Pieluszkowe zapalenie skóry: Jak wygląda leczenie odparzeń u niemowląt?

Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia pupy u niemowląt są częstą i nawracającą dolegliwością. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, przez co łatwo dochodzi do jej podrażnienia, a wilgotne środowisko pod pieluszką sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się zwykle między 7. a 12. miesiącem życia. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na stan skóry dziecka w okolicach intymnych, a w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian wcześnie rozpocząć odpowiednie leczenie.

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny naskórka u niemowlęcia, występujący w miejscach, które znajdują się pod pieluszką. Przyczyną jego pojawienia się jest delikatna skóra dziecka, która ulega podrażnieniu przez ocierający ją materiał pampersa, składniki moczu i kału, wilgoć lub alergeny zawarte w pieluchach i środkach do pielęgnacji. Ważne jest uważne obserwowanie skóry niemowlęcia oraz szybka reakcja w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian i niepokojących objawów.

Odparzenia pieluszkowe u dzieci są jedną z najczęstszych chorób skóry, które są rozpoznawane w tym okresie życia. Najczęściej dotyczą niemowląt między 7. a 12. miesiącem życia. Odparzenia pupy u niemowląt pojawiają się nawet kilkanaście razy w całym okresie pieluchowania, czyli w ciągu pierwszych dwóch lat życia.

Odparzenia pieluszkowe u niemowląt stanowią poważny problem dermatologiczny. Zmiany, które powstają na skórze powodują duży dyskomfort u dziecka. Jest ono rozdrażnione, płaczliwe i niespokojne. Ponadto wilgotne środowisko pod pieluszką powoduje, że niekiedy dochodzi do nadkażenia powstałych wykwitów bakteriami lub grzybami, co znacznie opóźnia i utrudnia proces leczenia.

Pieluszkowe zapalenie skóry: jak wygląda?

Każdy rodzic powinien wiedzieć co to są odparzenia pieluszkowe, jak wyglądają oraz gdzie pojawiają się pierwsze zmiany skórne. Jest to konieczne w celu wczesnego wykrycia nieprawidłowości i zapobiegania im, zanim zdążą się rozwinąć lub dojdzie do ich zainfekowania. Należy jednak pamiętać, że samo odparzenie pupy nie oznacza jeszcze pieluszkowego zapalenia skóry, natomiast często jest to jego pierwszy objaw.

 

Pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry to zaczerwienienie skóry w okolicy odbytu lub cewki moczowej, jej ocieplenie oraz łuszczenie się naskórka. Są to sygnały, które świadczą o tym, że może pojawić się pieluszkowe zapalenie skóry. Jeżeli zostaną one niezauważone, stan zapalny nasila się i postępuje, w wyniku czego pojawiają się kolejne objawy:

  • zaczerwienienie skóry na pośladkach i w miejscach, które stykają się z pieluszką,
  • miejscowe ocieplenie zaczerwienionej skóry,
  • tkliwość i bolesność zaczerwienionego naskórka,
  • obrzęk skóry,
  • rozprzestrzenienie się odparzenia na pachwiny, uda i brzuch.

Następnym etapem pieluszkowego zapalenia skóry jest pojawienie się wykwitów o charakterze krost, owrzodzeń, grudek i pęcherzyków, z których może sączyć się ropna treść. Jeżeli dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego na skórze widoczne są wypukłe guzki, żółtawe strupki i nadżerki. Dziecko odczuwa ból, pieczenie i świąd przez co jest rozdrażnione, niespokojne, płaczliwe, nie ma apetytu. Z powodu infekcji może pojawić się podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

Zmiany na skórze mogą postępować szybko, a wilgotne środowisko pod pieluszką oraz substancje drażniące zawarte w moczu i kale sprzyjają pogłębianiu się odparzeń. Dlatego ważne jest obserwowanie skóry niemowlęcia w okolicach intymnych podczas każdej zmiany pieluszki. Jej wygląd to pierwszy sygnał o tym, że dzieje się coś niedobrego.

Pieluszkowe zapalenie skóry: leczenie

Warto wiedzieć czym leczyć pieluszkowe zapalenie skóry na każdym jego etapie. Pojawienie się odparzeń u niemowlęcia w okolicach cewki moczowej lub odbytu nie wymaga wizyty lekarskiej. Ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny. Zmienione chorobowo miejsca należy przemywać ciepłą, przegotowaną wodą z delikatnym środkiem myjącym (należy upewnić się, że preparaty stosowane do tej pory nie zawierają w sobie substancji drażniących). Skórę należy dokładnie osuszyć poprzez dotykanie – nie wolno jej pocierać, aby nie pogłębić podrażnień. Następnie na skórę niemowlęcia nakłada się krem, zawierający w składzie tlenek cynku, pantenolem lub alantoiną. Są one dostępne w aptece bez recepty. Ułatwiają gojenie się podrażnień i tworzą warstwę ochronną naskórka. Leczenie odparzeń pieluszkowych trwa zwykle kilka dni.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry, w którym doszło do rozwinięcia się bardziej zaawansowanych zmian, wymaga konsultacji z pediatrą lub dermatologiem. Terapia w większości przypadków polega na stosowaniu miejscowych środków farmaceutycznych, a w skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie ogólne. Leki na pieluszkowe zapalenie skóry mają postać maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym. W zależności od przyczyny, która wywołała pojawienie się wysypki stosuje się:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • antybiotyki,
  • leki sterydowe,
  • leki przeciwhistaminowe.

W celu ochrony skóry oraz złagodzenia świądu i pieczenia należy zastosować maści i kremy, które zawierają w sobie pantenol, alantoinę, tlenek cynku, rumianek, nagietek lub aloes. Warto wypróbować także domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe.

Pieluszkowe zapalenie skóry: domowe sposoby

Istnieją także niefarmakologiczne, skuteczne metody, znane od lat, które łagodzą pieluszkowe zapalenie skóry. Leczenie domowe w przypadku zaawansowanych zmian nie może zastąpić wizyty u lekarza i farmakoterapii, jednak może wspomóc łagodzenie bólu, świądu i pieczenia.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe to przede wszystkim odpowiednia higiena i pielęgnacja delikatnej skóry dziecka. Pieluszkę należy zmieniać jak najczęściej, nie można dopuścić do tego, aby maluch leżał zbyt długo w wilgotnym środowisku, ponieważ sprzyja to namnażaniu się bakterii i drożdżaków, a substancje zawarte w moczu i kale drażnią skórę. Wskazane jest również tzw. wietrzenie pupy niemowlaka. Polega ono na pozostawianiu malucha bez pampersa na kilka minut podczas każdego przewijania. Dzięki temu skóra oddycha i dokładnie się osusza.

Domowe leczenie pieluszkowego zapalenia skóry i łagodzenie bolesnych dolegliwości obejmuje także stosowanie naturalnych składników o właściwościach przeciwzapalnych. Skórę można przemywać olejkiem lawendowym lub naparem z rumianku i nagietka.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry i rumienia pieluszkowego są złożone i wymagają zadziałania kilku czynników jednocześnie. Należą do nich:

  • maceracja naskórka i uszkodzenie skóry przez wilgoć,
  • podrażnienie skóry wywołane stałym pocieraniem jej o pieluszkę,
  • nieprawidłowa higiena skóry i okolic intymnych,
  • podrażnienie skóry przez mocz i kał,
  • nawracające biegunki.

Grzybica pieluszkowa może być spowodowana także obecnością drożdżaków z rodziny Candida w kale, które przechodzą na skórę. Najczęstszą przyczyną jest antybiotykoterapia bez stosowania probiotyków. Natomiast wyprysk pieluszkowy powstaje w wyniku reakcji alergicznej po kontakcie z alergenami zawartymi w pieluchach lub kosmetykach do pielęgnacji.

Mocne odparzenie pieluszkowe rozwija się w wyniku niepodjęcia lub niezauważenia delikatnych zmian na skórze dziecka oraz nadkażenia ich bakteriami lub drożdżakami. Dlatego ważne jest dokładne oglądanie naskórka podczas każdej zmiany pieluszki.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Zapobieganie i profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry składa się z kilku kroków:

  1. Odpowiednia higiena i pielęgnacja – przemywanie skóry delikatnym środkiem myjącym, dokładne osuszanie i nakładanie kremu ochronnego.
  2. Wietrzenie pośladków – pozostawianie malucha na kilka minut bez pampersa podczas każdego przewijania.
  3. Stosowanie kosmetyków, które zawierają w sobie tylko naturalne składniki oraz pantenol, alantoinę lub tlenek cynku.
  4. Częsta zmiana pieluszki.
  5. Wybór odpowiedniej pieluszki.

Profilaktyka jest jedynym skutecznym sposobem na zachowanie zdrowej skóry niemowlęcia i niedopuszczenie na powstanie odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry.

Dodaj komentarz

Dolegliwości niemowląt

Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

Gdy dziecko jest niemowlęciem, czynność oddawania moczu jest odruchowa. Kontrolowane siusianie w ciągu dnia zazwyczaj jest w pełni przyswojone dopiero przez dzieci w wieku przedszkolnym. Należy pamiętać, że zapanowanie nad świadomym oddawaniem...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Śluz w kupce niemowlaka

Śluz w kupce niemowlaka budzi niepokój świeżo upieczonych rodziców i sprawia, że rozważają oni wizytę u pediatry. Kiedy jest on powodem do niepokoju, a kiedy nie należy się przejmować jego...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Pękajace usta u niemowlaka

Pękające usta u niemowlaka to bardzo powszechny problem. Skoro maluchy wkładają do buzi wszystko, co napotykają na swojej drodze, nic dziwnego, że stosunkowo często przytrafiają im się bolesne podrażnienia. Zadrapania...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Niepokojące kupki u niemowlaka

Mawia się, że młodzi rodzice po narodzinach potomka zmieniają się w nudnych ludzi, którzy w kółko gadają wyłącznie o kupach i pieluszkach. Coś w tym jest, ale nie zrozumie tego...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general