Zwolnienie na dziecko w 2020 roku: Kto i ile płaci za L4 na dziecko?

Zwolnienie na dziecko otrzymują rodzice, którzy muszą sprawować opiekę nad chorą pociechą. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia, zwolnienie jest wystawiane bez dodatkowych warunków. Gdy choruje starsze dziecko, L4 możemy wziąć jedynie wtedy, gdy nie ma innego członka rodziny, który mógłby zapewnić opiekę choremu. Co jeszcze warto wiedzieć o zwolnieniu na dziecko? Ile pieniędzy otrzyma rodzic w 2020 roku podczas L4 na dziecko? Ile może trwać zwolnienie i pod jakimi warunkami jest wypłacany zasiłek opiekuńczy?

Zwolnienie na dziecko w 2020 roku: Kto i ile płaci za L4 na dziecko?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Prawo do zasiłku na dziecko mają oboje rodzice pod warunkiem, że są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
 • W przypadku przedsiębiorców warunkiem otrzymania zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie składek chorobowych.
 • L4 na dziecko w tym samym czasie może wziąć tylko jeden z rodziców.
 • Zasiłek przysługuje w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do 2 roku życia oraz nad starszym dzieckiem, jeśli nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby zapewnić taką opiekę.
 • Łączny czas trwania zwolnienia na dziecko w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni.
 • Od 1 grudnia 2018 roku obowiązują zwolnienia elektroniczne.
 • W czasie zwolnienia na dziecko rodzic otrzymuje 80% pensji.

L4 na dziecko w 2020 r.

L4 to potoczna nazwa zwolnienia lekarskiego, która wzięła się od symbolu formularza, który obowiązywał przed laty. Nadal jednak jest powszechnie stosowana. Obecnie formularz L-4 został zastąpiony formularzem ZUS ZLA lub – e-ZLA (jego elektroniczna wersja). Od 1 grudnia 2018 obowiązują wyłącznie zwolnienia elektroniczne, które są wysyłane automatycznie do pracodawcy.

Pracującemu rodzicowi przysługuje zwolnienie lekarskie na dziecko. Może je dostać zarówno mama, jak i tata malucha, ale nie obydwoje jednocześnie w tym samym czasie. Zwolnienie nie przysługuje również, gdy dziecko ma ukończony drugi rok życia i może się nim zająć ktoś z domowników.
Zwolnienie mogą dostać jednocześnie obydwoje rodzice, gdy obecność jednego z nich jest wymagana w placówce medycznej, w której przebywa dziecko, podczas gdy drugi rodzic znajduje się w domu i opiekuje się pozostałymi dziećmi lub gdy dziecko nie ma skończonych dwóch lat.
Zwolnienie wystawia lekarz, który zdiagnozował u dziecka chorobę. Zaświadczenie potwierdza konieczność wykonywania osobistej opieki nad chorym dzieckiem i stwierdza w związku z tym tymczasową niezdolność do wykonywania pracy. Jest to tak zwane L-4 na dziecko.

Zwolnienie na dziecko 2020: ile trwa?

Zgodnie z ustawą (Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.) za opiekę nad chorym dzieckiem przysługuje zasiłek, czyli mówiąc potocznie, L-4 na dziecko jest płatne. Łączna ilość dni, za które przysługuje zasiłek w ciągu roku kalendarzowego wynosi 60. Jest to wspólna pula dla obojga rodziców. Nie zmienia się ona niezależnie od tego, ile dzieci posiadacie. Jeżeli macie ich dwoje to liczba dni, za które przysługuje zasiłek nadal wynosi 60, a nie 120, przy trójce dzieci jest to nadal 60 dni, a nie 180, itd.

Warto również pamiętać, że są różne sytuacje, za które zasiłek opiekuńczy przysługuje i także wtedy łączna pula dni wynosi 60 i nie sumuje się. Sytuacje, o których mowa to między innymi opieka nad zdrowym dzieckiem, które nie skończyło 8 lat (z powodu na przykład niespodziewanego zamknięcia żłobka czy przedszkola bądź choroby niani, z którą macie podpisaną umowę uaktywniającą) lub opieka nad innym członkiem rodziny.

Zgodnie z przepisami w 2020 r. zwolnienie na dziecko może trwać łącznie:

 • 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat oraz chorym, które nie ukończyło 14 lat;
 • 30 dni w roku kalendarzowym w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat;
 • 14 dni w roku kalendarzowym, gdy rodzic sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku 14-18 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Zwolnienie na dziecko: ile płatne w 2020?

L-4 na dziecko jest płatne, ale nie w 100%, jak sądzi wiele osób i jak często błędnie można wyczytać na forach internetowych. Jest to kwota równa 80% podstawy wymiaru zasiłku. Brzmi skomplikowanie, dlatego wyjaśnijmy:

 1. w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę jest to zazwyczaj po prostu 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli jesteś pracownikiem to dokładną wysokość należnego zasiłku obliczy za Ciebie ZUS lub płatnik składek (czyli Twój pracodawca) – o tym, kto to powinien zrobić, przeczytasz poniżej.
 2. natomiast jeśli nie jesteś pracownikiem (a na przykład jesteś zleceniobiorcą, pracujesz w oparciu umowę o dzieło, umowę agencyjną, wykonujesz pracę nakładczą lub prowadzisz działalność pozarolniczą) to podstawą wymiaru zasiłku jest Twój przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszony o kwotę 13,71 %. Z tego oblicza się 80%.

Zatem odpowiedź na często zadawane pytanie “czy zwolnienie lekarskie na dziecko jest płatne 100 procent?” brzmi: jest to 80% średniej z wypłat w ostatnich 12 miesiącach. To, ile płatne jest zwolnienie na dziecko, uzależnione jest więc od Twoich średnich zarobków oraz formy zatrudnienia. Nie jest to stała, na sztywno ustalona odgórnie kwota. Obliczając podstawę wymiaru zasiłku do miesięcznego wynagrodzenia dodaje się premie, nadgodziny i inne dodatki.

Zwolnienie na dziecko: kto płaci?

To, kto zapłaci za zwolnienie na dziecko zależy od tego, czy pracujesz w oparciu o umowę o pracę oraz – jeśli tak – ile osób zatrudnia Twój płatnik składek, czyli pracodawca. Jeśli pracujesz, a Twój pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób, wtedy pieniądze dostaniesz od pracodawcy, w taki sam sposób jak wynagrodzenie miesięczne, tyle że w odpowiednio wyliczonej kwocie na zasadach przytoczonych powyżej. Jeżeli Twój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, to pieniądze wypłaci Ci ZUS.

Jeśli nie pracujesz w oparciu o umowę o pracę to pieniądze z zasiłku za opiekę nad dzieckiem otrzymasz bezpośrednio od ZUSu.

Aby zasiłek został Ci wypłacony musisz złożyć odpowiednie dokumenty. Jeśli Twój pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób to zazwyczaj składasz jedynie samo zwolnienie od lekarza (podobnie jak w przypadku, gdy Ty chorujesz) i Twój pracodawca załatwia za Ciebie wszystkie formalności. Od grudnia 2018 roku takie zaświadczenie w formie elektronicznej powinno być automatycznie przesłane do Twojego pracodawcy.
Jeśli firma zatrudnia mniej niż 20 osób, to oprócz zwolnienia od lekarza musisz dostarczyć pracodawcy również wniosek ZUS Z-15, czyli wniosek o wypłatę zasiłku. Wniosek ten możesz złożyć również w swoim oddziale ZUS.

Jeżeli natomiast nie pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to wniosek wraz z zaświadczeniem złóż bezpośrednio w ZUSie.

Jak widać, na chwilę obecną przepisy dotyczące L-4 na dziecko w 2020 roku nie zmieniły się względem poprzednich lat. W minionych latach zmieniła się jedynie forma dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy. Teraz odbywa się to za pomocą elektronicznego formularza e-ZLA. Nadal jednak rodzic może wykorzystać 60 dni na opiekę nad chorym członkiem rodziny i liczyć na wypłatę świadczenia w wysokości 80% średniej z wypłat za ostatnie 12 miesięcy. Ze zwolnienia na dziecko 2020 nie skorzystają jedynie ci rodzice, którzy mogą zostawić dziecko pod opieką innej osoby. Poza tym są do niego uprawnieni wszyscy ubezpieczeni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Za szczególną sytuację należy uznać tę, gdy w czasie 8 tygodni od porodu matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński, ale nie może sprawować opieki nad niemowlęciem. Dzieje się tak m.in. gdy matka wciąż przebywa w szpitalu, ma orzeczenie o niepełnosprawności lub z innych powodów nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Dotyczy to również sytuacji, w których matka porzuciła dziecko. Wówczas ojciec dziecka lub inny członek rodziny również ma prawo do zwolnienia na dziecko, które nie jest wliczane do rocznego limitu opieki nad chorym dzieckiem wynoszącego 60 dni.

Komentarzy: 20

 • Avatar
 • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
 • Avatar

Dodaj komentarz

Turystyka
Paszport dla dziecka 2020 [cena, wnioski, dokumenty]
Mimo, że w Unii Europejskiej paszport dla dziecka nie jest potrzebny, przyda się przy dłuższych wojażach. Jak wygląda wniosek o paszport dla dziecka 2020? Gdzie go złożyć i jaka jest
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Dwulatek: Jak go zrozumieć? [rozwój i wychowanie 2-latka]
Bez wątpienia 2 lata to trudny okres  - zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To czas, w którym dzieci przechodzą wielki skok rozwojowy i odkrywają swoją niezależność. Bywa, że manifestują
Czytaj dalej
Prawo Finanse
Zasiłek macierzyński 2020 [komu przysługuje i ile trwa?]
Ile trwa urlop macierzyński? Czy na macierzyńskim można pracować? Ile wynosi i kto wypłaca zasiłek macierzyński? Już teraz dowiedz się, przez jaki okres przysługuje Ci urlop macierzyński i czy w
Czytaj dalej
Prawo
Zasiłek rodzinny 2020 [kryterium dochodowe, wysokość zasiłku]
Komu przysługuje zasiłek rodzinny 2020? Jaka jest wysokość świadczenia? Kto otrzyma wypłatę i na jakich warunkach? Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono odnośnie kryterium dochodowego oraz wysokości zasiłku rodzinnego 2020. Wysokość zasiłku rodzinnego 2020 15 maja
Czytaj dalej
Prawo
Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2020 roku
Niespełna trzy lata temu weszły zmiany w przepisach dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy te obowiązują także w bieżącym, 2019 roku oraz będą obowiązywały w roku 2020. Co się zmieniło
Czytaj dalej
Prawo Finanse Newsy
Zasiłek pielęgnacyjny 2020: ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny po zmianach?
Zasiłek pielęgnacyjny jest jedną z form zapomogi wypłacanej przez gminę, która ma na celu pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny 2020? Kiedy kolejna
Czytaj dalej
Prawo Finanse
Zwolnienie lekarskie: wszystko co musisz wiedzieć o tak zwanym L4
Zwolnienie lekarskie potocznie nazywane L4 to zwolnienie z pracy udzielane z powodu stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie obowiązków. L4 jest wypisywane przez lekarza, aby usprawiedliwić nieobecność w pracy spowodowaną chorobą. Zwolnienie
Czytaj dalej
Prawo
Co daje rozdzielność majątkowa i czym różni się od intercyzy?
Małżonkowie decydują o wielu aspektach swojego wspólnego życia, w tym o rodzaju ustroju majątkowego, jaki będzie panował w ich związku. Osoby planujące ślub mogą wybrać spośród opcji przewidzianych w Kodeksie rodzinnym
Czytaj dalej
Prawo Finanse
Alimenty od dziadków 2019: W jakich przypadkach alimenty płacą dziadkowie?
Zdarza się czasem tak, że pomimo zasądzenia przez sąd alimentów, rodzic zobowiązany do ich płacenia uchyla się od obowiązku. W takich sytuacjach istnieje kilka sposobów na uzyskanie środków na dziecko.
Czytaj dalej
Prawo Finanse
Darowizna pieniężna od rodziców [Limit, Umowa, Podatek]
Rodzice często nawet dorosłe dzieci wspierają finansowo, a jedną z najpopularniejszych form takiego wsparcia jest oficjalna darowizna pieniężna. Zwykle opiewa ona na znaczne sumy, dlatego też wiele osób zadaje sobie
Czytaj dalej