Roczne dziecko – jaki rozmiar nosi? Jak zmierzyć niemowlę?

Zakup ubranek dla niemowlaka to nie jest łatwe zadanie. Szczególnie dla tych osób, które same dzieci nie mają i szukają prezentu dla maluszka przyjaciół czy rodziny. Trafienie z odpowiednim rozmiarem to czasami wyzwanie również dla świeżo upieczonych rodziców. Niemowlę rośnie tak szybko, że trudno przewidzieć, jak bardzo zmienią się jego wymiary nawet w ciągu dwóch tygodni. Przychodzimy więc z pomocą wszystkim, którzy mają podobny ubrankowy dylemat. Jaki rozmiar nosi roczne dziecko? Jak można zmierzyć maluszka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Tajemnicze cyfry na ubrankach dla dzieci odnoszą się do jego wzrostu mierzonego w centymetrach.
  • Maluszki w wieku około 12 miesięcy noszą zazwyczaj rozmiar 80-86.
  • Obwód główki rocznego dziecka może natomiast wynosić 44-48 centymetrów.

Roczne dziecko – rozmiar ubranek

Wybór odpowiednio dopasowanego ubranka bywa szczególnie problematyczny nie tylko z powodu nieznajomości rozmiarów maluszka, ale także dlatego, że dziecięca rozmiarówka zupełnie różni się od oznaczeń, które spotykamy w sklepach odzieżowych dla dorosłych. Często osoby mające po raz pierwszy do czynienia z działem dla niemowlaków kompletnie nie orientują się w oznaczeniach typu: 62-68 czy 74-80. Cyferki, które możemy odnaleźć na metkach, nie są jednak żadnym tajnym kodem – oznaczają nic innego jak długość ciała dziecka podaną w centymetrach. Dlatego też podczas wyboru ubranek należy kierować się wzrostem maluszka.

Zazwyczaj w pierwszych tygodniach po narodzeniu dziecko nosi odzież w rozmiarze 56-62. Niektóre noworodki rodzą się jednak z nieco większą długością ciała lub błyskawicznie rosną tak, że od razu potrzebne są ubrania na 62-68 cm. W związku z tym zdecydowanie bezpieczniej jest kupować wszelkie śpioszki, bluzeczki czy spodenki w większych rozmiarach, wtedy mamy pewność, że na pewno dziecko choć przez chwilę je ponosi. Lepiej zakupić produkty nieco “na wyrost” niż ryzykować, że dosłownie za moment w ogóle się nie przydadzą. Tym bardziej, że w przypadku takiego malucha najważniejszy jest komfort – ubrania muszą być więc przede wszystkim wygodne i luźne, wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Żaden niemowlak nie będzie czuł się dobrze w obcisłych krojach, opinających brzuch i krępujących ruchy.

Dziecko w ciągu pierwszego roku życia może urosnąć nawet o 25 centymetrów. Czasami jego wymiary potrafią diametralnie się zmienić w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Dlatego przyszli rodzice oraz ich bliscy powinni pamiętać o tym, aby nie kupować zbyt wielu sztuk odzieży w najmniejszych rozmiarach. Maluszek bardzo szybko z nich wyrośnie i nigdy więcej mu się nie przydadzą, a my zostaniem z wypchaną po brzegi szafą niepotrzebnych ciuchów (oczywiście zawsze można w takiej sytuacji odsprzedać lub oddać).

Sprawdź: Przechowywanie mleka matki – Jak przechowywać odciągnięte mleko matki?

Jak zmierzyć niemowlaka?

Jak już wspomniano, oznaczenia na odzieży dla małych dzieci dotyczą wzrostu i są podawane w centymetrach. Aby więc idealnie trafić z rozmiarem, najlepiej po prostu zmierzyć maluszka. Nie jest to jednak najprostsze zadanie. Naturalną pozycją dla noworodka/niemowlaka jest leżenie z podkurczonymi nóżkami, w związku z tym tradycyjne mierzenie na niewiele się tutaj zda, ponieważ nie przyniesie nam prawidłowych rezultatów. Co niezwykle istotne i wymagające podkreślenia, nigdy, pod żadnym pozorem nie należy prostować maluszkowi nóg na siłę. Taka nieostrożność mogłaby skończyć się wyrządzeniem mu krzywdy.

Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą dokonać odpowiednich pomiarów. Najlepiej rozpocząć od przygotowania właściwego narzędzia, czyli metra krawieckiego. Następnie mierzymy po kolei: najpierw odcinek od czubka głowy do bioder, później od bioder do kolan, a na koniec od kolan do stóp. Poszczególne wymiary sumujemy, co da nam przybliżoną długość ciała maluszka.

Zobacz: Tempo wzrostu niemowlaka: Ile dziecko rośnie miesięcznie?

Wymiary niemowlaka

Dostępne rozmiary ubrań dla niemowlaków w pierwszym okresie życia prezentuje się następująco:

  • 56-62 cm: 0-3 miesiące
  • 62-68 cm: 3-6 miesięcy
  • 68-74 cm: 6-9 miesięcy
  • 74-80 cm: 9-12 miesięcy
  • 80-86 cm: 12-18 miesięcy

Warto jednak podkreślić, że powyższe zestawienie wcale nie musi sprawdzić się u wszystkich dzieci. Każdy maluch rozwija się indywidualnie, jeden rośnie szybciej, inny wolniej, jeden z natury jest drobniejszy, inny nieco wyższy. Dlatego zwykle sprawdza się reguła, że najlepiej na wszelki wypadek kupić coś rozmiar większe, aby mieć pewność, że zostanie wykorzystane.

Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do zakupu odzieży na zimę. Wszelkiego typu kombinezony powinny być nieco luźniejsze niż pozostałe elementy garderoby, dlatego zdecydowanie lepiej zdecydować się na większy model.

Obwód głowy rocznego dziecka

Znajomość rozmiaru główki dziecka będzie niezbędna, aby dobrać mu odpowiednią czapkę. Jak wiadomo, nakrycie głowy nie może być zbyt ciasne i opinające, ponieważ może powodować ból i dyskomfort. W przypadku dzieci w wieku około 12 miesięcy obwód główki może wynosić od 44 do 48 centymetrów. Są to jednak wartości przybliżone, a każdy maluszek rozwija się przecież inaczej. Dlatego można również za pomocą metra krawieckiego ustalić wymiar – trzeba jednak pamiętać, aby mierzyć nad czubkami uszu.

Sprawdź: Prezent dla rocznego dziecka. Te propozycje będą idealne na roczek!

Rodzice pytają o rozmiar na roczne dziecko

Jakie wymiary sweterka dla niemowlaka?

Prawdopodobnie 80-86.

Noworodek wymiary – jakie?

56-62 cm: 0-3 miesiące, 62-68 cm: 3-6 miesięcy, 68-74 cm: 6-9 miesięcy, 74-80 cm: 9-12 miesięcy, 80-86 cm: 12-18 miesięcy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo