Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
Kasza jaglana dla niemowlaka to prawdziwa bomba witaminowa. Często jest nazywana królową kasz, ponieważ należy do jednych z najstarszych i najzdrowszych produktów zbożowych na świecie. Wiele mam zastanawia się jednak kiedy i w jakiej formie zacząć podawać ją dziecku. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

- Kasza jaglana jest nazywana królową kasz. To jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz, w dodatku nie zawierająca glutenu.
- Może być podawana już na początku rozszerzania diety niemowlęcia.
- Zawiera wiele cennych składników, takich jak wapń, żelazo, witaminy i sole mineralne.
- Ma charakter zasadowy i jest lekkostrawna, wspomaga leczenie kataru i kaszlu oraz zaparć.
- Doskonale smakuje zarówno w wersji słodkiej jak i wytrawnej, co sprawia że jest niezwykle uniwersalnym produktem spożywczym.
Kasza jaglana dla niemowlaka – dlaczego ją podawać?
Czym właściwie jest kasza jaglana? To produkt powstający z ziaren prosa w procesie obłuszczania. Dzięki temu, że nie jest ona poddawana wielu procesom, zachowuje większość wartości odżywczych pochodzących bezpośrednio z ziaren. Zawiera duże ilości węglowodanów złożonych oraz białka, przez co pochodząca z niej energia jest powoli uwalniana w procesie trawienia. Co za tym idzie na długo daje uczucie sytości, choć jest uznawana za produkt lekkostrawny, nie powodujący uczucia ciężkości oraz wzdęć. Kasza jaglana dla niemowląt to również cenne źródło wielu mikroelementów, wśród których wymienia się przede wszystkim:
- Żelazo,
- Wapń,
- Fosfor,
- Witaminę PP,
- Miedź,
- Witaminy z grupy B (B1, B2 oraz B6),
- Liczne sole mineralne.
W związku z powyższym kasza jaglana w diecie niemowlaka doskonale wpływa na jego rozwój umysłowy i zdolności zapamiętywania. Istotny jest również fakt, iż kasza jaglana dla dziecka to jedyny produkt zbożowy, który w procesie trawienia ma charakter zasadotwórczy. Dzięki temu pozwala zachować odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową organizmu, a dodatkowo oczyszcza i odkwasza nasz organizm. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, które niejednokrotnie spożywają duże ilości produktów zakwaszających organizm, takich jak nabiał, pieczywo oraz cukier. Kasza jaglana dla niemowląt to doskonałe rozwiązanie także ze względu na fakt, iż nie zawiera ona glutenu, który jest jednym z częściej wymienianych w ostatnich latach alergenów.
Z innych cennych właściwości kaszy jaglanej z pewnością warto zwrócić uwagę na jej wpływ na leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Wykazuje ona właściwości rozgrzewające oraz odśluzowujące, dzięki czemu przyspiesza usuwanie kataru lub śluzu występującego przy kaszlu mokrym. Dobrze sprawdza się również w leczeniu zaparć, często występujących u dzieci zwłaszcza na początku rozszerzania diety. U dzieci starszych z kolei zmniejsza ochotę na słodycze i poprawia wygląd włosów, skóry oraz paznokci. Z tych samych powodów chętnie spożywana jest również przez osoby dorosłe.
Od kiedy kasza jaglana w diecie dziecka?
Od kiedy kasza jaglana może być wprowadzona do diety dziecka? Ze względu na fakt, iż nie zawiera ona glutenu i jest lekkostrawna , może być podawana już na początku rozszerzania diety, czyli mniej więcej w 6-7 miesiącu życia dziecka. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, u których wiele mam wcześniej zaczyna rozszerzanie diety, również może być ona wykorzystana jako jeden z pierwszych posiłków.
Ile kaszy jaglanej dla niemowlaka?
Jak dużo i jak często podawać dziecku kaszę jaglaną? Na początku rozszerzania diety najlepiej podawać ją raz dziennie w niewielkich ilościach, około 20 gram. W zależności od preferencji zarówno dziecka jak i matki można ją gotować w formie półpłynnej i miksowanej na kleik lub w postaci gęstej, a nawet kuleczek czy kosteczek, zwłaszcza jeżeli stosowana jest metoda BLW. Można ją dodawać do innych potraw, np. zupek lub podawać jako całkowicie samodzielne danie. Z czasem, o ile dziecko chętnie ją je, oczywiście dozwolone jest stopniowe zwiększanie ilości kaszy jaglanej w diecie malucha. Jej spożycie nawet w dużych ilościach nie niesie za sobą bowiem żadnych niekorzystnych skutków ubocznych.
Z czym podawać kaszę jaglaną?
Jednym z najbardziej uniwersalnych produktów zbożowych w diecie dziecka jest kasza jaglana. Jak podawać ją dziecku? Kasza jaglana naturalnie zawiera w sobie niewielką gorycz, dlatego przed ugotowaniem należy ją dobrze wypłukać. Można to zrobić umieszczając ją na sicie i przelewając wrzątkiem, albo też namoczyć ją przez godzinę w zimnej wodzie, którą potem należy odcedzić przed gotowaniem. Kaszę gotujemy standardowo: w proporcji 2 części wody: 1 część kaszy przez 15 minut pod przykryciem. Następnie odstawiamy ją jeszcze na 10 minut, również pod przykryciem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kasza w trakcie gotowania wchłonie wodę i nie straci przy tym cennych wartości odżywczych. Ugotowana kasza ma lekko grudkowatą strukturę, dlatego też na początku można ją podawać dziecku w formie zblendowanej.
Z czym jeść kaszę jaglaną? Ma ona neutralny smak dlatego doskonale sprawdzi się zarówno w formie słodkiej jak i wytrawnej. Najpopularniejszą wersją wśród mam niemowląt jest kasza jaglana z owocami, np. jabłkiem, gruszką, truskawkami, bananem, borówkami czy malinami. Można ją też połączyć z suszonymi owocami, takimi jak śliwki, rodzynki czy daktyle, choć ta wersja jest przeznaczona już dla nieco starszych niemowląt. Kasza jaglana to również doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju dań obiadowych. Idealnie sprawdza się jako zagęstnik do zup, dodatek do mięs i warzyw, a także podana pod postacią kosteczek bądź placków. Poniżej podajemy sprawdzone pomysły na różnego rodzaju dania z kaszą jaglaną dla niemowląt.
Kasza jaglana – przepisy dla dzieci
Ze względu na to, że kasza jaglana to doskonałe źródło energii, które rozgrzewa i na długo daje uczucie sytości, stanowi ona świetną bazę do śniadań. Rano najlepiej sprawdza się w wersji „na słodko”, ugotowana z dodatkiem mleka matki lub mleka roślinnego i podana z ulubionymi owocami.
Jaglanka z jabłkiem i cynamonem
- Pół szklanki kaszy jaglanej,
- Pół litra mleka roślinnego, np. owsianego,
- Jabłko,
- Cynamon.
Kaszę jaglaną ugotować, wodę zastępując mlekiem roślinnym. Jabłko zetrzeć na tarce i po ugotowaniu zmieszać z kaszą. Posypać cynamonem, a jeżeli kasza jest zbyt gęsta dolać nieco mleka. W przypadku dzieci dopiero zaczynających rozszerzanie diety całość można dodatkowo zblendować, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.
Jak już zostało wspomniane, kasza jaglana choć zdecydowanie częściej serwowana w słodkiej wersji, sprawdza się także świetnie jako danie obiadowe. Można ją podać po prostu jako dodatek np. do rosołu lub innej dziecięcej zupy, albo zrobić np. kotlety z kaszy.
Jajeczne kotlety z kaszy jaglanej
- Gotowana kasza jaglana,
- Dwa surowe jajka,
- 2 ugotowane na twardo jajka,
- Posiekana natka pietruszki,
- Cebula,
- Ząbek czosnku,
- 3 łyżki mąki pszennej,
- Bułka tarta.
Ugotowaną i ostudzoną kaszę jaglaną wymieszać w misce z drobno posiekaną cebulką, czosnkiem, pietruszką oraz jajkami na twardo. Dodać pozostałe składniki (oprócz bułki tartej) i zagnieść. Następnie formować niewielkie kotleciki, obtaczać z każdej strony w bułce tartej i smażyć na niewielkiej ilości oleju. Po usmażeniu odsączyć na ręczniku papierowym i podać dziecku.
Jedną z najpopularniejszych potraw z kaszy jaglanej jest budyń – to świetny pomysł na sycący i zdrowy deser dla malucha.
Budyń jaglany z malinami
- Dwie szklanki mleka roślinnego,
- Pół szklanki kaszy jaglanej,
- Banan,
- Maliny,
- Syrop malinowy (opcjonalnie).
Kaszę jaglaną ugotować w szklance mleka, zgodnie z podstawowymi zasadami. Następnie dodać drugą szklankę mleka, banana oraz maliny i zblendować aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Przełożyć do miseczki i opcjonalnie ozdobić odrobiną soku malinowego.
Dzieci lubią spożywać posiłki w różnych ciekawych formach. Bardzo lubiane są zwłaszcza placki, które można wygodnie jeść rękoma. Oto przepis na jaglane placki.
Jaglane racuchy
- pół szklanki ugotowanej już kaszy jaglanej
- pół szklanki mleka roślinnego,
- szklanka mąki pszennej,
- 2 jajka
- 1 jabłko
- 0,5 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej.
Wszystkie składniki oprócz jabłka umieszczamy w misce i dokładnie miksujemy. Jabłko kroimy w drobne kawałeczki lub trzemy na tarce (zwłaszcza dla mniejszych dzieci). Dodajemy do pozostałych składników i mieszamy łyżką. Następnie porcje ciasta łyżką nakładamy na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością oleju. Smażymy z obu stron aż do zarumienienia. Młodszym dzieciom podajemy saute, starszym można opcjonalnie polać syropem klonowym lub posypać niewielką ilością cukru pudru.
Zobacz też: Od kiedy kasza manna dla niemowlaka?
Źródła:
https://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców
Ważne sprawy dla Najmniejszych Odkrywców. O bajkach, które uczą tolerancji i empatii
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Karmienie niemowląt
- Rozszerzanie diety niemowlaka
- Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy
Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
Kto z nas nie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Pewnie nikt, ponieważ to zdanie jest nam powtarzane już od najmłodszych lat. Śniadanie to rzeczywiście bardzo ważny...
Czytaj dalej →Natka pietruszki, koperek i inne przyprawy dla niemowlaka
Rozszerzanie diety noworodka ma miejsce, gdy dziecko skończy pół roku. Wcześniej jego układ trawienny oraz nerki nie są jeszcze gotowe na przyjmowanie stałych pokarmów. Wprowadzanie nowych produktów powinno odbywać się...
Czytaj dalej →Kaszka dla niemowlaka: poznaj bogactwo zbóż w kaszkach dla niemowląt
Etap rozszerzania diety maluszka to szczególny czas, w którym troska o młody, rozwijający się organizm jest niezwykle ważna. To właśnie wtedy kształtują się jego preferencje i nawyki żywieniowe. Jednym z...
Czytaj dalej →Dieta rocznego dziecka: Jak komponować prawidłową dietę po pierwszych urodzinach?
Kiedy maluch zdmuchnie pierwszą świeczkę na torcie, to wielka radość dla całej rodziny. Dziecko jest już coraz bardziej samodzielne i wydaje się takie dorosłe. Istotnie, rodzice mają wspaniałe powody do...
