Czy wazektomia jest w 100% pewna?

Wazektomię nie bez powodu uważa się za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Dobrze przeprowadzona oraz poparta odpowiednim postępowaniem pozabiegowym może w niemal stu procentach zapobiegać zapłodnieniu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wciąż jest to „niemal” sto procent. Skuteczność, która utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, w dużym stopniu jest zależna od powodzenia samego zabiegu oraz czasu, jaki upłynął od jego przeprowadzenia. Od czego zatem zależy, czy mężczyzna może w pełnym komforcie psychicznym współżyć i nie obawiać się ewentualnej ciąży po współżyciu bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych?

Wazektomia — przebieg, a skuteczność zabiegu

Wazektomia nie jest skomplikowanym zabiegiem. Zazwyczaj jego wykonanie zajmuje około pół godziny. Oczywiście cała procedura poprzedzona jest wnikliwą konsultacją medyczną, na podstawie której można określić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania wazektomii.

W trakcie zabiegu dochodzi do przecięcia nasieniowodów i ich podwiązania. W pierwszej kolejności lekarz nacina skórę w okolicy moszny, nakłada tak zwane podwiązki w dwóch miejscach na nasieniowodzie, a następnie dokonuje ich przecięcia. Oba końce umieszcza wewnątrz w taki sposób, by zapobiec ewentualnym przemieszczeniom nasieniowodów i ich ponownemu zrośnięciu się. Tutaj w grę wchodzi zatem odpowiednie postępowanie pozabiegowe oraz przeprowadzenie dodatkowych badań, które mogą potwierdzić skuteczność zabiegu.

Jak postępować po wazektomii?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią rekonwalescencję. Mowa tutaj o noszeniu odpowiedniego opatrunku i tymczasowej rezygnacji z gorących kąpieli, korzystania z basenu i aktywności seksualnej, czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Należy mieć na uwadze, iż po wykonanym zabiegu w ejakulacie mężczyzny wciąż mogą znajdować się plemniki. Z tego powodu zaleca się dalsze stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych przez około pół roku, a następnie wykonanie badania nasienia. Pomoże ono stwierdzić ilość żywych plemników w nasieniu i ostatecznie potwierdzić poziom skuteczności wazektomii.

Dlaczego mężczyźni decydują się na wazektomię?

Głównym powodem, dlaczego mężczyźni podejmują decyzję o poddaniu się wazektomii, jest maksymalne zredukowanie szansy na zapłodnienie i niechcianą ciążę. To także sposób na zwiększenie swojego komfortu psychicznego podczas współżycia, a tym samym i libido. 

Brak wpływu na czynności fizjologiczne

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż prawidłowo wykonany zabieg nie powoduje u pacjentów żadnego spadku popędu seksualnego. Nie wpływa również na wzwód, wytrysk, długość i jakość stosunku, czy czynności urologiczne.

Stosowanie znieczulenia podczas zabiegu

Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, dlatego też ewentualne dolegliwości i dyskomfort podczas wykonywanej procedury jest zredukowany do minimum.

Jeden zabieg na całe życie

Kolejną kwestią, którą mężczyźni uważają za zaletę tego zabiegu, jest bardzo niewielkie prawdopodobieństwo jego powtórzenia. Tylko w nielicznych sytuacjach okazuje się, iż konieczne jest ponowne przystąpienie do zabiegu. Zdecydowanie częściej pacjenci wykonują wazektomię raz na całe życie.

Możliwość odwrócenia skutków wazektomii

Warto również zaznaczyć, iż mimo iż wazektomia nie jest w 100% pewną metodą antykoncepcyjną, jej skuteczność jest wysoka, a mimo to wciąż istnieje szansa na odwrócenie skutków tego zabiegu. Oczywiście możliwość przywrócenia pełnej płodności mężczyźnie zależy od jego wieku i czasu, jaki upłynął od przeprowadzenia wazektomii. Niemniej jednak nie jest to niemożliwe.

Czy badanie nasienia w 100% potwierdza niepłodność po wazektomii?

Warto mieć na uwadze, iż badanie nasienia nie oznacza nigdy w 100% całkowitej niepłodności i skuteczności antykoncepcyjnej. Żadna z metod nie jest oparta na całkowitej gwarancji, iż nie dojdzie do zapłodnienia.

Zdarza się również, iż czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu wazektomii. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, która zależy od anatomicznych predyspozycji pacjenta. Przyjmuje się jednak, iż skuteczność tej procedury przekracza 99%. Obecnie nie ma lepszej, efektywniejszej metody antykoncepcyjnej, niż podwiązanie nasieniowodów.

Jeśli jednak zastanawiasz się, czy ten zabieg jest dla Ciebie, możesz umówić się na konsultację w tej kwestii w Klinice Novoderm w Łodzi.

Rodzice

Pierwszy dzień jesieni

Pierwszy dzień jesieni – dla niektórych to przygnębiające słowa, nieodzownie przypominające o tym, że kolejne lato dobiegło końca. Którego dnia rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy przypada kalendarzowy pierwszy dzień jesieni? Pierwszy dzień...

Czytaj dalej →
Rodzice

Mama vs. tata: znajdź różnice!

Każdy maluch to mały spryciarz! Doskonale wie, kiedy opłaca się iść do mamy, a kiedy do taty. I choć każda rodzina jest inna, można zauważyć pewne prawidłowości… Przynajmniej ja wiedzę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general