Nawet 5 tys. kary dla grzybiarzy? Sanepid przestrzega: tego lepiej nie robić!

Miłośnicy grzybów już wkrótce zaczną spędzać w lasach znacznie więcej czasu. Sezon powoli się rozkręca, a to oznacza, że niektórzy będą chcieli sobie również dorobić do domowego budżetu, sprzedając własne zbiory. Sanepid przypomina jednak, że grzybiarzy obowiązują pewne zasady, a za ich złamanie grozi wysoka kara – nawet do 5 tys. zł.

5 tys. zł mandatu dla zbieraczy grzybów i owoców w lesie?

Szczyt sezon grzybowego jeszcze przed nami. Na największy wysyp trzeba będzie poczekać na przełom sierpnia i września, co nie oznacza, że teraz wycieczki do lasu będą zupełnie bezowocne. Obecnie z powodzeniem można się wybrać na poszukiwania maślaków czy kurek, oczywiście pod warunkiem, że sprzyja temu pogoda i odpowiednio popada.

Ponieważ w lasach pojawia się coraz więcej grzybiarzy, sanepid przypomina, że wszystkie zbiory można dowolnie przetwarzać i spożywać, o ile robimy to na własny użytek. Jeśli jednak ktoś zamierza surowe czy marynowane grzyby sprzedawać, aby dorobić do domowego budżetu, konieczne jest stosowanie się do rygorystycznych zasad. Regulacje powstały z myślą o tym, aby zapobiegać groźnym zatruciom organizmu.

Sprzedaż grzybów w innych miejscach niż placówki handlowe bądź targowiska oraz bez wymaganego atestu jest nielegalna. Pozyskiwanie grzybów do zakładów żywienia zbiorowego (restauracji, barów, punktów gastronomicznych) z niewiadomego źródła np. od osób prywatnych sprzedających grzyby przy drogach, najczęściej bez atestu jest niedopuszczalnesanepid, cytat za onet.pl

Zobacz: Planujesz opalać się na balkonie? Lepiej to przemyśl! Możesz dostać nawet 1500 zł mandatu

Jak uniknąć kary?

Osoby, które chcą handlować zebranymi grzybami, muszą być zgłoszeni i zapisani do specjalnego rejestru powiatowego inspektora sanitarnego. Co ważne, za dokonanie takiego wpis nie trzeba uiszczać żadnej opłaty. Jest to w pełni darmowe, ale niezbędne – za niedotrzymanie tych formalności można otrzymać mandat od 1000 do nawet 5000 zł. Grzybiarze, którzy następnie odsprzedają swoje zbiory, powinni posiadać także atest wydawany przez klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcę.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general