“Rodzice decydują”. Zmiana prawa oświatowego według Andrzeja Dudy?

W piątek 3 lipca prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił, że składa do Sejmu projekt zmian w prawie oświatowym, który nazwał mianem “Rodzice decydują”. Jakie są założenia pomysłu prezydenta? Co zmieni się w szkołach, jeśli inicjatywa prezydencka wejdzie w życie?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Prezydent Polski ogłosił, że zgłasza do parlamentu projekt ustawy "Rodzice decydują".
  • Andrzej Duda chce, aby organizacje chcące działać na terenie szkoły, musiały przedstawić rodzicom konspekt dotyczący ich działalności.
  • Projekt ten ma być elementem realizacji założeń wpisanych w tzw. Kartę Rodziny.

“Rodzice decydują”. Andrzej Duda chce zmienić prawo oświatowe

Andrzej Duda ogłosił projekt “Rodzice decydują” podczas spotkania z rodzicami i dziećmi, które miało miejsce w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Prezydent Polski poinformował, że jego pomysł “jednoznacznie przesądza”, że działalność wszelkich organizacji pozarządowych, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły, wymaga zgody nie tylko dyrekcji i rady szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.

Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, systemie edukacyjnym zgodnie z oczekiwaniami wielokrotnie wyrażanymi przez rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami – a tym samym prawo rodziców do decydowania, jakie treści będą dzieciom przekazywane np. w szkole – było realizowane i zagwarantowane ustawowo

– powiedział prezydent.

Ustawa prezydencka ma zmienić prawo oświatowe w taki sposób, aby każda organizacja, która chce działać na terenie szkoły (czy to prowadzić zajęcia, czy to przedstawić uczniom swoją ofertę), musiała przedstawić rodzicom konspekt dotyczący jej działalności. W tym dokumencie miałby się znaleźć informacje o tym, co dana organizacja zamierza dzieciom przekazywać, w jakiej formule, czego będą dotyczyły te treści i kto będzie je prezentował. Wszelkiego typu stowarzyszenia musiałyby także przedstawić kwalifikacje i informacje o doświadczeniu osób, które chciałyby wysłać do szkół. Konspekty dotyczące działalności organizacji chcących działać na terenie szkoły miałyby być przekazywane albo bezpośrednio rodzicom (drogą mailową ) albo dyrekcji (w formie papierowej), która następnie kolportowałaby dany konspekt do rodziców. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice mają mieć jasność, kto i czego uczy ich dzieci.

Będzie to dotyczyło każdej, powtarzam, organizacji generalnie, niezależnie od jej profilu, niezależnie od jej sposobu działania. […]  To jest kwestia także transparentności w działaniu szkoły, ale przede wszystkim, powtarzam jeszcze raz – przede wszystkim jest to realizacja art. 48 ust. 1 konstytucji, gdzie jest wyraźnie powiedziane, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami

– mówił prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że jego pomysł zostanie szybko przyjęty przez parlament. Stwierdził też, że prezydencki projekt ustawy odpowiada na zapotrzebowanie rodziców, którzy często zgłaszają, iż chcieliby, aby pojawiły się przepisy regulujące sprawę prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Prezydent przypomniał tzw. Kartę Rodziny. O czym mówi ten dokument?

Podczas swojego piątkowego przemówienia prezydent Andrzej Duda przypomniał, że jeszcze w czerwcu podpisał tzw. Kartę Rodziny, która jest dla niego “ważnym dokumentem programowym”. Projekt “Rodzice decydują” ma być jednym ze sposobów realizacji tego programu. Karta Rodziny wzbudziła wiele kontrowersji m.in. ze względu na to, że mówi o ochronie dzieci przed “ideologią LBGT” i definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Do sprawy tej odniósł się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który napisał na Twitterze:

I pomyśleć, że Prezydent RP Andrzej Duda jeszcze niedawno tak mówił o osobach żyjących w związkach osób tej samej płci

i przytoczył fragment wypowiedzi prezydenta, który jeszcze w lutym 2020 roku mówił, że rozważyłby podpisanie ustawy o związkach partnerskich.

Źródła:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo