Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę! [Nowe zasady]

Kancelaria Premiera na swojej oficjalnej stronie poinformowała, że już od 30 maja dzieci będą mogły korzystać z placów zabaw. To informacja na którą z utęsknieniem czekali nie tylko najmłodsi. Jakie zasady będą obowiązywały na placach zabaw? Czy dzieci będą musiały nosić na nich maseczki?

W środę 27 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Przedstawiciele rządu ogłosili, że od soboty 30 maja rozpocznie się IV etap odmrażania polskiej gospodarki i życia społecznego. Wspomnieli także o “odmrażaniu” placów zabaw. Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać w takich miejscach?

Kiedy otwarcie placów zabaw (data)?

Na wczorajszej konferencji (27 maja 2020) ogłoszono kolejne zniesienia obostrzeń, czyli IV etap odmrażania gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że będą one dotyczyły także osiedlowych placów zabaw, siłowni plenerowych oraz innych atrakcji na świeżym powietrzu. Oznacza to, że place zabaw zostaną otwarte już w najbliższą sobotę (30 maja 2020).

“Ważne! Już od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.” – informuje oficjalny komunikat na stronie gov.pl

Zasady korzystania z placów zabaw

Strona gov.pl zapewnia, że konkretne zalecenia sanitarne dotyczące korzystania z placów zabaw zostaną podane wkrótce. Jednak jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Berenda zostanie wystosowane zalecenie do właścicieli placów zabaw (spółdzielni mieszkaniowych i gmin), aby dbali oni o dezynfekcję wszystkich elementów, które będą dotykały dzieci.
Według ekspertów, będzie to prawie niewykonalne, więc dla bezpieczeństwa najlepiej nosić ze sobą płyn dezynfekujący i robić to samemu.

Czy dzieci będą musiały nosić maseczki na placu zabaw?

Z doniesień dziennikarza wynika, że rodzice i opiekunowie dzieci wchodzący na plac będą musieli zakrywać usta i nos, np. za pomocą maseczki ochronnej lub elemntu odzieży. Przepis ten nie będzie obowiązywać dzieci. Zarówno dorośli, jak i ich podopieczni będą jednak musieli zachować co najmniej dwumetrowy dystans od osób, z którymi nie mieszkają. Takie zasady trudno będzie wytłumaczyć przede wszystkim najmłodszym dzieciom. Aby przestrzegać przepisów, trzeba będzie więc zrezygnować z wizyt na zatłoczonych placach zabaw.

To rodzice muszą upewnić się, czy na danym placu dziecko będzie w stanie zachować odstęp. Oznacza to, że trzeba będzie unikać placów zabaw, na których aktualnie będzie bawiła się duża liczba dzieci.
Kolejny zapis w projektowanym rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia ma dotyczyć dezynfekcji huśtawek, zjeżdżalni, ławek i wszystkich innych sprzętów znajdujących się na placach zabaw. Z doniesień RMF FM wynika, że to właściciel danego placu zabaw, a więc np. gmina lub spółdzielnia mieszkaniowa, będzie musiał zapewnić stałą dezynfekcję wspomnianych sprzętów. Czy przepisy te będą egzekwowane w praktyce, tego nie wiadomo.  Można jednak przypuszczać, że będzie z tym problem. Chcąc zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka, warto więc mieć przy sobie odpowiedni płyn do dezynfekcji i samodzielnie przecierać te obiekty, z których korzystać będzie nasz podopieczny.

Podkreślmy, że powyższe doniesienia na temat zasad na placach zabaw znajdujących się w przestrzeni otwartej to nieoficjalne informacje medialne. Wciąż nie ma rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, które regulowałoby to, w jaki sposób będą funkcjonować takie miejsca w czasie epidemii koronawirusa. Dokument ten jest konsultowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Kiedy minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisze to rozporządzenie, zostanie ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Kiedy otwarcie sal zabaw i parków rozrywki?

Wszystkie zasady wspomniane powyżej mają obowiązywać na terenie placów zabaw znajdujących się w przestrzeni otwartej. Sale zabaw i parki rozrywki zostaną otwarte nieco później, bo najwcześniej 6 czerwca (właściciel każdego takiego obiektu podejmie decyzję o otwarciu indywidualnie). Szczegółowe wytyczne dla tego rodzaju placówek przygotowuje Ministerstwo Rozwoju, na czele którego stoi wicepremierka Jadwiga Emilewicz.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.
gov.pl

Źródła:
  • gov.pl
  • rmf24.pl

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general