Pękające lub schodzące paznokcie u dziecka [przyczyny, leczenie]

Schodzące paznokcie u dziecka to problem, który może zaniepokoić każdego uważnego rodzica. Nawet jeśli kłopotom z paznokciami nie towarzyszą dolegliwości bólowe, rodzi się pytanie o przyczyny ich nieprawidłowego wzrostu. Jak sobie zatem radzić z uszkodzoną strukturą paznokci? 

Schodzące paznokcie u rąk u dziecka

Zjawisko odwarstwiania się płytki paznokciowej od łożyska nazywamy onycholizą. Wśród jej przyczyn wymienia się zarówno urazy mechaniczne, jak i infekcje czy nawet poważne choroby ogólnoustrojowe. Kluczową rolę odgrywa zatem prawidłowo przeprowadzona diagnostyka, dzięki której łatwiej będzie lekarzowi wdrożyć skuteczną terapię.

Warto od razu podkreślić, że u dzieci infekcje grzybicze paznokci występują rzadko, w związku z czym należałoby je brać pod uwagę dopiero po wykluczeniu innych schorzeń.

Choroba bostońska, a schodzące paznokcie u dziecka

Najpopularniejszym spośród nich jest w ostatnich latach tzw. choroba bostońska, potocznie zwana bostonką. Atakuje przede wszystkim maluchy do 5. roku życiu, choć sporadycznie stwierdza się ją również u nastolatków, a nawet dorosłych. Schorzenie wywołują wirusy Coxsackie; leczenie polega w głównej mierze na łagodzeniu obserwowanych objawów (nie istnieje jedno skuteczne lekarstwo).

Najbardziej charakterystycznym symptomem bostonki jest obecność wysypki: pęcherzyki mają średnicę ok. 1-3 mm i pojawiają się głównie na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej. Dodatkowo, chorzy skarżą się często na ból gardła, brak apetytu i ogólne złe samopoczucie. Mają także zazwyczaj podwyższoną temperaturę (rzadko jednak powyżej 39 stopni).

Problemy z paznokciami zaczynają się natomiast dopiero po ustąpieniu właściwych objawów choroby – dlatego właśnie nie wszyscy rodzice potrafią w pierwszej chwili powiązać odchodzące paznokcie u dziecka z bostonką. Może się to zdarzyć dwa tygodnie po zażegnaniu procesu chorobowego, czasami jednak stan paznokci ulega pogorszeniu dopiero po upływie 1,5 miesiąca. 

W obrębie płytki paznokciowej obserwujemy wówczas:

  • zmiany w postaci białych linii czy bruzd,
  • łuszczenie się paznokcia,
  • odwarstwianie się całych płytek.

Co istotne, problem dotyczy przeważnie wszystkich paznokci – nie tylko tych u rąk, lecz także u nóg. Uciążliwa dolegliwość utrzymuje się przeważnie przez kilka tygodni.

Samoistne schodzenie paznokci u dzieci – przyczyny

Wielu rodziców twierdzi w trakcie wizyty u pediatry, że paznokcie schodzą u ich dziecka “samoistnie”, bez żadnej uchwytnej przyczyny. Oczywiście, może się to okazać prawdą i wynikać np. z uwarunkowań genetycznych (aby się przekonać, należałoby przeprowadzić stosowne testy). Najczęściej jednak schodzące paznokcie u dziecka mają konkretne powody, tyle że dorośli nie są w stanie ich wychwycić.

Przykład takiego “utajonego” powodu odchodzenia paznokci to ich obgryzanie. Czynność nawykowa, praktykowana przez całe rzesze naszych pociech, może mieć fatalny wpływ na kondycję płytki paznokciowej. Dzieje się tak dlatego, iż systematycznie nadgryzana płytka ulega zniszczeniu, co z kolei ułatwia namnażanie się bakterii i wirusów.

Zobacz też: Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Chociaż – jak zostało już nadmienione wyżej – grzybica paznokci u dzieci zdarza się stosunkowo rzadko, może do niej dojść zwłaszcza w sytuacji obniżonej odporności. Grzybicą najłatwiej zarazić się na basenach albo w trakcie korzystania z oferty klubów sportowych. Na początkowym etapie objawia się ona białymi, żółtawymi i brązowymi przebarwieniami na paznokciu. Następnie ulega on zgrubieniu i zaczyna się rozwarstwiać.

Schodzący paznokieć u ręki po uderzeniu

Schodzące paznokcie u dzieci (podobnie zresztą jak i u dorosłych) bywają również wynikiem urazu mechanicznego. Siła uderzenia może sprawić, że zdrowy dotąd paznokieć zmienia kolor i zaczyna się rozchodzić. 

W takim wypadku należy przede wszystkim zadbać o to, aby paznokieć był krótko obcięty, a także chronić go w każdych warunkach przed zanieczyszczeniami czy zamoczeniem. Po jakimś czasie dojdzie do wzrostu nowej płytki paznokciowej, która w całości zastąpi tę uszkodzoną.

Pękające paznokcie u dziecka

Pękające paznokcie u dzieci to kolejna dolegliwość, która zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi poważniejszymi schorzeniami, ale bywa po prostu męcząca – zwłaszcza jeśli nasza latorośl prowadzi aktywny tryb życia i potrzebuje na co dzień pełnej sprawności manualnej.

U dorosłych pękanie paznokci kojarzymy najczęściej z nadmierną ekspozycją na detergenty albo np. ze zbyt intensywnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Wynika ono też najzwyczajniej w świecie z zachodzących w organizmie procesów starzenia. Zwłaszcza ów ostatni czynnik można w przypadku dzieci kategorycznie wykluczyć, stąd zatem pytanie o podłoże kłopotów z łamliwymi paznokciami.

