To imię stało się hitem dzięki kultowej książce i ekranizacji. Kiedyś Polacy je uwielbiali, dziś wyszło już z mody

W katalogu polskich imion znajdziemy wiele propozycji, które swoją popularność zawdzięczają kultowym powieściom, filmom czy serialom. Znane historie od zawsze stanowiły bogate źródło imiennych inspiracji dla rodziców, a nawet kształtowały gusta całych pokoleń. Wiele imion kojarzy nam się dziś pozytywnie lub negatywnie właśnie za sprawą słynnych bohaterów – tych literackich i ekranowych. Jedno z takich imion stało się hitem ponad 100 lat temu, a dziś ma szansę wrócić na szczyt.

To imię zyskało popularność dzięki kultowej powieści

Rafał to imię wywodzące się z języka hebrajskiego, od słowa “Rafael”, które składa się z dwóch wyrazów: „rofe”, czyli “uzdrowiciel/lekarz” oraz “-el”, które oznacza “Pana, Boga”. Dlatego też bywa tłumaczone najczęściej jako “Bóg uzdrowi”. Przez całe dziesięciolecia było to jedno z najczęściej nadawanych imion w Polsce. Chociaż z czasem jego popularność wyraźnie zmalała, to wciąż znajduje się w czołówce imion męskich – na początku aż 262387 mężczyzn nosiło to imię, co daje mu wysokie 21. miejsce w ogólnym rankingu.

Imię Rafał stało się w naszym kraju popularne pod koniec lat 30. XIX wieku, głównie za sprawą kultowej już powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tytułem “Znachor”. Tytułowy bohater, który cierpi na amnezję i leczy ludzi jako Antoni Kosiba, jest tak naprawdę wybitnym chirurgiem Rafałem Wilczurem. W latach 80. imię ponownie zaczęło częściej gościć na porodówkach, gdy na ekrany kin weszła kultowa ekranizacja “Znachora” w reżyserii Jerzego Hoffmana. “Wysoki sądzie, to jest profesor Rafał Wilczur” – czyli słowa wypowiadane na ekranie przez Piotra Fronczewskiego to jeden z najbardziej znanych cytatów w historii polskiej kinematografii. Tekst znają niemal wszyscy, a z czasem stał się on nawet inspiracją do tworzenia memów.

Dziś imię Rafał wyraźnie pozostaje w cieniu. Od początku 2023 roku nadano je zaledwie 120 razy. Być może ma jeszcze szansę powrócić na szczyt wraz z rosnącą popularnością najnowszej ekranizacji “Znachora”.

Zobacz: Kiedyś nosiły je królowe i arystokratki, dziś to imię powoli zanika. W 2023 nadano je zaledwie 2 razy

Kiedyś uwielbiane, dziś pozostają w cieniu

Rafał to zdecydowanie niejedyne imię, które przez całe dekady cieszyło się sporą popularnością, a dziś nie jest już tak lubiane. W rankingu można znaleźć mnóstwo takich przykładów, m.in.:

  • Łukasz – w 2023 nadane 128 razy,
  • Marcin – w 2023 nadane 118 razy,
  • Konrad – w 2023 nadane 106 razy,
  • Marek – w 2023 nadane 82 razy,
  • Andrzej – w 2023 nadane 75 razy,
  • Arkadiusz – w 2023 nadane 63 razy.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general