Zima to ciężki czas dla alergików! Te 3 sposoby sprawią, że poczują się lepiej!

Jesienią i zimą aura najczęściej nie sprzyja spacerom, przez co do minimum ograniczamy wystawianie się na szkodliwe działanie smogu. Ale czy na pewno pozostając w przytulnych wnętrzach naszych mieszkań jesteśmy bezpieczni? Zima to ciężki czas dla alergików i astmatyków!

Zima to ciężki czas dla alergików! Te 3 sposoby sprawią, że poczują się lepiej!

Mgła, mżawka, a może smog?

Coraz częściej wychodząc z domu z niepokojem zerkamy na unoszącą się za oknem mgłę. Substancje toksyczne pochodzące z dymu z kominów czy ze spalin samochodowych z łatwością łączą się z zawieszonymi w powietrzu kropelkami wody. Unoszący się w powietrzu duszący zapach bywa na tyle silny, że rozpoznajemy go nawet nie zerkając na wskazania aplikacji smogowej zainstalowanej w telefonie. Okna, drzwi, czy też mury nie są żadną przeszkodą: szkodliwe substancje wdzierają się również do naszych domów.

Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsce w Unii Europejskiej w rankingu rejonów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Bywa, że normy dotyczące unoszącego się w powietrzu smogu przekraczamy nawet 10-krotnie!  Tymczasem w ciągu dnia wykonujemy aż 20 tysięcy wdechów! To przez oddech do naszego ciała dostaje się 70% toksyn. Oddychając dostarczamy komórkom i tkankom tlen, ale nie tylko. Zwiększamy swoją koncentrację i kreatywność, a także poprawiamy jakość snu czy opóźniamy procesy starzenia.

Jednak jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia dzieje się tak tylko wtedy, gdy oddychamy czystym powietrzem. Obecny w nim smog zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udarów mózgu, chorób serca czy wystąpienia nowotworów. U dzieci stosunkowo szybko zauważamy reakcje alergiczne i nasilenie się astmy.

Suche powietrze nie sprzyja alergikom

Zimą nasz organizm cierpi nie tylko z powodu smogu. Kto z nas nie lubi zaszyć się z książką i kubkiem herbaty w ciepłym mieszkaniu? Zmarznięci odkręcamy kaloryfery, by grzały z pełną mocą i z obojętnością zerkamy na zimowy krajobraz rozpościerający się za oknem. Tymczasem ciepłe i wysuszone powietrze w naszych domach działa nie tylko na skórę. Poziom nawodnienia całego ciała spada niczym poziom wody w pojemniczkach zawieszonych na kaloryferach. Broniąc się przed tym nasz organizm pobiera wodę ze skóry i błon śluzowych. Zaczynamy odczuwać suchość w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem. Pojawiają się też zakażenia grzybicze oraz bakteryjne, a alergicy ciepią z powodu nasilenia objawów alergii.

Zobacz też: Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

Wietrzenie pomieszczeń nie rozwiąże problemu

Według kalendarzy pyleń od listopada do lutego alergicy powinni cieszyć się chwilą wytchnienia od przykrych objawów uczulenia. Niestety właśnie w tych miesiącach dzieci zdecydowanie częściej niż zazwyczaj przebywają w domu jednocześnie wdychając zanieczyszczenia znajdujące się w kurzu. To w nim gromadzą się m.in. alergeny odzwierzęce, takie jak sierść i resztki złuszczonego naskórka. Jeśli chcemy się ich pozbyć, pomocne może być wywietrzenie mieszkania: schłodzi temperaturę i pozwoli na wymianę powietrza. Jednak powietrze na dworze jest po pierwsze zanieczyszczone smogiem, a po drugie suche. Ostatecznie więc problem pozostaje nierozwiązany, a reakcje alergiczne nadal się nasilają. Właśnie dlatego w dziecięcych pokoikach coraz częściej pojawiają się m.in. oczyszczacze powietrza.

Jak pomóc alergikom?

Występowanie objawów alergicznych możemy zminimalizować dbając o jakość powietrza w naszych domach. Wystarczą trzy rzeczy: dzięki nim powinniście na dobre pożegnać uporczywe napady kaszlu u dziecka i inne nieprzyjemne symptomy uczulenia.

1. Nawilżaj i oczyszczaj

Już nasi rodzice i dziadkowie nawilżali powietrze w pokojach dzieci. Najpierw robiono to z pomocą wilgotnych ręczników czy pojemniczków z wodą zawieszonych na kaloryferach. Potem do użytku weszły nawilżacze z pojemnikiem na wodę, która była zamieniana w parę. Szybko pojawiły się jednak zarzuty wobec nich sugerujące, że w pojemnikach z wodą może pojawić się pleśń i inni niepożądani lokatorzy. Rozwiązaniem problemu suchego i zanieczyszczonego powietrza okazały się dopiero nawilżaczo-oczyszczacze.

W klasycznych nawilżaczach-oczyszczaczach z serii Venta 5 jedynym i do tego w pełni naturalnym filtrem jest woda, która niejako pierze powietrze w pomieszczeniu (stąd angielska nazwa „airwasher”). Powietrze jest wciągane do urządzenia, przechodzi przez obracające się walce, a na zewnątrz wydostaje się oczyszczone i nawilżone. W ten sposób, jeśli dobierzemy urządzenie stosownie do rozmiaru pomieszczenia – w pokoju dziecka będzie panowała optymalna wilgotność, a jednocześnie kurz, alergeny, sierść i inne zanieczyszczenia osiądą na dnie zbiornika z wodą. Venta usuwa nawet bakterie oraz pyły (smog) do rozmiaru PM10.

Nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza są w Polsce stosunkowo mało rozpowszechnione, jednak dobrze znane w innych krajach Europy. Decydując się na nawilżacz z funkcją oczyszczania powinniśmy wybrać taki, który w nazwie ma również słowo „oczyszczacz”. Tego typu urządzenie wykorzystuje naturalny proces odparowywania zimnej wody. Nie wytwarza ultradźwięków i nie tworzy widocznej gołym okiem mgły. Zamiast tego w naturalny sposób wciąga powietrze z otoczenia, przepuszcza przez zanurzone w wodzie walce, po czym oddaje czyste powietrze. Takie urządzenie jest w stanie usunąć z powietrza większe pyłki (PM 10), a jednocześnie nawilży powietrze do optymalnego poziomu ok. 55-60%. Co ważne: urządzenie zawsze należy dobierać do wielkości pomieszczenia.

Nowością marki Venta jest Seria 6. Wśród produktów tej serii znajdziemy m.in. oczyszczacz-nawilżacz LPH 60. Posiada on bardzo czuły filtr, który jest w stanie wychwycić nawet bardzo małe cząsteczki smogu – do 0,07 mikrona oraz wirusy. Dodatkowo urządzenie posiada także funkcję nawilżania za pomocą wody. Według informacji producenta, filtry stosowane w Vencie 6 są najskuteczniejsze na świecie – nie ma w sprzedaży urządzeń do użytku domowego o wyższym poziomie filtracji.

Szwajcarskie czasopismo konsumenckie K-Tipp opublikowało wyniki porównania 10 modeli nawilżaczy powietrza. Pierwsze miejsce w teście zajął nawilżacz-oczyszczacz marki Venta, który wyróżniono oceną bardzo dobrą. Co zdecydowało o wyborze tego właśnie modelu?

– Nawilżacze serii 5 nie posiadają wymiennych filtrów. Funkcję filtra pełni woda – mówi Sylwia Siemienowicz z firmy Venta Polen. – Powietrze zasysane do urządzenia przechodzi przez obracające się w wodzie walce, nabierając wilgoci. Dzięki temu urządzenie nie tylko nawilża, ale także wychwytuje z powietrza bakterie, kurz i alergeny, które opadają na dno zbiornika. Do pomieszczenia wraca natomiast powietrze odpowiednio nawilżone i „wyprane” z zanieczyszczeń. Z kolei niektóre urządzenia z nowej Serii 6 wyposażone są w bardzo czuły filtr VENTAcel Nelior, który dodatkowo może pokonać zarówno smog (cząsteczki PM10, PM 2,5 oraz mniejsze), jak i wirusy – wyjaśnia.

