Planujesz opalać się na balkonie? Lepiej to przemyśl! Możesz dostać nawet 1500 zł mandatu

Letnie upały i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz i… zażywania kąpieli słonecznych. Urlop trwa jednak zazwyczaj przez krótki czas, a niestety nie każdy ma do dyspozycji swój prywatny, zamknięty ogródek. Dlatego często korzystamy z uroków wypoczynku na tarasie lub na balkonie. Okazuje się jednak, że chociaż jest to miejsce prywatne, to obowiązują na nim pewne ogólne zakazy. Jeden z nich dotyczy opalania. Kto może dostać mandat za opalanie się na balkonie?

Mandat za opalanie na balkonie? Można za to słono zapłacić

Miłośnicy pięknie opalonej skóry nie przepuszczą żadnej okazji do zażycia kąpieli słonecznej. Niestety wakacyjne wyjazdy zawsze trwają za krótko, a nie w każdy weekend mamy możliwość wyjechania i spędzenia czasu na łonie natury. Namiastkę plażowego wypoczynku można jednak zorganizować na własnym balkonie, rozkładając wygodny materac czy leżak. Warto jednak pamiętać, że taka forma spędzania wolnego czasu wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Balkon to teoretycznie przestrzeń zupełnie prywatna, przynależąca do mieszkania. W praktyce jednak obowiązują nas pewne ograniczenia, gdy z niego korzystamy. Jedno z nich dotyczy właśnie opalania się. Złamanie zasad może nas słono kosztować.

Oczywiście nie ma żadnych przepisów, które zakazywałyby zażywania kąpieli słonecznych na własnym balkonie, nawet w kostiumie kąpielowym. Jeśli jednak komuś przyjdzie do głowy opalanie się topless, musi liczyć się z konsekwencjami. Sąsiedzi mają prawo wezwać policję, a ta może uznać takie zachowanie za tzw. “nieobyczajny wybryk”. W takim przypadku funkcjonariusze mogą wymierzyć karę z artykuły 140. Kodeksu Wykroczeń, według którego “karze grzywny, a nawet aresztu podlega ten, który dopuszcza się nieobyczajowego wybryku”. Grozi za to mandat w wysokości nawet 1500 zł.

Zobacz: Czy wietrzenie pościeli na balkonie ma sens? Ekspert od snu nie pozostawia wątpliwości

Uważaj, co robisz na balkonie

Korzystając z balkonu, warto mieć na uwadze, że nie mieszkamy w tym budynku sami. Oczywiście z naszej przestrzeni możemy korzystać, jak nam się podoba, ale nigdy nie zaszkodzi odrobina życzliwości i wzajemnego szacunku. Wiele wspólnot wprowadza rozmaite zasady, aby wszystkim żyło się komfortowo i spokojniej, np. zakaz grillowania (na grillach opalanych węglem drzewnym).

Sprawdź też:

Sprawdź

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony 17 listopada. Z okazji tego święta każdego roku w wielu miastach w całej Polsce oraz na świecie organizowane są obchody obfitujące w szereg warsztatów, wykładów...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general