Kursy online – dla kogo i po co?

Zdobywanie nowych umiejętności zawsze otwiera przed nami nowe możliwości: na zmianę kariery, awans, zyskanie hobby… Trzeba tylko znaleźć czas na naukę, a z tym coraz trudniej. Rozwiązaniem może być edukacja zdalna.

W dzisiejszych czasach nie jest już niczym dziwnym zamawianie zakupów przez Internet, poznawanie tam znajomych, szukanie pracy a nawet jej wykonywanie. Kursy online to sposób na to, żeby i edukację przenieść do sieci. Wybór jest naprawdę szeroki.

Czego można się nauczyć na kursach online?

Biorąc pod uwagę ilość szkół i dostępnych szkoleń – praktycznie wszystkiego. W Internecie przodują kursy językowe, dające dostęp do lektorów praktycznie każdego używanego współcześnie języka. Mnóstwo jest kursów zawodowych, pozwalających zgłębiać tajniki konkretnych branż. Dla hobbystów znajdzie się także sporo kursów ogrodnictwa, dekorowania wnętrz, rysunku czy śpiewania. Nawet aktywności fizyczne mogą być tematem internetowych szkoleń.

Poszukiwanie odpowiedniego szkolenia należy więc zacząć od zastanowienia się, czego i dlaczego chcemy się nauczyć. Gdzie indziej będziemy szukać kursów mających rozwinąć nasze umiejętności zawodowe, a gdzie indziej takich związanych z pasjami. W tym pierwszym przypadku warto postawić na jednostkę edukacyjną, która zaproponuje szkolenie zakończone certyfikatem – często jest on tożsamy z tym, który otrzymalibyśmy po zajęciach w klasycznej sali szkoleniowej. Dzięki takim zajęciom nie tylko zyskamy konkretną wiedzę i spotkamy się z praktykami danej dziedziny, ale też otrzymamy dyplom, co daje możliwość umieszczenia go w CV podczas starania się o nową pracę.

Szukajmy takich kursów, które cieszą się dobrymi opiniami – w Internecie łatwo to sprawdzić. Nie tylko na stronie danego kursu powinny widnieć opinie dotychczasowych uczestników. Powinniśmy także przejrzeć internetowe fora, popytać znajomych. Każda szkoła, która jest pewna swojego poziomu z chęcią powinna chwalić się opiniami dotychczasowych słuchaczy. Pamiętajmy jednak, że to co pasuje innym nie zawsze musi być właściwe dla nas. Warto daną szkołę lub kurs sprawdzić na pierwszych, bezpłatnych zajęciach.

Podobnie jak renoma szkoły czy portalu udostępniającego kurs, istotna jest osoba która go prowadzi. Zdalna forma szkolenia umożliwia pobieranie nauk u osób pochodzących z różnych krajów czy miejscowości, mówiących różnymi językami. W Internecie możemy na przykład zapisać się na kurs aktorstwa prowadzony przez aktorów, których znamy z telewizji, lub kurs biznesu prowadzony przez czołowych prezesów spółek giełdowych.

Czego potrzebuję, żeby zacząć kurs online?

Przede wszystkim – samozaparcia i decyzji. Zdalna forma nauczania według wielu osób niesie ze sobą wiele zalet, ale ma też wymagania. Fakt, że nie musimy dojeżdżać na zajęcia i tracić czasu w korkach to oczywista korzyść, ale musimy za to wygospodarować czas i miejsce na same zajęcia, i zapewnić sobie podczas nich spokój. Nie możemy sobie także pozwalać na niesystematyczność czy opuszczanie zajęć – wtedy nauka nie będzie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Kursy online najczęściej dzielą się na takie, które odbywają się “na żywo” oraz na takie wcześniej nagrane. Zaletą tych pierwszych jest pełna interaktywność – najczęściej pozwalają one na zadawanie pytań osobie prowadzącej zajęcia, co sprawia że wszelkie wątpliwości rozwiązywane są na bieżąco. Często są także prowadzone w większych grupach, co daje nam możliwość ćwiczenia podczas zajęć grupowych, i wymieniania się doświadczeniami.

Kursy wideo mają z kolei tę przewagę, że można je odtwarzać o dowolnej porze, zatrzymywać w trakcie i powtarzać fragmenty, które chcemy utrwalić. Niezależnie od formy, warto zwrócić uwagę na to, aby kurs oferował dodatkowe materiały szkoleniowe, zadania, interaktywne quizy czy fora. Nauka jest dużo bardziej efektywna jeśli jest ciekawa – toteż sposób prowadzenia kursu jest tutaj bardzo ważny.

