Test PAPP-A

Test PAPP-A to badanie, które wykonuje się u kobiet w ciąży. Jest to jedno z badań prenatalnych. Badanie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jego zdaniem powinno być wykonywane w każdej ciąży.

Test PAPP-A

Test PAPP-A ma za zadanie określenie czy występuje ryzyko wystąpienia u dziecka wady genetycznej. Badanie wykonywane jest pod kątem zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau. Jego skuteczność jest niezwykle wysoka.

Test PAPP-A wykrywa 9 na 10 przypadków wystąpień wad genetycznych.

Kiedy wykonać test PAPP-A?

Test ten należy wykonać pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży. Wykonany zbyt wcześnie może nie dać jednoznacznego wyniku, a wady genetyczne mogą się jeszcze nie ujawnić lub być niezauważalne. Wykonanie testu po 14 tygodniu także może nie dać jednoznacznych wyników.

Test PAPP-A: jak wygląda?

Mało kobiet zdaje sobie sprawę, że test ten jest badaniem nieinwazyjnym. Test Papp-a jest badaniem z krwi, a więc wykonuje się jedynie pobranie krwi od matki dziecka oraz tradycyjne badanie USG płodu.

Z próbki krwi dokonuje się pomiaru stężenia ciążowego białka osoczowego, którego nazwa brzmi PAAP-A (z angielskiego: pregnancy-associated plasma protein A), od czego pochodzi nazwa badania. Oprócz stężenia białka, bada się również poziom beta hCG.

Dodatkowo podczas badania USG lekarz sprawdza tzw. przezierność karkową u dziecka. Przygląda się również kości nosowej malucha.

Czy test PAPP-A jest refundowany przez NFZ?

Test PAPP-A jest jedynie refundowany, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że płód może mieć wady genetyczne. W innych przypadkach badanie można wykonać jedynie odpłatnie. Koszt testu nie jest duży. W zależności od lokalizacji jego cena waha się w przedziale 200-450 złotych.

Test PAPP-a: wyniki

Lekarz ginekolog po wykonaniu badania USG i zapoznaniu się z wynikami badania z krwi matki, wprowadza dane do programu komputerowego, który wylicza prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Oprócz tych danych brany jest również pod uwagę wiek kobiety i szereg innych informacji, które lekarz uzyskuje od pacjentki w szerokim wywiadzie ogólnym towarzyszącym badaniu prenatalnemu.

Wynik rozpatrywany jest w kategoriach: dodatni lub ujemny. Wynik ujemny testu PAAP-a oznacza niskie ryzyko urodzenia chorego dziecka. Wynik dodatni z kolei oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Normy testu PAPP-a

U ciąż zagrożonych ryzykiem wystąpienia zespołu Downa u płodu, poziom białka PAPP-a jest obniżony, a poziom beta hCG jest podwyższony, podobnie jak przezierność karkowa.

Z kolei zespół Patau oraz zespół Edwardsa dają wyniki w postaci obniżonego stężenia zarówno białka PAPP-a, jak i beta hCG, a przezierność karkowa jest podwyższona.

Punktem odniesienia normy testu PAPP-a jest określenie ryzyka wystąpienia wad u dziecka. Ryzyko wylicza się na podstawie określenia prawdopodobieństwa ujawnienia się choroby. Za normę uznaje się wynik 1:300. Oznacza on, że u jednej kobiety na trzysta, którym wykonano badanie i wyszedł dany wynik, ciąża zakończyła się urodzeniem chorego dziecka. Im niższa jest liczba, czyli przykładowo 1:200 czy 1:150, tym większe ryzyko, że wystąpią wady genetyczne. Liczba wyższa z kolei (przykładowo 1:500) oznacza, że ryzyko jest znikome.

Nieprawidłowy wynik testu PAAP-a

Nieprawidłowy wynik testu PAAP-a nie jest wyrokiem. Pamiętaj, że nie jest on diagnozą chorób genetycznych, lecz określeniem wystąpienia ryzyka z nimi związanego. Nieprawidłowe wyniki powinny być punktem wyjścia do dalszej diagnostyki. Zalecane jest wykonanie amniopunkcji lub biopsji trofoblastu.

W przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników należy skonsultować się z lekarzem genetykiem. Ma on znacznie szerszą wiedzę na temat ryzyka wystąpienia chorób genetycznych niż ginekolog. Po zapoznaniu się z wynikami badania, genetyk pokieruje dalszą procedurą diagnostyczną.

 


Dowiedz się więcej o innych badaniach prenatalnych:


Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt
5 mitów dotyczących spania z dzieckiem
Priorytetem nas wszystkich jest nieprzerwany, dający wypoczynek sen. Tęsknią za nim zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice. Przez pierwszych kilka miesięcy po przyjściu maluszka na świat może być ciężko. Dziecko regularnie się
Czytaj dalej
Zakupy
Gumki Loom: wyzwanie dla wyobraźni?
Gumki Loom Bands początkowo miały być jedynie biżuterią dla dzieci. Szybko okazało się, jak wiele rzeczy można z nich stworzyć! Gumeczki Loom Bands są wyzwaniem dla dziecięcej wyobraźni, która przekształca
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Przezierność karkowa: kiedy zrobić badanie przezierności karku u płodu?
Przezierność karkowa pozwala określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Ze względu na fakt, iż jest to badanie nieinwazyjne i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, jest ono rutynowo wykonywane u
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Kordocenteza czyli punkcja pępowiny – kiedy musimy ją wykonać?
Kordocenteza w ciąży to inwazyjne badanie prenatalne, polegające na wykonaniu pobraniu krwi pępowinowej. Jest najtrudniejszym do wykonania badaniem prenatalnym w ciąży i wiąże się z największym ryzykiem powikłań. Właśnie dlatego
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Badania prenatalne w ciąży
Badania prenatalne mają na celu wczesną identyfikację ryzyka wystąpienia wad oraz ich rozpoznanie już we wczesnych etapach ciąży, głównie w pierwszym oraz w drugim trymestrze. W ostatnich latach badania te coraz
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Badanie AFP
Badanie AFP oznacza sprawdzenie stężenia markerów nowotworowych. Wykonuje się je w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie o występowaniu nowotworu wątroby, jąder lub jajników. AFP jest również jednym z elementów składowych tzw.
Czytaj dalej