Czym dziecko nasiąknie… czyli o zdrowych nawykach!

Wszyscy wiemy, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Wpajanie więc od najmłodszych lat zdrowych nawyków i przyzwyczajeń ma sens! Jednak każda mama powie, że przekazywanie takiej nauki wcale nie jest proste. Jak więc ją ułatwić?

Dzieci zazwyczaj naśladują swoich rodziców, także w kwestii odżywiania. Najłatwiej więc wpajać zdrowe nawyki, po prostu pokazując dziecku nasze zachowania i wybory żywieniowe. Nie ma sensu przekonywanie malucha, że marchewka jest najlepszą przekąską, jeśli widział, że zamiast niej wybierasz czekoladowego batona.

Edukacja żywieniowa powinna zaczynać się w domu od rodziców. Jak jednak pokazują badania przeprowadzone dla Instytutu Żywności i Żywienia same mamy przyznają, że nie odżywiają się zbyt zdrowo: nie jedzą śniadań, nie przepadają za warzywami. Wiedzą jednak, że ich zachowanie nie wpływa pozytywnie na wybory żywieniowe dziecka i chciałyby to zmienić.

Pierwszym krokiem w kształtowaniu zdrowych nawyków jest wspólne spożywanie chociaż jednego z posiłków w ciągu dnia. Z badań IŻŻ wynika, że w rodzinach, w których dzieci mają prawidłową masę ciała, częściej spożywa się wspólnie posiłki. Wspólna celebracja jednego z nich jest dobrym momentem do pokazania dziecku właściwych wyborów żywieniowych oraz spożycia pełnowartościowego posiłku. Poza tym wspólne jedzenie posiłków ma także wpływ na zacieśnianie więzi między członkami rodziny.

Kolejnym krokiem, który pomaga przekazywać dziecku zdrowe nawyki jest także wspólne gotowanie. Pokazywanie maluchowi, że mama używa w kuchni świeżych warzyw, małej ilości soli czy cukru kierunkuje jego późniejsze żywieniowe wybory. Jeśli wydaje Ci się, że dzieci nie lubią warzyw i owoców – mylisz się. Ładnie podane i odpowiednio wkomponowane w posiłek owoce i warzywa smakują każdemu niejadkowi.

Jeśli nie masz pomysłu na zdrowe danie, które zasmakuje całej rodzinie, skorzystaj z pomysłów dietetyków Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ. NCEŻ powstało, aby dostarczać całemu społeczeństwu rzetelne porad w przystępnej formie. Przepisy na kolorowe dania, które możesz wykonać razem z dzieckiem znajdziesz na stronie ncez.pl. Oto jeden z nich:

Sałatka

Składniki:

  • ryż brązowy – 1 woreczek
  • ananas z puszki – 5 plastrów
  • pierś z kurczaka gotowana – 1 szt. mała
  • papryka czerwona surowa – ½ dużej sztuki
  • pokrojona natka pietruszki – 1 garść
  • rodzynki – 2 łyżki
  • majonez niskotłuszczowy – ok. 1 łyżka

Sposób wykonania:

  1. Rodzynki namoczyć w wodzie (około 1 godz.). Ananasy pokroić w kawałki (nie za drobno).
  2. Pokroić paprykę i pierś z kurczaka. Wszystkie składniki wymieszać (zostawić trochę natki pietruszki), dodać trochę majonezu niskotłuszczowego do smaku. Całość posypać odłożoną natką pietruszki.

Dietetycy podkreślają znaczenie pierwszych trzech lat życia dziecka w programowaniu żywieniowym. O wiele łatwiej nauczyć niemowlaka zaspokajania pragnienia wodą, niż oduczyć pięciolatka popijania gazowanych napojów czy słodzonych soków. Oczywiście i tutaj dziecko musi zachodzić proces naśladownictwa: to rodzice powinni dawać dziecku przykład picia wody.

Ta sama zasada dotyczy także aktywności fizycznej. Im więcej się ruszasz, im częściej Twój maluch widzi, że ćwiczysz, biegasz, tańczysz – możesz być pewna, że zacznie Cię naśladować. Ponadto dzieci posiadają naturalną potrzebę aktywności, zwaną „głodem ruchu”. Umiejętne nią pokierowanie w domu i przedszkolu może przynieść długofalowe rezultaty w postaci umiejętności wartościowych i przydatnych w dalszym życiu.

Pamiętaj, że na preferencje żywieniowe Twojego dziecka duży wpływ mają także reklamy w telewizji i Internecie. Najczęściej dotyczą one produktów niezdrowych, wysoko przetworzonych, o dużej kaloryczności i małej wartości odżywczej. Twoją rolą jest wyjaśnianie dziecku roli reklamy i pokazywanie, że istnieją inne produkty, które są lepsze pod kątem żywieniowym od tych reklamowanych.

Konsekwentne wprowadzanie zdrowych nawyków w życie całej rodziny niesie ze sobą same korzyści. Dziecko kształtuje swoje późniejsze zachowania i wybory żywieniowe. Jednocześnie pod wpływem dziecka może dojść do zmiany starych (często złych) przyzwyczajeń u rodziców. Korzyści są więc obustronne!