To, czy uczestniczymy w kursie online za pomocą telefonu czy komputera wydaje się być kwestią indywidualną. Niektóre zajęcia będą wymagały dużego i wyraźnego ekranu, ale w niektórych przypadkach wystarczy nam smartfon, z którym będziemy mogli zaszyć się w wygodnym miejscu i odbywać szkolenie. Istotne jest, aby sprawdzić czy nasze połączenie internetowe w danym momencie jest stabilne – i w razie czegoś przenieść się do innego pomieszczenia.

Rozwój osobisty bez wychodzenia z domu, czyli zalety kursów online

To zrozumiałe, że nie wszyscy muszą być przekonani do takich kursów, warto więc spojrzeć na ich obiektywne zalety. Przede wszystkim, nie musimy ruszać się z domu. Oznacza to, że siedząc nawet w domku na działce (pod warunkiem, że mamy stabilne łącze internetowe) możemy łączyć się z Australią i uczyć od native speakera, lub oglądać szkolenia nagrane przez specjalistów z drugiego końca globu. W realnym świecie byłoby to niezwykle trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Jedną z największych zalet kursów online jest ich szeroki wybór – nie ogranicza nas oferta lokalnej szkoły czy ośrodka, bo w jednym miejscu zgromadzone są kursy z różnych dziedzin, dostępne tak samo łatwo, programowanie dla dzieci. Jeśli dany trener nie prowadzi zajęć w przystępny dla nas sposób, możemy sprawdzić inne szkolenie. Gdy materiał nie jest dla nas zrozumiały, przewijamy go i powtarzamy jeszcze raz. Często za darmo można także wziąć udział w niezwykle ciekawych szkoleniach, które sponsorowane są przez rozmaite instytucje.

Kursy online poruszają zagadnienia, których próżno jest szukać nawet w książkach czy na uczelniach. Są takie dla początkujących, a są też przewidziane dla nieco bardziej zaawansowanych. Po opuszczeniu uczelni i zakończeniu tradycyjnych form edukacji ciężko jest znaleźć odpowiednie szkolenia, które pozwolą rozwijać już uzyskaną wiedzę. Internet daje nam szerokie pole do tego, żeby pobierać lekcje w interesującym nas temacie i zakończyć ten proces certyfikatem.

Jak wybrać odpowiedni kurs?

Proces wybierania kursu powinien wyglądać podobnie, jak w tradycyjnym systemie edukacji. Sprawdźmy, czego można się dowiedzieć o szkole czy instytucji, która organizuje kurs. Poczytajmy o trenerze, który będzie dzielić się wiedzą – a może prowadził już jakieś szkolenia, które teraz udostępnia w sieci bezpłatnie?

W dzisiejszych czasach nawet studia można odbyć online, i nie oznacza to niższego poziomu wiedzy czy materiałów. Edukacja online to przyszłość, ma jednak z tradycyjną wiele wspólnego: nikt nie nauczy się za nas, to my musimy przyjść z chęcią i gotowością do pracy.

Aby mieć pewność, że nasze pieniądze na kurs są dobrze zainwestowane szukajmy takich szkoleń, które umożliwią monitorowanie postępów w nauce. To istotne szczególnie, jeśli kurs wybieramy dla swoich dzieci.

https://tutore.eu/

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Kieszonkowe uczy dzieci oszczędzania

Wielokrotnie potwierdzono, że dzieci, które dostają kieszonkowe, a w związku z tym posiadają swoje pierwsze własne doświadczenie z gospodarowaniem pieniędzmi, szybciej przyswajają i rozumieją potrzebę planowania wydatków oraz oszczędzania. Kieszonkowe...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Jakie zmiany w szkolnictwie od 2017 roku?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienia się w naszym systemie edukacji bardzo dużo. Powoli w zapomnienie odejdą gimnazja i powraca ośmioletnia podstawówka. To efekt zmian wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości....

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Zakupy

Plecaki szkolne

Wybór plecaków szkolnych jest ogromny. Widząc dziesiątki modeli trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twojego dziecka. Czym kierować się podczas zakupów? Plecaki szkolne Plecaki szkolne zarówno dla małych...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Religia w szkole

Religia w szkole to od kilkunastu lat temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Dyskusje dotyczące tego przedmiotu trwają nieustannie nie tylko wśród podzielonych zdaniem rodziców, ale także nie milkną rozmowy prowadzone...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo