Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Ciążowe mdłości to częsta przypadłość dokuczająca przyszłym mamom. Szacuje się, że dotykają nawet 70% ciężarnych. Ich powodem są hormony. Od chwili zapłodnienia w Twoim organizmie toczy się istna burza hormonalna. Wzrost progesteronu oraz gonadotropiny wywołuje między innymi mdłości. Często hormony podrażniają również śluzówkę żołądka, co kończy się niezbyt przyjemnie dla ciężarnej.

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?

Ciążowe nudności zazwyczaj pojawiają się w okolicach czwartego tygodnia po zapłodnieniu. Są najbardziej typowym objawem ciąży. Zdarza się, że u niektórych kobiet mdłości pojawiają się tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy, czyli po około 10 dniach od zapłodnienia. Wszystko uzależnione jest od reakcji hormonalnej przyszłej mamy. Nudności pojawiają się samoistnie, a także potrafią je wywołać zapachy czy smaki, nawet bardzo do tej pory lubiane.

Ta nieprzyjemna przypadłość mija zazwyczaj wraz z upływem pierwszego trymestru ciąży.

Mdłości w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

Ile mam, tyle sposobów na zwalczenie ciążowych nudności. Każdej kobiecie pomaga coś innego i nie ma złotego środka na tę dolegliwość. Warto jednak wypróbować kilka metod uznawanych za najskuteczniejsze.

  1. Pierwszy posiłek zjedz zanim wstaniesz z łóżka – nie musi on być obfity. Wystarczy niewielka kanapka czy owoc. Po zjedzeniu poleż jeszcze przez kilka minut w wysoko podpartej pozycji.
  2. Zjedz starte jabłko na czczo. Wiele kobiet upatruje zbawiennego wpływu surowego jabłka na ciążowe mdłości.
  3. Spożywaj imbir. Naukowo udowodniono wpływ substancji w nim zawartych na zwalczanie nudności. Możesz przeżuwać jego plasterki lub zetrzeć go i przyrządzić na jego bazie chłodny napój (polecamy dodać do wody również cytrynę i łyżkę miodu).
  4. Pij herbatki ziołowe. Pomoce w walce z mdłościami są rumianek, melisa, a także mięta (chociaż to ostatnia może zwiększyć objawy towarzyszące zgadze)
  5. Jedz małe posiłki, ale regularnie. Przejadanie się może pogłębić nieprzyjemne odczucie i szybciej zakończy się wizytą nad sedesem czy wanną.

 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo