Na karmienie piersią mogą wpływać nawet dźwięki? Ten jeden szczególnie pobudza laktację

Laktacja to niezwykle skomplikowany proces, który uzależniony jest od kilku czynników. Zdaniem amerykańskich naukowców z NYU Grossman School of Medicine wpływ na karmienie piersią zmysły kobiety, a konkretnie słuch. Z przeprowadzonych badań wynika, że płacz dziecka może powodować produkcję oksytocyny, czyli hormon odpowiadający za wypływ pokarmu z piersi.

Czy płacz dziecka może aktywować laktację?

Naukowcy z NYU Grossman School of Medicine postanowili przeprowadzić wyjątkowe badania dotyczące laktacji, wykorzystując do eksperymentów myszy. Swoje odkrycia opublikowali 20 września w internetowym czasopiśmie naukowym “Nature”. Rezultaty okazały się dość zaskakujące. Z badań wynika bowiem, że gdy samica gryzonia słyszy płacz swojego potomstwa, informacje dźwiękowe przemieszczają się do specjalnego rejonu związanego z zachowaniami matczynymi (posterior intralaminar nucleus of the thalamus (PIL)). Następnie ten ośrodek sensoryczny przesyła sygnały do ​​komórek mózgowych, które odpowiedzialne są za uwolnienie oksytocyny w rejonie mózgu zwanym podwzgórzem.

Oksytocyna to specjalny hormon który nie tylko wywołuje skurcze macicy podczas akcji porodowej, ale odpowiada także za wydzielanie pokarmu z piersi. jak ustalono, zazwyczaj neurony podwzgórza produkujące oksytocynę blokowane są przez specjalne białko, które zapobiegają wypływaniu pokarmu i marnowaniu go. Badania pokazały jednak, że nawet 30 sekund ciągłego płaczu dziecka może powodować, że sygnały przesyłane do podwzgórza stają się bardziej intensywne i osłabiają “hamujące” białka. Dzięki temu organizm matki może przygotować się do karmienia jeszcze zanim dziecko zacznie ssać pierś.

Podobne obserwacje i badania prowadzono także w przeszłości. Naukowcy już dawno dostrzegali zależność między płaczem dziecka a wydzielaniem się pokarmu z piersi u ludzi i ssaków. Podstawy tego mechanizmu pozostawały jednak dotychczas nieznane.

Zobacz: Zapalenie piersi w czasie laktacji – jak bezpiecznie sobie pomóc?

Amerykańscy naukowcy publikują zaskakujące badania

Badania potwierdzają, że zwiększony poziom oksytocyny na dźwięk płaczu dziecka występuje wyłącznie u samic myszy, które urodziły. Wzrostu nie zaobserwowano u gryzoni, które nie są matkami. Do badania wykorzystano kilkadziesiąt samic myszy, a naukowcy starannie prześledzili, jaką drogą i w jaki sposób sygnały dźwiękowe przemieszczają się po różnych obszarach mózgu.

Co ważne, obserwacje i eksperymenty udowodniły, że przepływ sygnałów do komórek mózgowych ma wpływ nie tylko na karmienie potomstwa, ale także na zapewnienie mu odpowiedniego stopnia uwagi i opiekę nad nim. Zdaniem specjalistów odkrycia te być może będą mogły w przyszłości pomóc matkom w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo