Dokumenty do porodu. Jakie wyniki badań musisz zabrać ze sobą do szpitala?

Badania do porodu powinny odbywać się systematycznie podczas trwania całego przebiegu ciąży. Prawdą jest jednak, iż tuż przed samym przyjściem dziecka na świat wykonuje się ich zdecydowanie więcej niż w trakcie ciąży. Warto przechowywać je w jednym miejscu, najlepiej w tym samym, w którym są pozostałe dokumenty do porodu, aby były wygodne do spakowania w szpitalną wyprawkę. Ich wyniki na pewno znacznie ułatwią pracę lekarzom przygotowującym przyszłą mamę do porodu oraz go odbierającym.

Dokumenty do porodu. Jakie wyniki badań musisz zabrać ze sobą do szpitala?

Dokumenty do porodu w 2020 roku

Ostatnie tygodnie ciąży przebiegają zazwyczaj wokół kompletowania torby szpitalnej z wyprawką, która ma uprzyjemnić pobyt przyszłej mamy na sali porodowej. To pewnego rodzaju rytuał, który ma wspomóc kobietę w przygotowaniach do narodzin jej pociechy oraz nieco oswoić ze szpitalną rzeczywistością.

Przedporodowe przygotowania warto rozpocząć jeszcze przed końcem siódmego miesiąca ciąży. Wówczas jest jeszcze czas na wykonanie zalecanych badań, pozyskanie zaświadczeń oraz zapoznanie się z zaleceniami szpitala.

Poniżej przedstawiamy, jakie dokumenty do porodu należy zabrać ze sobą na porodówkę:

 • dowód tożsamości lub paszport matki dziecka,
 • dowód ubezpieczenia NFZ (aktualna książeczka ubezpieczeniowa, druk RMUA, dowód wpłaty składki ubezpieczeniowej lub inne uzależnione od sytuacji kobiety),
 • karta przebiegu ciąży,
 • plan porodu,
 • skierowanie do szpitala (nie jest konieczne, ale gdy je wystawiono, należy mieć je przy sobie),
 • numer NIP pracodawcy lub własnej firmy, gdy kobieta prowadzi własną działalność gospodarczą,
 • dowód osobisty osoby mającej być upoważnioną do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia matki,
 • zestaw pobraniowy krwi pępowinowej (gdy podpisałaś umowę z bankiem komórek macierzystych),
 • wyniki badań dotyczące przebiegu ciąży i stanu zdrowia przyszłej mamy.

Potrzebne badania do porodu

Przez cały okres ciąży wykonuje się niezbędne badania, które mają określić stan zdrowia matki oraz nienarodzonego dziecka. Momentem, kiedy badań jest zdecydowanie najwięcej są ostatnie tygodnie przed spodziewanym porodem. Wśród wyników badań, których z pewnością nie powinno zabraknąć w Waszej torbie porodowej są:

 • wynik określający posiadaną przez matkę grupę krwi oraz jej czynnik Rh,
 • badanie na obecność przeciwciał anty Rh, gdy wynik na czynnik Rh wyszedł ujemnie,
 • ostatnie badanie moczu,
 • ostatnio wykonana morfologia krwi,
 • badanie na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej (lub zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciw niej),
 • badania w kierunku kiły,
 • wszystkie wyniki USG wykonywanego podczas trwania ciąży,
 • wynik badania na obecność wirusa HIV,
 • wyniki z posiewu z przedsionka pochwy oraz okolic odbytu w kierunku paciorkowców,
 • cytologia,
 • inne wyniki badań matki istotne dla przebiegu ciąży i porodu.
Sprawdź:  8 pytań przed porodem

Badania do porodu domowego

Z poprzedniego akapitu dowiedzieliśmy się, jakie badania do porodu należy wykonać przed spodziewanym wyjazdem na porodówkę. W przypadku porodu domowego obowiązują dokładnie te same badania przed porodem, co w przypadku porodu w szpitalu.

Z porodu domowego mogą skorzystać jedynie kobiety, które zostały do teko sklasyfikowane przez położną. Ta ocenia sytuację biorąc pod uwagę: dotychczasowy stan zdrowia płodu oraz matki, przeszłość położniczą kobiety, przebieg obecnej ciąży, motywację kobiety i osób, które miałyby towarzyszyć przy porodzie.

Brak badania HBS i/lub GBS do porodu

Badania na porodówkę zalecane przez lekarzy mówią o konieczności wykonania przez ciężarne kobiety wyników w kierunku HBS oraz GBS.

Badanie HBS ma na celu wykrycie, czy ciężarna jest zarażona wirusem HBC. Ten jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu B. W przypadku wykrycia nosicielstwa, konieczne będzie zachowanie wzmożonych zasad bezpieczeństwa przez personel medyczny oraz zastosowanie odpowiednich środków podczas trwania porodu.

Dodatkowo tuż przed porodem wykonuje się badanie GBS, którego celem jest wykluczenie zakażenia paciorkowcami z grupy B. Bakteria może kolonizować dolny odcinek przewodu pokarmowego oraz środowisko pochwy.

Wczesne wykrycie obydwu przypadłości daje duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka i ustrzeżenie go przed zarażeniem w czasie porodu. Brak wykonanych badań stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia nowonarodzonej pociechy.