Czytaj dalej →Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią
Prawidłowe żywienie dziecka ma kluczową rolę dla jego rozwoju. Istotne jest, by dieta malucha była dopasowana do jego potrzeb żywieniowych oraz dostarczała mu składników odżywczych ważnych dla prawidłowego kształtowania się...
Czytaj dalej →Rozszerzanie diety alergika
Żywienie małego alergika Problem alergii jest coraz bardziej pospolity, a rozszerzanie diety alergika nadal powoduje wiele wątpliwości i nasuwa sporo pytań ze strony rodziców. Choć wszyscy alergolodzy przekonują, że nie...
Czytaj dalej →Ten produkt jest ważny w diecie roczniaka. Czy podajesz go swojemu dziecku?
Po skończeniu 1. roku życia wciąż trwa intensywny rozwój dziecka, w tym jego układu odpornościowego. Chociaż roczniak wiele już umie i każdego dnia chce coraz bardziej poznawać otaczający go świat,...
Czytaj dalej →Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią
Karmienie piersią i rozszerzanie diety W 7. miesiącu życia, każde dziecko powinno otrzymywać już zróżnicowany posiłek – rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią jest ważne i zalecane przez specjalistów. Trzeba jednak...
Czytaj dalej →Kisiel dla niemowlaka: w którym miesiącu można go podawać? Przepisy na domowy kisiel dla niemowląt
Domowy kisiel dla niemowlaka jest dobrym sposobem na rozszerzenie diety dziecka i wprowadzenie owoców do codziennego jadłospisu. Zaletą takiego deseru jest brak konserwantów, dużej ilości cukru i innych substancji chemicznych,...
Czytaj dalej →NOWOŚĆ! Smakowite musy owocowe w tubkach, ciasteczka i batoniki BoboVita z bohaterami bajki Świnka Peppa
Z chwilą rozpoczęcia rozszerzania diety maluch stopniowo poznaje nowe smaki, zapachy i konsystencje – na początku podawane przez rodziców, a z czasem jedzone samodzielnie. Teraz dzięki pysznym nowościom z bohaterami bajki...
Czytaj dalej →Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
Zupa pomidorowa to bez wątpienia królowa polskich zup. Gości na stołach niemal wszystkich, a sposób jej przygotowania zależy od kucharza i pory roku. Większość dzieci, nawet najmłodszych, bardzo lubi zupę...
Czytaj dalej →Najzdrowsze mięso dla niemowląt. Kupując je koniecznie zwróć uwagę na te 7 rzeczy
Mięso jest doskonałym źródłem żelaza niezbędnego w diecie niemowlaków. Dlatego najnowsze zalecenia w rozszerzaniu diety wskazują na wprowadzenie mięsa od samego początku. Jednak zanim wybierzesz je dla swojego malucha, sprawdź...
Czytaj dalej →Warzywa dla niemowlaka: kiedy i jak zacząć je podawać?
W jadłospisie niemowlęcia, które rozpoczęło przygodę z nowymi smakami, ważne miejsce powinny zajmować odpowiedniej jakości warzywa. Dla niemowlaka są niezwykle ważne! To w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka kształtują...
Czytaj dalej →Mandarynki, pomarańcze i inne cytrusy dla niemowlaka
Od kiedy podawać dziecku owoce egzotyczne? Alergie są tak powszechne, że rodzice często zwlekają z podaniem dziecku pomarańcza lub mandarynki. Czy strach przed owocami egzotycznymi w diecie niemowlaka jest słuszny?...
Czytaj dalej →Niezdrowe produkty dla dzieci. Te 9 produktów może opóźnić rozwój dziecka
Sposób odżywiania dziecka ma decydujący wpływ na jego rozwój, zdrowie i tak ważną w dzisiejszych czasach odporność. Oprócz domowej diety i kształtowania dobrych nawyków żywieniowych, ważne aby zwracać uwagę na...
Czytaj dalej →Toasty weselne
Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...
Czytaj dalej →Sala weselna
Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...
Czytaj dalej →Winietki
Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...
Czytaj dalej →