Warto wiedzieć, że na kondycję ludzkich paznokci spory wpływ wywiera prawidłowo zbilansowana dieta. Rozwarstwianie paznokci u dziecka świadczyć może więc o znaczących niedoborach żelaza, białka oraz witamin z grupy B, E i A. W pierwszej kolejności należałoby wyrównać owe niedobory, namawiając malucha do jedzenia określonych produktów.

Istotną rolę odgrywa tu także właściwa pielęgnacja. Na obcinanie paznokci dobrze byłoby zarezerwować czas tuż po kąpieli, kiedy są one miękkie i mniej skłonne do pęknięć. Chcąc zatrzymać rozdwajanie paznokci u dziecka, trzeba dodatkowo pilnować, aby nie były one zbyt długie; krótsze paznokcie w każdym wypadku dostarczają zdecydowanie mniej problemów pielęgnacyjnych.

Co zrobić jak dziecku schodzi paznokieć?

Leczenie schodzących paznokci może przebiegać na wiele sposobów, w zależności od ich wyjściowego stanu oraz przyczyny pojawienia się problemu. W wielu wypadkach wystarczy modyfikacja codziennej diety, aby stan paznokci naszego dziecka powrócił do normy.

Po przebytym urazie mechanicznym zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem – chodzi bowiem nie tylko o paznokieć, ale również o sam palec u ręki czy nogi, który mógł zostać złamany przy uderzeniu. Po wykluczeniu złamania chirurg może zadecydować o usunięciu płytki paznokciowej, a także np. o włączeniu terapii antybiotykami (jeśli zdążyło dojść do zakażenia). 

Istnieje oczywiście także szereg domowych sposobów, aby zadbać o uszkodzony dziecięcy paznokieć. Można moczyć palec w wodzie z sodą albo smarować go maścią przeciwbakteryjną. Po zejściu paznokcia dobrze będzie zakleić problematyczne miejsce plastrem, aby uchronić je przed zabrudzeniami. Musi przecież minąć trochę czasu, zanim świeża płytka paznokciowa zdoła w całości zastąpić tamtą zniszczoną.

Jeżeli niewłaściwy stan paznokci malucha budzi nasze zaniepokojenie, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty dermatologa. W razie potrzeby zaleci on odpowiednią kurację albo pokieruje nas na dalsze badania diagnostyczne, dzięki którym poznamy przyczynę problemu. 

Istotną rolę odgrywa zresztą nie tylko samo leczenie, lecz również profilaktyka. Np. w przypadku grzybicy ważne jest posiadanie własnego ręcznika czy okolicznościowego obuwia (jak klapki na basenie) oraz unikanie udostępniania tych rzeczy osobom trzecim. Niezależnie od okoliczności, warto zadbać o staranną pielęgnację rąk i nóg, dzięki czemu schodzące paznokcie u dziecka staną się zjawiskiem rzadszym. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka

Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Domowe sposoby na zatoki

5 domowych sposobów na zatoki Zapalenie zatok to jedna z tych uciążliwych dolegliwości, które nie wymagają rekonwalescencji w łóżku, a pomimo tego potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. U dzieci chore zatoki są...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Rozwój niemowląt

Zaburzenia integracji sensorycznej

Istnieje szereg zachowań dziecka, które powinny wzbudzić niepokój rodziców. Związane są one z nadwrażliwością na pewne bodźce, które drażnią malucha: światło jest zbyt jasne, zapachy za intensywne, ubranie stale “drapie”, kredka zawsze...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Zajady w kącikach ust

Zajady to niezbyt przyjemna dolegliwość, która dotyka ludzi w różnym wieku. Bardzo często zajady w kącikach ust pojawiają się u dzieci. Zwłaszcza młodszym maluchom potrafią nieźle dokuczyć, przez co dziecko...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Choroba ADD

Twoje dziecko ma problemy z koncentracją? Podejrzewasz ADHD, ale inne objawy nie pasują do tej choroby? Być może zaburzenia koncentracji to oznaka innej, popularnej u dzieci choroby, czyli tzw. ADD....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Alergia krzyżowa [TABELA]

Alergia krzyżowa występuje wówczas, gdy jesteśmy uczuleni na jeden alergen, a reakcja alergiczna pojawia się po kontakcie z innym alergenem. Wynika to z podobieństwa, które występuje w budowie chemicznej alergenów,...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Po jakim czasie działa czopek?

Gorączka u niemowlaka i u małego dziecka zawsze wywołuje stres w młodych rodzicach. Zadają sobie pytanie, jak dużą dawkę środka przeciwgorączkowego powinni podać maluchowi, po jakim czasie czopek zbija gorączkę...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Obrzezanie dziewczynek

Obrzezanie dziewczynek, czyli akt usunięcia części narządów płciowych, jest procederem oficjalnie potępianym przez większość kręgów państwowych i religijnych. Pomimo tego zwyczaj wciąż jest praktykowany na ogromną skalę, zwłaszcza w krajach...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?

Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak...

Czytaj dalej →
Witaminy i leki dla niemowląt

Smalec z gęsi dla niemowlaka

Pomimo tego, że mamy XXI wiek, medycyna ludowa nadal jest szeroko rozpowszechniona. Syrop z cebuli, okłady z ziemniaków, herbata z miodem i cytryną – chyba wszyscy znamy te babcine metody....

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Drożdżaki: objawy, choroby, leczenie

Drożdżaki – grzyby o niewinnie brzmiącej nazwie, które potrafią przysporzyć wielu problemów. Czym dokładnie są, jak się nimi można zarazić i jak walczyć z drożdżakami? Drożdżaki Candida Drożdżaki to rodzaj...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general