2. Pozbądź się kurzu

Chcąc pozbyć się roztoczy kurzu należy ograniczyć ilość tkanin w pomieszczeniach. Firanki, dywany, a nawet tapicerowane meble – choć pozornie wydają się czyste i tego nie widzisz, tak naprawdę są siedliskiem kurzu domowego. Alergizujące mikroorganizmy najlepiej czują się w temperaturze 23 stopni Celcjusza. Częste wietrzenie pomieszczeń i obniżanie temperatury do poziomu około 17 stopni Celcjusza zmniejsza ich namnażanie, ale nie likwiduje problemu. Niemniej chcąc zmniejszyć ilość kurzu, który wdycha alergik, warto zrezygnować z tkanin, które sprzyjają jego gromadzeniu się.

3. Rośliny oczyszczające powietrze

Listę roślin oczyszczających powietrze otwiera znany większości z nas skrzydłokwiat. Podobną funkcję spełnia rapis wyniosły, bluszcz pospolity, paprotka czy dracena.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na utrzymaniu wolnego od zanieczyszczeń i prawidłowo nawilżonego powietrza w domu są odpowiednio dobrane rośliny doniczkowe. Niektóre gatunki pochłaniają substancje toksyczne obecne w naszym otoczeniu. Takie działanie przypisuje się m.in. skrzydłokwiatowi, bluszczowi pospolitemu czy paprotce. Rośliny doniczkowe w naturalny sposób wyparowują także część wody nawilżając jednocześnie powietrze.

Więcej informacji na stronie marki Venta.

[Artykuł partnerski]

Dodaj komentarz

Zakupy
Modne okulary 2019 - najciekawsze modele z aktualnych kolekcji
Okulary są przede wszystkim niezbędnym elementem dla osób, które cierpią na problemy ze wzrokiem, ale mogą być również modnym dodatkiem, który urozmaici strój i podkreśli atuty twarzy. Dobre oprawki powinny
Czytaj dalej
Pierwszy rok życia dziecka Rozwój niemowląt
Ósmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka to czas, gdy doskonali ono zdobyte wcześniej umiejętności – coraz pewniej chwyta przedmioty i wykonuje precyzyjne ruchy rączkami, potrafi samodzielnie siedzieć, a niektóre dzieci już raczkują.
Czytaj dalej
Kleszcze
Grudka po kleszczu: kiedy znika i czy trzeba ją smarować?
Grudka po kleszczu może budzić zaniepokojenie. Wiele osób zastanawia się, czy nie stanowi ona problemu z którym należy wybrać się do lekarza. Kleszcz po wbiciu się w skórę  może pozostawić
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?
Jak leczyć przytrzaśnięty palec u dziecka? Kiedy udać się do lekarza? Co robić, gdy dziecko przytrzasnęło palec oraz czy krwiak pod paznokciem u dziecka może być niebezpieczny. Sprawdź, co robić,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu
Sucha skóra w uszach to dokuczliwa przypadłość, która może dotknąć zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko. Objaw ten często występuje razem z łuszczeniem się i zaczerwienieniem skóry, a także jej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Jak wyjąć drzazgę? Nie tylko u małego dziecka…
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Wybity, złamany czy tylko stłuczony palec u dziecka?
Stłuczony palec u dziecka to dość częste zjawisko. Ciekawskie maluchy często są bardzo ruchliwe i "pakują się" w miejsca, w których zdecydowanie nie powinno ich być. W ten sposób może
Czytaj dalej
Choroby dzieci Pielęgnacja niemowląt
Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach
Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
26 niezwykle ważnych pytań do pediatry na temat dzieci w czasie koronawirusa [Wywiad z pediatrą Łukaszem Grzywaczem #tatapediatra]
W Polsce mamy coraz większe ograniczenia związane z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Informacji na jego temat przybywa coraz więcej, choć to nie zmniejsza niepokoju społecznego. Dr n. med. Paweł Grzesiowski
Czytaj dalej