Staropolski “wojownik” wypadł z rankingu. To imię było bardzo popularne dla chłopców

Imię dla dziecka to jedne z najtrudniejszych decyzji rodziców, które zaważy na całym życiu ich pociechy. Stąd też istnieje moda na wyjątkowe i niepowtarzalne imiona. Według wielu rodziców imię Wojciech powoli przestaje do takich należeć.

Co oznacza imię Wojciech? 

Imię Wojciech dokładniej oznacza „wojownik, który cieszy”, „wojownik pociecha” lub „cieszący się wojownik”. Stworzono je, łącząc ze sobą wyrazy „woj”, wojownik, walczący oraz „ciech”, „cieszący cię” bądź „cieszyć się”. Jest to jedno z najstarszych polskich imion, które może pochodzić z X wieku. 

Wojciecha można znaleźć w różnych wariantach językowych. Formy są między sobą podobne, choć zupełnie inne w porównaniu z oryginalnym, polskim odpowiednikiem. W wielu krajach można znaleźć Wojciecha wymawianego przez „V”, a „ci”, przez wzgląd na trudność w wymowie, zostaje przemianowane do twardej głoski „t”. Często „ch” zastępuje się „h”, a „j”, jak na przykład w języku niemieckim, zmienia się na „i”. Najdalszą formą tego imienia od oryginału jest łacińskie Vojtechus. 

Wojciech obchodzi imieniny 23 kwietnia. Wśród znanych osób o tym imieniu można wyróżnić, polskiego rzeźbiarza Wojciecha Dzienniaka, kompozytora i lutnistę Wojciecha Długoraja, reżysera Wojciecha Jerzego Hasa, czy też polskiego malarza Wojciecha Kossaka. 

Zobacz: Imiona dzieci z serialu “Bridgertonowie”. Sprawdź listę imion z hitu Netflixa

Historia imiona staropolskich 

Wojciech to nie jedyne imię staropolskie, które powinno przywodzić na myśl wojownika. Istniało wiele imion dwuczłonowych, czyli powstających z dwóch wyrazów. „Wojownicze” imiona nadawano chłopcom, którym rodzice przypisywali w przyszłości właśnie taką rolę. Co ciekawe, dzieciom nie nadawano ich stałego imienia od razu, dopiero parę lat później, podczas postrzyżyn, gdy można było określić, jaki jest i kim będzie. Do tego czasu korzystano z imion zastępczych, które nie były szczególnie chwalebne, za to miały chronić przed złowróżbnymi siłami. Później, wraz z rozwojem chrześcijaństwa nowe imiona nadawano po chrzcie. Choć wiele z nich przepadło na długo za sprawą wpływów Kościoła tępiącego wszystko, co pogańskie, zachowały się te, które nosili święci. Jednym z nich było właśnie imię Wojciech, które dużą popularnością cieszy się do dziś. 

Sprawdź: Patronki do bierzmowania. Poznaj najciekawsze imiona do bierzmowania damskie!

Inne staropolskie imiona, kojarzące się z wojownikiem 

Barnim to imię popularne wśród książąt Pomorskich wywodzących się dynastii Gryfitów. Powinno przywodzić skojarzenie ze staropolskim wyrażeniem „barnić”, co obecnie oznacza „bronić”. Podobnie Broniwoj, powinien być rozumiany jako „wojownik-obrońca”. Bojan to imię, które było często nadawane Słowianom południowym. Słowo „boj”, teraz pisane przez „ó” można rozumieć jako „Walczący” Bolebor to kolejny „walczący”, tyle że więcej. „Bor” również oznacza „walkę”, natomiast „bole” tłumaczy się jako „więcej, bardziej”. Bronisław, to wciąż współcześnie nadawane dzieciom imię. Oznacza „sławnego obrońcę” bądź tego, który „strzeże sławy”. Budziwoj z kolei „wzywa do walki”, czy też „budzi wojowników”.  

Chwalibor, czy też Falibor, to ten, który „chwali walkę”. Cieszybora walka cieszy, a Czabor jest „gotowy na walkę”. Czcibor zdobywa honor w walce, a Chociebor i Kociebor „chcą walczyć”. 

Wśród imion, które zawierają w sobie człon „woj”, można wyróżnić Wojsława („sławny wojownik”), Dobrowoja („dobry wojownik”), lub Częstowoja („często walczący wojownik”).

Zobacz: Imiona dla chłopców 2022. Jest szansa na rewolucję w rankingu popularności?

Dlaczego staropolski „wojownik” traci obecnie na popularności?

Przyczyn spadku popularności imienia Wojciech może być wiele. Może to przede wszystkim wynikać z tego, jak popularne było w ostatnich latach, przez co bardzo łatwo spotkać mężczyznę o imieniu Wojciech. Taka powtarzalność często zniechęca rodziców do wybrania nadużywanego imienia, więc decydują się na poszukiwania czegoś bardziej oryginalnego, często nawet wręcz specyficznego. Staropolskie imiona istnieją od dawna i część z nich do dzisiaj są mniej lub bardziej chętnie używane. Teraz, jednak kiedy goni się za tym co nowe, a nie stare, starsze imiona zaczynają z roku na rok tracić na wartości. 

Czy imię Wojciech, podobnie jak inne „wymierające” imiona na dobre wyjdą z użycia? Raczej nie. Moda ma to do siebie, że w końcu powraca. Zapewne za parę, może więcej lat Wojciech znów wróci do łask rodziców, którzy po raz kolejny zaczną tak nazywać swoje dziecko. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo