Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Apteczka medyczna to sprzęt, który coraz częściej jest wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia, na przykład podczas pieszej czy rowerowej wycieczki. Polacy nauczyli się tego, że fachowo udzielona pierwsza pomoc może uratować ludzkie życie. Aby znacznie zwiększyć szanse na ratunek, niezbędna jest apteczka. Co powinno znaleźć się na jej wyposażeniu?

Czy apteczka pierwszej pomocy jest wymagana przez prawo?

W polskim porządku prawnym jest ona niezbędna tylko w miejscu pracy. Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku (z późniejszymi zmianami) w sprawie bezpieczeństwa i higieny w pracy. Kluczową rolę odgrywa tu paragraf 44.

Wbrew obiegowej opinii, w miejscu pracy nie wystarczy umieścić tylko jednej apteczki. Ustawodawca bardzo dobrze zabezpieczył pracowników, ustalając, że ich ilość powinna być wprost proporcjonalna do nasilenia zagrożeń oraz do liczby osób pracujących w firmie.

Polskie prawo dopuszcza też tworzenie tak zwanych punktów pierwszej pomocy. Jeśli zarządzamy na przykład dużą halą produkcyjną, to — zgodnie z literą prawa — apteczki powinny być umieszczone w taki sposób, by każdy pracownik miał taki punkt, gdzie znajduje się apteczka, w zasięgu wzroku. Skraca to czas reakcji, tym samym zwiększając szanse na uratowanie osoby poszkodowanej.

Gdzie powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy?

Bez wątpienia trzeba tu wskazać na pojazdy, które poruszają się po drogach publicznych, ze szczególnym naciskiem na samochody, autobusy, ale i motocykle. Nasz kraj jest jednym z niewielu w Unii Europejskiej, gdzie apteczka w pojeździe jest jedynie opcjonalna, a nie wymagana przez prawo.

Mimo wszystko warto w nią zainwestować. Nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo, ale patrząc na uczestników ruchu drogowego nieco szerzej. W 2020 roku odnotowano 23540 wypadków, w których zginęło 2491 osób, a 26463 zostało rannych. Dotyczyły one nie tylko kierowców, ale i rowerzystów czy pieszych.

Szybka reakcja i podstawowa wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy w połączeniu z apteczką być może pomogłyby uratować choćby kilka żyć. Zawsze powinniśmy pamiętać też o inwestycji w apteczkę w kategoriach praktycznych.

Niemal wszyscy sąsiedzi Polski wymagają tego, by na wyposażeniu pojazdu znajdowała się apteczka pierwszej pomocy. Jeśli jej nie mamy, a zdecydujemy się na wyjazd na przykład do Czech, na Litwę lub do Niemiec, to wręcz prosimy się o mandat. Podobne wymagania obowiązują m.in. we Francji czy we Włoszech.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Na pewno warto zainwestować w taką apteczkę, która będzie zgodna z niemiecką normą DIN 13157. Mimo tego, że ten standard opracowali nasi zachodni sąsiedzi, to jest on honorowany w niemal całej Unii Europejskiej, co znacznie zmniejsza ryzyko ukarania kierowcy mandatem. Apteczki zgodne z tą normą kupić można na przykład w sklepie Centrum Ratownictwa: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.

Apteczka pierwszej pomocy

W skład apteczki pierwszej pomocy na pewno powinny wchodzić:

 • opatrunki w rozmiarach: G,M,K,
 • bandaże usztywniające,
 • chusta opatrunkowa,
 • chusta trójkątna,
 • specjalistyczny kompres do oczu,
 • bandaże lecznicze,
 • plastry (w tym także na palce i na opuszki palców),
 • koc ratunkowy,
 • nożyczki,
 • rękawiczki jednorazowe,
 • ustniki.

Za tak wyposażoną apteczkę nie zapłacimy więcej niż 70-100 złotych. Na rynku można też kupić niewielkie, ważące zaledwie 200-300 gramów apteczki, które świetnie sprawdzą się na przykład podczas rowerowej lub górskiej wycieczki. Można je włożyć nawet do kieszeni bojówek, znacznie zwiększając bezpieczeństwo zarówno swoje i swojej rodziny, jak i przypadkowo napotkanych osób, które będą potrzebować naszej pomocy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo