedoborach żelaza, białka oraz witamin z grupy B, E i A. W pierwszej kolejności należałoby wyrównać owe niedobory, namawiając malucha do jedzenia określonych produktów.

Istotną rolę odgrywa tu także właściwa pielęgnacja. Na obcinanie paznokci dobrze byłoby zarezerwować czas tuż po kąpieli, kiedy są one miękkie i mniej skłonne do pęknięć. Chcąc zatrzymać rozdwajanie paznokci u dziecka, trzeba dodatkowo pilnować, aby nie były one zbyt długie; krótsze paznokcie w każdym wypadku dostarczają zdecydowanie mniej problemów pielęgnacyjnych.

Co zrobić jak dziecku schodzi paznokieć?

Leczenie schodzących paznokci może przebiegać na wiele sposobów, w zależności od ich wyjściowego stanu oraz przyczyny pojawienia się problemu. W wielu wypadkach wystarczy modyfikacja codziennej diety, aby stan paznokci naszego dziecka powrócił do normy.

Po przebytym urazie mechanicznym zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem – chodzi bowiem nie tylko o paznokieć, ale również o sam palec u ręki czy nogi, który mógł zostać złamany przy uderzeniu. Po wykluczeniu złamania chirurg może zadecydować o usunięciu płytki paznokciowej, a także np. o włączeniu terapii antybiotykami (jeśli zdążyło dojść do zakażenia). 

Istnieje oczywiście także szereg domowych sposobów, aby zadbać o uszkodzony dziecięcy paznokieć. Można moczyć palec w wodzie z sodą albo smarować go maścią przeciwbakteryjną. Po zejściu paznokcia dobrze będzie zakleić problematyczne miejsce plastrem, aby uchronić je przed zabrudzeniami. Musi przecież minąć trochę czasu, zanim świeża płytka paznokciowa zdoła w całości zastąpić tamtą zniszczoną.

Jeżeli niewłaściwy stan paznokci malucha budzi nasze zaniepokojenie, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty dermatologa. W razie potrzeby zaleci on odpowiednią kurację albo pokieruje nas na dalsze badania diagnostyczne, dzięki którym poznamy przyczynę problemu. 

Istotną rolę odgrywa zresztą nie tylko samo leczenie, lecz również profilaktyka. Np. w przypadku grzybicy ważne jest posiadanie własnego ręcznika czy okolicznościowego obuwia (jak klapki na basenie) oraz unikanie udostępniania tych rzeczy osobom trzecim. Niezależnie od okoliczności, warto zadbać o staranną pielęgnację rąk i nóg, dzięki czemu schodzące paznokcie u dziecka staną się zjawiskiem rzadszym. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo