Egzaminy 8-klasisty 2020. Oto najważniejsze wytyczne MEN [LISTA]

W dniach 16-18 czerwca 202 roku odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej napiszą trzy testy – z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Z uwagi na epidemię koronawirusa będą musieli pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i reżimie sanitarnym. Jakie wytyczne wydały Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Egzamin ósmoklasisty 2020 zostanie przeprowadzony z zachowaniem reżimu sanitarnego.
 • Zdający muszą pamiętać m.in. o przyniesieniu własnych przyborów, zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu od innych osób.
 • Rodzice i opiekunowie nie będą mogli wejść ze swoimi dziećmi na teren szkoły.

Kiedy, o której się zaczyna i Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2020?

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty 2020 miał odbyć się pod koniec kwietnia, jednak z uwagi na epidemię koronawirusa polski rząd podjął decyzję o jego organizacji w późniejszym terminie. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez MEN egzamin ten odbędzie się według poniższego harmonogramu:

 • wtorek 16 czerwca, godzina 9 – egzamin z języka polskiego (potrwa 120 minut),
 • środa 17 czerwca, godzina 9 – egzamin z matematyki (potrwa 100 minut),
 • czwartek 18 czerwca, godzina 9 – egzamin z języka obcego (potrwa 90 minut).

Zdający nie powinni być zaskoczeni, widząc kwietniową datę na stronach tytułowych arkuszy egzaminacyjnych. W czasie egzaminu ósmoklasisty zostaną wykorzystane testy wydrukowane na egzamin, który miał się odbyć ponad miesiąc temu.
Egzamin ósmoklasisty 2020 trwał będzie zatem od 90 minut (18 czerwca) do 12 minut (16 czerwca).

Sprawdź: Kiedy będzie zakończenie roku szkolnego?

Egzamin 8 klasisty 2020. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

Zmiana harmonogramu egzaminu ósmoklasisty 2020 to nie jedyna zmiana, jaką wprowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort zarządzany przez Dariusza Piontkowskiego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracował zasady bezpieczeństwa, których trzeba będzie przestrzegać podczas wszystkich tegorocznych egzaminów. Oto najważniejsze z nich.

 • Na egzamin ósmoklasisty mogą przyjść wyłącznie osoby zdrowe bez objawów choroby zakaźnej. Do egzaminu nie zostaną dopuszczeni także ci uczniowie, którzy przebywają w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
 • Rodzice i opiekunowie nie mogą wejść z dzieckiem na teren szkoły.
 • Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych i maskotek.
 • Każdy uczeń powinien korzystać z własnych przyborów piśmienniczych takich jak długopis, linijka czy kalkulator. Pożyczanie tego typu przedmiotów od innych zdających jest zabronione.
 • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
 • Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający muszą zachować co najmniej półtorametrowy odstęp i mieć zakryte usta oraz nos.
 • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Mogą, ale nie muszą zakrywać je także podczas pisania testu
 • Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
 • Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być ustawione w taki sposób, aby między nimi był minimum półtorametrowy odstęp.

Egzamin ósmoklasisty. Gdzie znaleźć arkusze? Kiedy będą wyniki?

Uczniowie, którzy po egzaminie będą chcieli jeszcze raz zajrzeć do arkuszy, które wypełnili, znajdą je na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Obwodowych Komisji Egzaminacyjnych. Poszczególne arkusze będą publikowane w dzień egzaminu około godziny 13.
Wyniki egzaminu 8-klasisty zostaną ogłoszone 31 lipca 2020 roku. Tego samego dnia uczniowie dowiedzą się, ile punktów zdobyli i otrzymają stosowne oświadczenia na ten temat.

Źródła:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo