Szkolne wydatki bez stresu, czyli jak kupować taniej podręczniki szkolne

Nowy rok szkolny to trudny czas dla wszystkich osób, które muszą wyposażyć przynajmniej jedno dziecko w zupełnie nowe podręczniki, zeszyty ćwiczeń i inne pomoce naukowe. Według komunikatu CBOS rodzice już w zeszłym roku musieli przeznaczyć na szkolne wydatki m.in. o 300 zł więcej niż zwykle. Sytuacja nie poprawiła się w 2023, kiedy rekordowe ceny mogą jeszcze bardziej nadszarpnąć budżet. Gdzie szukać tanich podręczników szkolnych, żeby zakupy we wrześniu nie pochłonęły wszystkich oszczędności?

Skompletuj wyprawkę wraz z podręcznikami: https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-ksiegarnia-internetowa-a-562.html

Podręczniki coraz droższe

Inwestycja w edukację dziecka to podstawa. Inflacja w Polsce ustanowiła nowy rekord, a ceny podręczników szkolnych są wyższe niż kiedykolwiek, skompletowanie pełnej wyprawki może jednak stanowić problem dla wielu rodzin. Ile kosztuje komplet książek dla uczniów liceum w 2023 roku?

Szacunkowa cena za jeden podręcznik wynosi obecnie ok. 40 do 60 zł. Chcąc zaopatrzyć się we wszystkie wymagane materiały, we wrześniu rodzice będą musieli na zakupy szkolne przeznaczyć nawet 700 lub 800 zł. Uwzględnić trzeba nie tylko obowiązkowe podręczniki, ale także zeszyty ćwiczeń, repetytoria i zbiory zadań, które pomogą przygotować się do egzaminu. W takim przypadku licealna wyprawka dla jednego dziecka może kosztować nawet 1000 złotych!

Już teraz mówi się, że nowy rok szkolny będzie najdroższy w historii. W 2023 podręczniki podrożały nawet o 30% w porównaniu do stanu sprzed kilkunastu miesięcy. Najwyższy wzrost zauważą osoby, które dodatkowe środki muszą przeznaczyć na zakup podręczników do języków obcych.

Dofinansowanie podręczników i program “Dobry Start”

Rodzice, którzy obawiają się, że koszty wyprawki dla dziecka będą dla nich w tym roku zbyt wysokie, mogą ubiegać się o dofinansowanie na podręczniki szkolne. Program “Dobry Start” dedykowany jest wszystkim uczniom chodzącym do szkoły – bez względu na deklarowaną wysokość dochodów w gospodarstwie domowym. Na każde dziecko jednorazowo można otrzymać świadczenie w wysokości 300 zł, które pokryje część kosztów wygospodarowanych m.in. na podręczniki szkolne. Rządowe wsparcie otrzymają wszystkie osoby przed 20. rokiem życia. Granica wieku w przypadku osób z niepełnosprawnościami wynosi 24 lata.

Rodzic lub opiekun prawny, który chce się ubiegać o pomoc finansową, powinien złożyć wniosek do 30 listopada. Pismo można dostarczyć wyłącznie drogą elektroniczną – na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Świadczenie zostanie dostarczone na wskazane konto bankowe.

Należy pamiętać o tym, że zakup podręczników do przedmiotów nieobowiązkowych, np. etyki lub wychowania do życia w rodzinie, jest konieczny nawet wtedy, kiedy uczniowie uczęszczają do klas I-VIII. Szkoły podstawowe nadal jednak zapewniają obowiązkowe materiały edukacyjne. Egzemplarze udostępniane są uczniom na cały rok szkolny. Ponieważ darmowe podręczniki są własnością szkoły, należy je utrzymać w dobrym stanie.

Używane podręczniki – sprawdź ogłoszenia i kiermasze

Istnieje kilka możliwości dla rodziców, którzy w tym roku nie mogą sobie pozwolić na inwestycję w nowe podręczniki szkolne. Dobrym pomysłem na oszczędności jest zakup pakietu książek, które rok wcześniej były wykorzystywane przez starszych kolegów ze szkoły. Należy przy tym jednak zwracać uwagę na zmiany w podstawie programowej, które mogą wpłynąć na rozpiskę wymaganych w tym roku materiałów edukacyjnych.

Podręczniki używane dostępne są również w sieci. Na lokalnych grupach lub portalach aukcyjnych można znaleźć dobrze utrzymane i aktualne wydania, które nie wpłyną niekorzystnie na domowy budżet. Atrakcyjne promocje pojawiają się także w księgarniach internetowych, które w dziale Outlet wystawiają tanie książki z uszkodzeniami i końcówki nakładów.

Kolejną ciekawą propozycją są kiermasze organizowane przez szkoły zazwyczaj na początku września. Korzystne cenowo pakiety podręczników można tam otrzymać od absolwentów lub osób, którym takie pomoce naukowe nie są już potrzebne. Chociaż niektóre pozycje nadal będą nadawać się do użytku, inne mogą okazać się za bardzo zniszczone, wypełnione lub zaniedbane. Dlatego przy zakupie podręczników warto dokładnie sprawdzić ich stan.

Wypatruj promocji w księgarniach internetowych

Sezon na powrót do szkoły wciąż trwa, a to oznacza, że w księgarniach internetowych można znaleźć ciekawe promocje zarówno na nowe podręczniki, jak też pozostałe elementy wyprawki. W ramach kampanii Back to School rabaty bywają na tyle duże, że znacznie bardziej opłacalna będzie inwestycja w podręczniki prosto ze sklepowej półki. Zazwyczaj przy większych zamówieniach obowiązuje darmowa dostawa. Mając to na uwadze, warto przygotować się do zakupu podręczników, zeszytów i akcesoriów w jednym miejscu.

Rozwiązaniem dla osób szukających zupełnie nowych egzemplarzy w przystępnych cenach jest księgarnia Tania Książka, która oferuje nawet do -40% rabatu na pakiety książek, pojedyncze egzemplarze i wyprawkę szkolną.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo