Tak wyglądała matura z matematyki w 1920 roku. “Niezbyt skomplikowane”

W tym roku młodzież na egzaminie maturalnym musiała zmierzyć się z takimi zadaniami jak obliczenie pola i powierzchni całkowitej ostrosłupa czy wysokości pierwszej raty pana Stanisława. Jak wyglądała matura z matematyki 102 lata temu? Oto kilka przykładowych zadań.

Matematyka jest jedynym przedmiotem ścisłym, który jest obowiązkowy na maturze. W 2010 roku obowiązek ten powrócił do szkół po 25 latach. Na egzaminie maturzyści mogą mieć przy sobie tylko linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty. Zdania co do poziomu trudności tegorocznego arkusza są podzielone. Z jakimi zadaniami musieli natomiast uporać się uczniowie w 1920 roku?

Arkusz maturalny z matematyki. Wzór z 1920 roku niektórych zaskoczył

Żelazna kula wydrążona o ciężarze 30 kg zanurza się w wodzie do połowy. Obliczyć grubość ściany kuli, przyjmując ciężar właściwy żelaza s=7,7. To tylko jedno z przykładowych zadań pochodzących z arkusza maturalnego z 1920 roku. Na facebookowym fanpage’u The Mathteacher, jakiś czas temu został udostępniony post z wybranymi pytaniami maturalnymi z obszaru matematyki. Jeden z komentujących przyznał, że pytania są “niezbyt skomplikowane”. Inny internauta zdradził, jakie zadania czekały na maturzystów w 1976 roku:

Ja z kolei pamiętam jedno z zadań matura 1976: Puszka konserwy ma kształt walca. Jaką wysokość i jaki promień podstawy powinna mieć puszka, aby przy objętości puszki 200π cm 3 zużyć jak najmniej materiału na jej wykonanie.

Nie tylko matematyka. Można zobaczyć też pytania maturalne z języka polskiego

Pytania maturalne z 1920 roku i nie tylko zostały udostępnione w “Sprawozdaniu Dyrekcji Państwowego Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: za 1-sze dziesięciolecie zakładu w niepodległej i wolnej ojczyźnie: 1919-1929″. 102 lata temu uczniowie, którzy podchodzili do egzaminu z języka polskiego, do wyboru mieli trzy tematy wypracowań:

  • Mój ulubiony utwór literacki
  • “Kto garstki ziemi znosi, góry się doczeka”
  • Wspomnienia z miejsca rodzinnego.

Ponadto zawarte w nim są zadania maturalne z fizyki oraz niemieckiego. Podobne sprawozdania, które prezentują przykłady pytań sprzed lat udostępnione zostały przez Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Brześciu nad Bugiem (rok szkolny 1929/1930) oraz im. Józefa Piłsudskiego w Stryju (rok szkolny 1933/1934).

Dodaj komentarz

Starsze dziecko

Kiedy wypadają mleczaki?

Dopiero co świętowaliście pojawienie się pierwszych ząbków u Waszego malucha, a tu już zastanawiasz się, kiedy dziecku wypadają mleczaki? Ależ ten czas leci, prawda? Dzisiaj odpowiemy na Wasze wszystkie pytania...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general