Książeczka ubezpieczeniowa do porodu

Książeczka ubezpieczeniowa to nic innego, jak dowód posiadania opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, co daje możliwość korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej realizowanej z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Książeczkę ubezpieczeniową często określa się mianem legitymacji ubezpieczeniowej do porodu.

Zamiennikiem dla książeczki ubezpieczeniowej może być inny dowód ubezpieczenia do porodu: druk RMUA, dowód wpłaty składki ubezpieczeniowej lub inne uzależnione od sytuacji formalnej kobiety.

Sprawdź:  Jak szybko urodzić?

Pytania rodziców dotyczące wyników badań, które są potrzebne do porodu:

Jakie badania do porodu w wodzie?

Aby kobieta mogła rodzić w wodzie, ciąża i poród powinny mieć przebieg fizjologiczny, a sama ciąża trwać minimum 37 tygodni. Dodatkowo wymaga się prawidłowych wyników następujących badań:

 • HIV,
 • HCV,
 • HBS,
 • WR,
 • badania ogólnego moczu z ostatniego miesiąca,
 • posiewu z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących.

Jakie dokumenty zabrać do porodu?

Pakowanie torby do szpitala to chyba najczęściej wykonywana przez kobiety czynność, kiedy te są w ostatnich tygodniach ciąży. Oprócz niezbędnych akcesoriów, które uprzyjemnią pobyt w szpitalu, warto pomyśleć i skompletować listę dokumentów, które wymieniliśmy w powyższym artykule.

Kiedy zrobić badania do porodu?

Po 30. tygodniu ciąży należy wykonać badanie USG. Po 40. tygodniu ciąży wykonuje się badanie KTG. Między 38. a 39. tygodniem ciąży wykonuje się ostatnie przed porodem badanie moczu i morfologię. Pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży kobieta powinna obowiązkowo wykonać badania: GBS, HIV, WR oraz HBS. Przed porodem wykonywane są również podstawowe świadczenia profilaktyczne: badanie piersi, ocena pH wydzieliny pochwowej, wymiary miednicy, badanie we wzierniku oraz zestawione.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia Newsy
Brak pieniędzy na zasiłki sprawia, że najmłodsze dzieci wciąż muszą chodzić do szkoły?
Pomimo wysokiej liczby zakażeń, także wśród pracowników związanych z edukacją, rząd ciągle nie zdecydował się na zatrzymanie najmłodszych dzieci w domach. Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki stale uczęszczają na stacjonarne
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
MEN: "będą wyciągnięte konsekwencje" wobec nauczycieli w związku z protestami
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało oficjalny komentarz informujący o wyciąganiu konsekwencji wobec nauczycieli, którzy namawiali uczniów do udziału w protestach. Wcześniej jednak rozesłało do kuratorów tabele, w których muszą podać listę
Czytaj dalej
Poród
Ile trwa poród? Czy możesz przewidzieć, jak długo będziesz rodzić?
Czas trwania porodu zależny jest od wielu czynników: zdrowia mamy i dziecka, indywidualnych uwarunkowań fizycznych, ilości przebytych porodów, a nawet psychicznego nastawienia do tego wydarzenia. Każdy poród to wydarzenie jedyne
Czytaj dalej
Poród
Ruchy dziecka przed porodem
Czy wzmożone ruchy dziecka przed porodem są powodem do niepokoju? Jak zachowuje się dziecko przed porodem i jakie są oznaki tego, że rozwiązanie ciąży jest tuż tuż? Ruchy dziecka przed porodem Chyba każda przyszła
Czytaj dalej
Poród
Czy podczas porodu można dostać orgazmu?
Ekstaza zamiast bolesnych skurczów i odczuwanie bólu porodowego jako seksualnej przyjemności - temat orgazmu w czasie porodu wzbudza wiele kontrowersji. Co mówi nauka, jakie warunki muszą być spełnione, aby orgazm
Czytaj dalej
Poród Urodziny Życzenia
Gratulacje i życzenia z okazji narodzin dziecka
Powitaliście w Waszej rodzinie nowego jej członka lub powiększyła się rodzina przyjaciół czy znajomych? To idealny moment na gratulacje z okazji narodzin dziecka. Powinny one pokazać świeżo upieczonym rodzicom, że szczerze
Czytaj dalej
Poród Zdrowie w ciąży
Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród naturalny
Tyłozgięcie macicy niejednokrotnie brzmi dla kobiety jak wyrok. Do niedawna bowiem pokutowało przekonanie, że macica w tyłozgięciu uniemożliwia zajście w ciążę. Czy naprawdę jest czym martwić? Choć tyłozgięcie macicy może
Czytaj dalej
Poród Zakupy
Jaka koszula do porodu? Czy jednorazowa koszula porodowa jest najlepsza?
Jedną ze spraw, która zaprząta głowę przyszłej mamy jest to, jaką koszulę do porodu wybrać. Pierworódki często nie mają pewności, czy ma to jakiekolwiek znaczenie. Przygotowaliśmy mały poradnik dotyczący zasad
Czytaj dalej
Przesądy
Urodzeni w niedzielę: co o osobie mówi dzień tygodnia, w którym się urodziła?
Według astrologii dzień tygodnia, w którym dany człowiek się narodził, ma duży wpływ na cechy jego charakteru. Tradycja astrologiczna przypisuje poszczególnym dniom tygodnia planety będące ich swoistymi „patronami”. Mają mieć
Czytaj dalej