Koronawirus a szkoły: nauka zdalna skrócona? Zmiany możliwe w części regionów!

Z powodu trudnej sytuacji epidemicznej rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej od 27 stycznia 2022. Minister edukacji Przemysław Czarnek od początku podkreślał, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a priorytetem jego resortu wciąż pozostaje utrzymanie nauki stacjonarnej. Zajęcia zdalne miały potrwać miesiąc. W ostatnich dniach pojawiają się jednak informacje, że plany te mogą ulec zmianie. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Koronawirus a szkoły: do kiedy nauka zdalna 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nauka zdalna dla klas 5-8 szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych ma trwać od 27 stycznia do 27 lutego.
  • Ministerstwo edukacji rozważa jednak skrócenie zajęć zdalnych w tych regionach, w których ferie się już zakończyły.
  • Chodzi o województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Koronawirus a szkoły: nauczanie zdalne od 27 stycznia

Dynamiczny rozwój V fali pandemii spowodował w ostatnich tygodniach gwałtowne wzrosty liczby nowych zakażeń. W związku z pogarszającą się sytuacją i ogromnym zagrożeniem dla wydolności systemu ochrony zdrowia, podjęto decyzję o skierowaniu części uczniów na nauczanie zdalne od czwartku 27 stycznia. Zmiana trybu nauki dotyczy uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Zajęcia stacjonarne wciąż odbywają się w oddziałach I-IV oraz w przedszkolach.

Rozporządzenie przyjęto z dużym zaskoczeniem, ponieważ już od kilku tygodni minister Czarnek zapewniał, że nauka zdalna nie jest konieczna, a dotychczasowy model funkcjonowania szkół dobrze się sprawdza. Niestety eksperci już od grudnia alarmowali, że Omikron wywoła naprawdę ogrom zachorowań, a za transmisję wirusa odpowiadają w dużej mierze kontakty w szkołach. Nie brak zatem głosów, że działania rządu są mocno spóźnione, a sporej części zakażeń można było uniknąć, gdyby przedłużono zajęcia zdalne po 9 stycznia. Mnóstwo osób – szczególnie dzieci – mogłoby przy okazji uniknąć obowiązkowej kwarantanny.

Dominują osoby objęte kwarantanną w ramach tzw. zgłoszeń instytucjonalnych, które są w większości zgłaszane przez szkoły. […] Ze względu na wiek uczniów i terminy rozpoczęcia szczepień, szkoły należą do procentowo mniej wyszczepionej części populacji.Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Koronawirus w szkołach rozprzestrzenia się naprawdę błyskawicznie, a zatem obecną sytuację można było przewidzieć znacznie wcześniej.

Zobacz: Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? Sprawdź, jak otrzymać wypłaty na czas!

Do kiedy nauka zdalna 2022? Możliwe zmiany

Tuż po ogłoszeniu decyzji o nauce zdalnej, minister edukacji wyraźnie podkreślał, że jest to rozwiązanie tylko tymczasowe i potrwa maksymalnie przez miesiąc – do 27 lutego. Teraz okazuje się jednak, że na pytanie, do kiedy nauka zdalna 2022, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiły się bowiem plany zakładający skrócenie zdalnych. Wygląda na to, że uczniowie z niektórych województw mogą wrócić do szkół wcześniej niż zakładano.

Przyglądamy się sytuacji w poszczególnych województwach i jeżeli będzie ona dobra, to zdecydujemy się na skrócenie czasu nauki zdalnej.Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki

Podobne zdanie wyraził podczas rozmowy w Polskim Radiu szef resortu Przemysław Czarnek. Wskazał, że ewentualne skrócenie nauki zdalnej będzie zależało od aktualnej sytuacji epidemicznej i obejmie województwa, które już zakończyły ferie (a więc: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie).

Jeśli sytuacja na to pozwoli, będziemy dążyć do tego, żeby skrócić okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i w których już ferie się skończyły. […] strategia opiera się na nauce stacjonarnej. […] Najpóźniej 28 lutego wszyscy wracają do nauki stacjonarnej.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo