Do kiedy trzeba wystawić zagrożenia? To już ostatni dzwonek na poprawę!

Końcówka maja i początek czerwca to bardzo intensywny czas w szkołach. Zbliża się zakończenie roku, a więc moment podsumowań i wystawiania ocen ze wszystkich przedmiotów. Uczniowie mają już coraz mniej czasu na poprawę poszczególnych stopni. W wyjątkowo trudnej sytuacji są ci, którym na koniec wychodzi jedynka. Do kiedy trzeba wystawić zagrożenia? Kiedy można poprawiać negatywne stopnie?

Do kiedy trzeba wystawić zagrożenia?

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce rozpoczną się długo wyczekiwane wakacje, ale zanim odpoczynek wystartuje na dobre, uczniowie muszą poznać swoje oceny końcowe. Nie ma jednego, ogólnego terminu wystawienia stopni dla wszyskich szkół. Każda placówka ustala daty indywidualnie i najczęściej są one uzależnione od terminu ostatniej rady pedagogicznej, zwanej klasyfikacyjną. Rada odbywa się zazwyczaj mniej więcej na tydzień lub 10 dni przed zakończeniem roku (tym razem będzie to 23 czerwca). Oznacza to, że już około 13-15 lipca wszystkie oceny powinny być wystawione.

Do czasu ustalenia końcowych stopni uczniowie mają jeszcze czas na ostatnie poprawki. Zgodnie z zasadami około dwóch tygodni przed końcową radą nauczyciele powinni przedstawić tzw. oceny proponowane, czyli stopnie, które uczeń mógłby otrzymać na ten moment na podstawie dotychczasowej pracy. Dotyczy to również zagrożeń. Każdy uczeń powinien zostać poinformowany pod koniec lipca lub na samym początku czerwca o tym, że grozi mu jedynka na koniec roku.

Po wystawieniu ocen proponowanych (również jedynek, “zagrożeń”) nauczyciel zazwyczaj informuje uczniów o możliwościach i sposobach poprawy niektórych stopni. Jeśli tak się nie stanie, to uczeń powinien osobiście zwrócić się z prośbą o wyznaczenie terminu poprawy oraz zakresu materiału. Szczególnie muszą o to zadbać osoby, którym na koniec roku grozi jedynka, czyli brak promocji do następnej klasy.

Zobacz: Co zrobić, gdy mamy mało punktów z egzaminu ósmoklasisty? To nie koniec marzeń o wybranej szkole

Do kiedy wystawiane są zagrożenia?

W większości szkół pod koniec maja wszyscy uczniowie znają już swoje oceny proponowane, co oznacza, że osoby zagrożone niezdaniem do następnej klasy również zostały o tym poinformowane. W większości szkół statut przewiduje także, że w przypadku zagrożenia wychowawca powinien przekazać informacje rodzicom (lub opiekunom) ucznia drogą oficjalną, czyli np. mejlem lub listownie. Dzięki temu rodzice mają większą kontrolę nad sytuacją dziecka i mogą pomóc mu w poprawieniu ocen.

Sprawdź: Jaka średnia na czerwony pasek? Dobre oceny nie wystarczą, jest jeszcze jeden warunek

Rodzice i uczniowie pytają, do kiedy muszą być wystawione zagrożenia

Do kiedy można wystawić zagrożenie?

Oceny proponowane, w tym zagrożenia, powinny pojawić się mniej więcej na dwa tygodnie przed wystawieniem końcowych stopni, czyli pod koniec maja.

Do kiedy wystawia się zagrożenia?

W większości szkół o informacje o “zagrożeniu” oceną niedostateczną na koniec roku przekazuje się uczniom pod koniec maja, aby miał jeszcze czas na ewentualną poprawę.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo