Co jest 11 listopada? Czy to również święto kościelne? To jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu

11 listopada to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia już od wielu lat świętujemy przede wszystkim wolność i niepodległość kraju. Termin ten nie został jednak wybrany przypadkowo – data upamiętnia niezwykle ważne wydarzenia z początku XX wieku. Co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku? Czy 11 listopada to również święto kościelne? Sprawdź, czy należy tego dnia pójść do kościoła.

11 listopada – czy to święto kościelne?

11 listopada obchodzi się w Polsce jedno z najważniejszych świąt. Ze względu na rangę wydarzenia dzień ten jest ustawowo wolny od pracy i szkoły, a w stolicy kraju organizowane są oficjalne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Wielu osobom dzień ten kojarzy się również z obchodami kościelnymi i rzeczywiście odbywają się wówczas msze w intencji ojczyzny, ale nie jest to święto kościelne. 11 listopada to święto państwowe, a dokładnie Narodowe Święto Niepodległości.

Ta listopadowa data jest szczególna dla wszystkich Polaków, ponieważ upamiętnia jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w naszej historii – odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 lata zaborów. Nie jest to więc uroczystość o charakterze religijnym, ani tym bardziej święto nakazane – katolicy nie mają więc obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie ani powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do kościoła, jeśli ktoś ma taką ochotę – tego dnia często organizowane są specjalne msze, podczas których wierni modlą się i dziękują za wolność i niepodległość kraju.

Zobacz: Piosenki na 11 listopada. Poznaj najpiękniejsze pieśni patriotyczne [teksty]

11 listopada 1918 – co się wydarzyło tego dnia?

Jak wskazuje wielu historyków, odzyskiwanie przez Polskę niepodległości po ponad wieku niewoli, było długotrwałym i trudnym procesem. Nie można więc powiedzieć, że tego konkretnego listopadowego dnia Rzeczpospolita nagle stała się wolnym krajem. Jak stwierdził po latach Józef Piłsudski, a więc jeden z ojców odrodzonego państwa, w tym dniu “Polska powstała do istnienia”. 11 listopada jest więc datą symboliczną, która już od lat zajmuje ważne miejsce w naszych kalendarzach. Nie od razu jednak stała się świętem narodowym. Jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym intensywnie dyskutowany, który dzień powinien zostać uznany za datę przywrócenia państwa polskiego. Rozważania zakończyły się dopiero w 1937 roku, kiedy to święto zostało oficjalnie ustanowione.

Dlaczego wybór padł akurat na 11 listopada? Historycy uzasadniają tę decyzję “zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej”. 11 listopada 1918 zawarto rozejm w Compiègne, czyli układ kończący wojnę i pieczętujący ostatecznie klęskę Niemiec. Dzień wcześniej natomiast, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, dokąd wracał po 16 miesiącach uwięzienia w twierdzy w Magdeburgu. Tego samego dnia Rada Regencyjna (najwyższe ciało Królestwa Polskiego ustanowionego przez władze niemieckie i austro-węgierskie w 1917 roku) przekazała Piłsudskiemu zwierzchność nad tworzącym się wojskiem i powierzyła mu misję utworzenia rządu.

Sprawdź: Jak zrobić kotylion na 11 listopada?

Czytelnicy pytają, jakie święto jest 11 listopada

Czy 11 listopada są otwarte restauracje?

Branża gastronomiczna zazwyczaj działa również w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. Nie inaczej jest 11 listopada – większość restauracji, kawiarnii czy barów jest tego dnia otwarta, chyba że właściciel z jakichś powodów postanowi inaczej. Zwykle jednak nie są zamknięte i można skorzystać z usług normalnie, zwłaszcza w większych miastach czy miejscach turystycznych.

Czy 11 listopada jest wolny?

Tak, jest to święto ustawowo wolne od pracy i szkoły.

11 listopada czy można pracować?

Tak, nie jest to święto nakazane, osoby wierzące nie muszą powstrzymywać się od pracy

Czy 11 listopada to święto kościelne?

Nie, jest to święto państwowe.

11 listopada święto nakazane?

Nie, nie jest to święto kościelne, a tym bardziej nakazane.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general