„Gluten” to modne ostatnio słowo, które jest na ustach wszystkich. Z całkiem niszowej substancji stał się wrogiem publicznym, który negatywnie wpływa na organizm, a dodatkowo sprawia, że się tyje. Ile w tym jest prawdy? Czy rzeczywiście powinno się go wykluczać z codziennej diety i czy uczulenie na gluten jest powszechne, również u dzieci?
Uczulenie na gluten
Wyjaśnijmy najpierw czym jest gluten. Gluten jest to grupa białek, które znajdują się w składzie niektórych zbóż, głównie pszenicy, jęczmienia i żyta. Co za tym idzie, znajduje się w składzie produktów, do których produkcji używa się tych zbóż – w pieczywie, w makaronach, w mące, płatkach zbożowych, wyrobach cukierniczych, kaszy mannie. Gluten jest także używany w procesie wielu produktów, które na pierwszy rzut oka z nim nic wspólnego nie mają, takich jak keczup, wędliny, parówki, mięso mielone, nadziewane czekolady.
W przypadku zdrowego człowieka nie ma potrzeby przechodzenia na dietę bezglutenową. Gluten to normalny składnik pożywienia i jego unikanie jest bezsensowne. Nie istnieją żadne badania potwierdzające jego szkodliwość ani na to, że jego wykluczenie z diety zmniejszy szansę na nadwagę. Gluten w jadłospisie zdrowego dorosłego i zdrowego dziecka nie jest szkodliwy.
Inaczej jest w przypadku alergików. Jeżeli Twoje dziecka ma objawy typowe dla alergii, a wykluczyłaś już z diety nabiał, to może się okazać, że ma alergię na gluten. Skontaktuj się z pediatrą, który zleci badania krwi potwierdzające lub wykluczające alergię. Jeśli diagnoza się potwierdzi to konieczna będzie rezygnacja z glutenu.
Objawy uczulenia na gluten
Alergii na gluten najczęściej towarzyszą objawy w postaci zmian skórnych. Mogą przybrać postać wysypki lub niewielkich, płaskich i szorstkich plam lub suchych, łuszczących się zaczerwienień. Bardzo często pojawia się biegunka, zwłaszcza po posiłku obfitym w produkty zawierające gluten. Czasami nadwrażliwość na gluten prowadzi do objawów związanych z układem oddechowym, dziecko może pokasływać i mieć lekkie napady duszności.
Uczulenie na gluten u niemowląt również może mieć miejsce. Jeżeli karmisz piersią i spożywasz produkty zawierające gluten, to w Twoim pokarmie również on się znajdzie. W razie uczulenia niemowlaka na gluten wystąpią u niego reakcje alergiczne. Objawy alergii na gluten u niemowląt są takie same jak opisane wyżej.
Leczenie alergii na gluten
Leczenie nadwrażliwości na gluten nie jest skomplikowane. Polega na całkowitym wykluczeniu go z diety. Jeśli alergia na gluten występuje u niemowlaka karmionego piersią, poświęcić się musi jego mama i zrezygnować z produktów glutenowych.
Rezygnacja z glutenu może z początku wydawać się trudna, ale już po kilku tygodniach nowy jadłospis wejdzie Wam w nawyk. Szybko nauczycie się nowych przepisów, a także korzystania z zamienników, których wcale nie jest tak mało.
Uczulenie na gluten: co jeść?
Przede wszystkim należy dokładnie czytać etykiety kupowanych produktów. Nawet tych, które wydają się być całkowicie niewinne. Producenci używają glutenu jako składnika wielu rzeczy, nawet lodów czy przypraw. Dozwolone są również produkty z ryżu i skrobi kukurydzianej – zarówno mąki z nich, jak i kasze, makarony i płatki na nich bazujące, mąka i kasza jaglana. Dozwolona jest również soja, mąka i kasza gryczana, a także mąka ziemniaczana.
Zobacz też: Gdy mleko szkodzi, czyli wszystko o skazie białkowej u niemowlaka