Menu na komunię – przykładowe menu na komunię w domu

Menu na komunię bywa przedmiotem wielu dyskusji. Bo jak zaspokoić gusta i podniebienia wszystkich gości? I jak pogodzić chęć zaskoczenia ich czymś wyjątkowym z pragnieniem zaserwowania konserwatywnej cioci obowiązkowego schabowego z ziemniaczkami? Poszukajmy wspólnie kompromisów!

Jeśli planujecie urządzić przyjęcie po komunii w restauracji, wybór menu jest dość prosty. Otrzymacie zestawienie dostępnych dań, z którego musicie wybrać kilka pozycji. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na przyzwyczajenia swoich gości. Jeśli wiecie, że uwielbiają kulinarne szaleństwa, możecie wybrać coś zaskakującego i niestandardowego. Co innego, jeśli macie świadomość, że babcia czy ciocia będzie kręcić nosem przy nazbyt wymyślnym menu na komunię. Wtedy warto poszukać kompromisów. Często w restauracji można wybrać dwie zupy. Zdecydujcie się na dość klasyczne drugie danie z mięsem w roli głównej, ale pomyślcie o tym, by część przystawek była niespodzianką dla gości. Znane dania podane w nowy sposób, jak choćby tatar z łososia na musie z awokado powinny być strzałem w dziesiątkę. Nie zapominajcie też o najmłodszych! Być może restauracja zgodzi się na przygotowanie dla nich czegoś specjalnego, jak chociażby pałeczki z kurczaka z frytkami.

Jak wybrać menu, gdy komunia jest wyprawiana w domu? W tym wypadku fantazję należy połączyć z realnymi możliwościami. Nawet jeśli uwielbiasz gotować, pamiętaj, że czym innym jest przygotowanie obiadu dla czteroosobowej rodziny, a zupełnie czymś innym urządzenie przyjęcia dla kilkunastu osób. Menu na komunię w domu musi uwzględniać to ograniczenie, dlatego jako danie główne wymyśl pieczeń lub coś, co możesz przygotować w piekarniku. Zrobienie kilkunastu porcji mięsa lub ryby przyrządzonej na patelni w warunkach domowych będzie nie lada wyzwaniem.
Wiedząc, że komunia odbędzie się w domu, zaplanuj menu, w którym część dań można przygotować wcześniej. Na pewno będzie to zupa, ale też część przystawek. Myśląc o sałatkach wybieraj takie, których składniki pokroisz i przygotujesz przed rozpoczęciem się uroczystości, a tuż przed podaniem jedynie je ze sobą połączysz.

Przykładowe menu na komunię

Jak może wyglądać przykładowe menu na komunię, które uwzględnia te wszystkie elementy? Zobaczmy!

Przystawki na komunię

  • siekany tatar z łososia na musie z awokado posypany sezamem podany w dekoracyjnych kieliszkach
  • carpaccio wołowe na oliwie truflowej z rukolą
  • kolorowe warzywa faszerowane, które można podać na ciepło lub na zimno z trzema różnymi sosami
  • sałatka Cesar
  • deska serów (żółtych, dojrzewających, białych)
  • deska wędlin i pieczonego mięsa
  • sałatka grecka

Ciepłe dania na komunię

  • do wyboru krem z pomidorów oraz rosół
  • do wyboru: kaczka podana na puree ziemniaczanym z buraczkami i sosem żurawinowym lub pieczeń wieprzowa z sosem grzybowym podawana z czeskimi knedliczkami

Dekorowanie potraw na komunię

Menu na komunię to nie tylko odpowiedź na pytanie “co?”, ale również “jak?” podać. Dekorowanie potraw i stołu na komunię to ten aspekt, który poza walorami smakowymi zrobi na gościach największe wrażenie. Na początek pomyśl o ciekawym zaaranżowaniu stołu. Możesz w tym celu wykorzystać świeże kwiaty, świece i piękne obrusy. Nie zapominaj, że sposób podania dań to połowa sukcesu! Warto więc poza układaniem menu poświęcić chwilę na dekorowanie potraw na komunię.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo