Imiona męskie na E – Imiona dla chłopca na E

Wybór odpowiedniego imienia dla chłopca wcale nie jest prostym zajęciem. Trzeba przede wszystkim skupić się na tym, by imię pasowało do naszej pociechy. Jako rodzic, nie możemy jednak ograniczyć się jedynie do wyboru pod kątem własnego widzimisię. Chodzi o to, że imię poza funkcją praktyczną – nazwanie danej osoby, ma także funkcję symboliczną – może zmienić postrzeganie samego siebie przez nasze dziecko. Przedstawiamy imiona męskie na E.

Popularne imiona męskie na E

  • Emil
  • Eryk
  • Ernest
  • Erwin
  • Edgar
  • Edward
  • Edmund
  • Emmanuel
  • Eugeniusz

Imiona męskie na E

Imion męskich na E jest całkiem sporo, jednak nie należą one do najpopularniejszych. W Polsce cenimy bardziej spółgłoski niż samogłoski, jeśli chodzi o rozpoczęcie wyrazu. Dlatego też, imiona na E to przeważnie pochodzące z zagranicy zwroty – najczęściej z południa i wschodu. Generalnie w Polsce większość imion pochodzi z terenów semickich lub nawet Persji, ale także oczywiście Grecji. Imiona łacińskie również mają swoje korzenie w Grecji – przynajmniej znaczna część z nich.

Ciekawe jest to, że w każdym z tych regionów imię ma dodatkową wartość – poza tym, że jest ono zbitkiem liter, które układają się w czyjeś imię, zawierają one także głębokie, symboliczne znaczenie. Przykładowo – Erwin to staroniemieckie określenie na kogoś stanowczego. Podczas gdy bardzo popularne w ostatnim czasie, szwedzkie Eryk jest imieniem, które nosi ktoś władający innymi. Jak więc widać, można znaleźć piękne imię z pięknym przekazem na literę E. Ale to dopiero wstęp do tego, jakie starodawne, nowoczesne i unikatowe imiona można znaleźć w polskich dokumentach.

Imiona dla chłopców na E

Jednym z najciekawszych i unikatowych imion na E jest Emil. Oznacza ono rywala z języka łacińskiego. To bardzo popularne imię i prawdopodobnie nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma ono wydźwięk raczej negatywny. Podczas gdy inne znane imię – Emmanuel, ma konotację niezwykle pozytywną – oznacza ono Bóg z nami z języka hebrajskiego. Zresztą, regiony dzisiejszego Izraela to ojczyzna wielu współczesnych polskich imion. Na przykład Elizeusz – to określenie, które przetłumaczymy na Bóg jest mu zbawieniem.

W Polsce mamy także wiele imion pochodzących z innego regionu świata – Europy Zachodniej. Bazowanie są one na językach germańskich – ale uwaga, nie znaczy to, że są to imiona brzydkie lub źle się kojarzone.

Germańskie imię na E

W Polsce mamy wielu Edgarów, Edmundów, Edwardów, czy Edwinów. Są to wszystko imiona germańskie, które mają naprawdę zróżnicowane znaczenie. A na tym się nie kończy. Mamy przecież także Emeryka, czy Engelberta. Nawet imię Ernest, które swego czasu było bardzo popularne, pochodzi z regionu Niemiec.

Jak więc widać, w Polsce mamy wiele różnych, obco brzmiących imion, ale także takich, które znamy z codziennego życia, a które mają swoje korzenie w zupełnie innej części Europy. W zasadzie brakuje w naszym języku imion na tę literę – w odróżnieniu od M, L, czy B, tutaj widać pewne braki. Być może warto więc wypełnić tę lukę bardziej unikatowym, nieznanym u nas w kraju imieniem. Kto wie, być może nasze dziecko od urodzenia będzie wytyczało szlaki dla innych.

Imiona na E – co brać pod uwagę wybierając imię dla chłopca na E

Przy wyborze imienia nie zawsze warto kierować się jedynie tradycją czy znaczeniem. Istnieje wiele uzasadnionych powodów, by popatrzyć na imię od strony bardziej praktycznej, niż symbolicznej. Przecież tym imieniem będą się do naszego dziecka zwracać nie tylko jego rodzice – my, współwychowankowie szkoły, czy koledzy.

Bardzo często jest tak, że polskie imiona źle są przyjmowane przez obcokrajowców – są trudne, ciężkie do wymówienia, niezbyt przyjazne fonetycznie – to akurat coś, co także powinno budzić nasze zainteresowanie. Bo chociaż jest niezbyt wielka szansa na to, że nasze dziecko rozwinie swoją karierę w przyszłości – choć oczywiście tego Państwu i Państwa dzieciom gorąco życzymy – często jest tak, że w momencie, kiedy osoba z niezbyt medialnym imieniem zostaje gwiazdą, zmienia je na bardziej adekwatne, nowoczesne, aktualne. Ma to także drugie dno – uniwersalne imiona na E są łatwiej wymawialne – może każdy ich używać w mowie potocznej. Szczególnie że mogą mieć swoje angielskie odpowiedniki, takie jak np. – Emil, czy Eugeniusz.

Jak więc widać, wybór imienia dla dziecka nie jest wcale zajęciem prostym, musimy brać pod uwagę całe grono zmiennych, w których rozróżnić możemy tradycyjne spojrzenie na nazewnictwo, kwestię potencjalnego rozwoju kariery dziecka w przyszłości, czy chociażby aspekt fonetyczny tego imienia, kiedy przychodzi do jego wymowy przy ważnych spotkaniach biznesowych.

Ale pamiętajmy jedno – jeśli wierzymy w to, że dane imię pasuje do naszej pociechy jak nic innego – pójdźmy za tym głosem. Jest spora szansa, że nasza rodzicielska intuicja podpowiada nam dobrze. Warto robić to z rozwagą, wiele dzieci czuje się źle z tym, jakie imię jest im przypisane – ale spokojnie, jeśli faktycznie będzie ono wyrażać charakter naszej pociechy, nie mamy się o co martwić.

Imiona męskie na E może nie są najpopularniejsze, ale znakomicie nadają się jako nowoczesne, nawiązujące do tradycji i bardzo ładnie brzmiące imię. To jest dobra droga, by nazwać nasze dziecko w sposób unikatowy, a jednocześnie ułatwić mu start za granicą.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general