Więcej fachowych informacji o tym, w jaki sposób kształtować zdrowe nawyki u swojego dziecka znajdziesz na stronie ncez.pl. Eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej radzą, w jaki sposób zdrowo się odżywiać, jak zachęcić całą rodzinę do aktywności i jak pomóc sobie w walce z nadwagą i otyłością. Dzięki temu bez wychodzenia domu, w łatwy i szybki sposób, masz możliwość zadbania o swoje zdrowie w oparciu o rzetelną wiedzę i praktyczne porady, zalecenia i jadłospisy. Zapraszamy na ncez.pl!

Dlaczego warto zaufać Ekspertom NCEŻ? Bo Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej to kontynuacja kompleksowego projektu “Zachowaj równowagę”, którego owoce motywują do dalszych działań na rzecz zdrowia Polaków. Aż 400 tys. Polskich dzieci miało szansę wziąć udział w projekcie i ta grupa potwierdziła, że kontynuacja jest potrzebna – o 1% drgnął w dół odsetek nadwagi i otyłości (w samych szkołach podstawowych to 3% spadek). Zaangażowanie społeczności szkolnych w kształtowanie prawidłowych nawyków dotyczących żywienia i aktywności fizycznej wśród uczniów zaowocowało tym, że aż 65% szkół biorących dobrowolny udział w programie certyfikacji spełnia absolutnie wszystkie kryteria Szkoły/Przedszkola Przyjaznego Żywieniu i Aktywności Fizycznej. Największym sukcesem jest rozpoczęcie szeroko zakrojonej edukacji żywieniowej, dzięki której nawet 50% edukowanych dzieci zmieniło swoje zachowania żywieniowe: coraz więcej dzieci je śniadania a spożywa mniej słodyczy, słodkich napojów na rzecz picia wody. O 60% wzrosła jednocześnie aktywność fizyczna najmłodszych, którzy wzięli udział w projekcie “Zachowaj równowagę”.

Jak inni rodzice kształtują nawyki żywieniowe u swoich dzieci, jakie mają sposoby i co sądzą o tym eksperci? Obejrzyj naszą sondę i przekonaj się sam!


Materiał opracowany przez:
Dr Katarzyna Wolnicka – ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, lider i wykonawca projektów związanych z edukacją żywieniową dzieci i młodzieży, współautor rekomendacji z zakresu dietoprofilaktyki i dietoterapii oraz prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży. Autor publikacji z zakresu sposobu żywienia i stanu odżywienia populacji dzieci i młodzieży, wieloletni pracownik Instytutu Żywności i Żywienia, obecnie jako Kierownik Pracowni Żywienia Dzieci i Młodzieży.



Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, powołane przez Instytut Żywności i Żywienia, finansowane ze środków publicznych, jest kontynuacją projektu Zachowaj Równowagę współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Dojrzewanie chłopców

Dojrzewanie – okres w życiu każdego dziecka, którego rodzice wypatrują z niepokojem. Mają jeszcze w pamięci własne problemy, z którymi sami borykali się w tym trudnym czasie. Opowieści znajomych, którzy...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Odpieluchowanie zgodnie z pedagogiką Montessori

Odpieluchowanie to moment, który dla dzieci (jak również rodziców) jest szczególnie ważnym wydarzeniem pierwszych lat życia malucha. Istnieje wiele metod “pożegnania z pieluchą”. Jedną z nich jest odpieluchowanie ugruntowane w...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Ile powinno spać dziecko?

Sen to ważna część życia każdego z nas. Bez jego odpowiedniej ilości gorzej funkcjonujemy, zaburzone są niektóre funkcje naszego organizmu oraz praca mózgu. Wraz z wiekiem ilość zapotrzebowania na sen...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Porady na bunt trzy- i czterolatka

Twój trzylatek lub czterolatek przechodzi bunt? Zastanawiasz się w jaki sposób sobie poradzić, gdy malec nie słucha co do niego mówisz? Sprawdź nasze porady wychowawcze i okiełznaj zbuntowanego malucha. Bunt...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Dziecko nie chce spać w łóżeczku? Każdy niemowlak potrzebuje ciapła mamy lub taty, dlatego momentalnie przyzwyczaja się do spania w łóżku rodziców. Częste pobudki na karmienie dla wielu mam są motywacją,...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Nauka jazdy na rowerze

O tym, że jazda na rowerze to wspaniały sport, chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Jazda na nim jest nie tylko przyjemna, ale również dobrze wpływa na nasze samopoczucie i ciało,...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Dojrzewanie dziewczynek

Dojrzewanie dziewcząt to okres, w którym mała dziewczynka przestaje być dzieckiem i zmienia się w młodą kobietę. Pierwsze tego oznaki wywołują łezkę wzruszenia u mam, które tak bardzo chciałyby, by ten...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Synek bawi się siusiakiem

Twoje dziecko zaczęło mocno interesować się tym co ma w majteczkach? Majstruje między nogami w przedszkolu, podczas kąpieli, a nawet na zakupach w sklepie? Nie przejmuj się! Są sposoby, dzięki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general