Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony 17 listopada. Z okazji tego święta każdego roku w wielu miastach w całej Polsce oraz na świecie organizowane są obchody obfitujące w szereg warsztatów, wykładów oraz dyskusji mających na celu szerzenie wiedzy na temat wcześniaków. Pierwszy raz Dzień Wcześniaka był obchodzony 17 listopada 2008 roku. Wówczas obchody były organizowane przez Europejską Organizację Rodziców.

Światowy Dzień Wcześniaka

W Polsce Dzień Wcześniaka jest obchodzony regularnie od 2011 roku, kiedy to Fundacja Wcześniak rozpoczęła działanie mające na celu zwiększenie świadomości na temat życia i zdrowia wcześniaków. Od tego czasu, z roku na rok, akcja staje się coraz bardziej znana i coraz więcej środowisk przyłącza się do wspólnych obchodów tego dnia.

Hasło Światowego Dnia Wcześniaka to: „1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. Na całym świecie”.

Wcześniaki: co trzeba wiedzieć?

Mimo powszechnie dostępnych informacji i akcji informacyjnych, wiedza społeczeństwa na temat wcześniaków wciąż jest dosyć ograniczona. Zazwyczaj osoby, które nie miały nigdy styczności z dzieckiem, które urodziło się przed 28. tygodniem ciąży, nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia opieka i jakie konsekwencje mogą nieść ze sobą przedwczesne narodziny dziecka. Tak więc Światowy Dzień Wcześniaka to idealna okazja, aby podnosić społeczną świadomość dotyczącą tej wyjątkowej grupy niemowlaków.

Światowy Dzień Wcześniaka to również okazja do zwrócenia uwagi władz i społeczeństwa na kwestię rozwoju medycyny, poziomu opieki zdrowotnej i profilaktycznych badań, którymi powinny być objęte wszystkie przedwcześnie urodzone dzieci. Badania, które powinny być, a wciąż nie są powszechne, to profilaktyka przeciwko wirusowi RS, który może być bardzo groźny dla życia i zdrowia przedwcześnie urodzonych dzieci.

To dziecko urodziło się aż 3 miesiące za wcześnie:

Wcześniak: co to znaczy?

O tym, że dziecko jest wcześniakiem możemy mówić, jeśli maluch urodził się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Niestety, dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie nie mają jeszcze wykształconych wszystkich potrzebnych umiejętności, w związku z czym, z trudem przychodzą im podstawowe funkcje, takie jak oddychanie oraz trawienie.

Maluszki, które opuściły łono mamy zbyt wcześnie nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego, więc są bardzo narażone na działanie drobnoustrojów, które znajdą się w ich otoczeniu. W związku z tym, że dziecko rozwija się w brzuchu mamy bardzo szybko, nawet kilka tygodni dłużej w jej bezpiecznym wnętrzu znacząco wpływa na stopień ukształtowania dziecięcych narządów i wytworzenia umiejętności, które są niezbędne po opuszczeniu brzuszka mamy. Także z tego względu, każdy urodzony wcześniak musi być traktowany jako osobny przypadek i należy do niego podchodzić bardzo indywidualnie.

W zależności od tego kiedy wcześniak się urodził, może ważyć nawet mniej niż 1500 gramów, a więc mniej więcej połowę mniej niż większa część dzieci urodzonych we właściwym terminie. Jednak nawet bardzo niska masa urodzeniowa nie świadczy o tym, że maluszek nie ma szansy na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie. Zbyt wczesny poród stanowi w niektórych przypadkach zagrożenie życia dziecka, jednak obecnie medycyna oferuje szereg możliwości, które ratują życie wcześniaków i pozwalają im normalnie żyć.

Trzeba mieć świadomość, że bardzo wiele maluszków, które urodziły się przed 38. tygodniem ciąży czeka długa rehabilitacja oraz walka o sprawność fizyczną. W tym rola lekarzy, aby nie bagatelizowali sygnałów, które mogą świadczyć o wszelkich nieprawidłowościach i pomogli zapewnić dziecku opiekę nawet po opuszczeniu szpitala. Należy jednak pamiętać, że bardzo wiele zależy również od rodziców, którzy muszą otoczyć wcześniaka szczególną troską i dokładnie wiedzieć, jak opiekować się wcześniakiem i dbać o jego rozwój, aby rósł zdrowo i rozwijał się w prawidłowym tempie nadrabiając ewentualne zaległości.

Ze względu na to, że dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie są szczególnie narażone na zaburzenia intelektualne, emocjonalne, poznawcze, zaburzenia poruszania, koordynacji oraz problemy z nauką mówienia czy koncentracją, należy dbać o każdy aspekt rozwoju dziecka. Przedwczesne przyjście na świat wiąże się także z ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych, takich jak na przykład wady serca, które wymagają leczenia operacyjnego.

wcześniaki

Jak jest obchodzony Światowy Dzień Wcześniaka?

Jednym z bardziej charakterystycznych punktów podczas obchodów Światowego Dnia Wcześniaka jest podświetlenie ważnych dla miast i krajów budynków na fioletowo. W Polsce najbardziej znane podświetlane budynki to na przykład Pałac Kultury oraz Pałac Prezydencki w Warszawie, jednak w obchodach Dnia Wcześniaka biorą udział również inne miasta, takie jak Kraków, Poznań, Gdańsk, Szczecin czy Lublin. Każdego roku na fioletowo rozbłyskają również obiekty znane na całym świecie, między innymi Brama Brandenburska, Wieża Eiffla oraz Empire State Building, a nawet wodospad Niagara! Ponieważ to właśnie fiolet został wybrany kolorem wcześniaków, każdy z nas 17 listopada może założyć coś fioletowego, tym samym wyrażając w tym drobnym geście solidarność z wcześniakami, ich rodzicami oraz opiekującymi się nimi lekarzami. A dlaczego akurat kolor fioletowy? Ponieważ jest to kolor lubiany przez dzieci, kojarzony z ciepłem, radością i nadzieją, której tak bardzo potrzeba w kontakcie z wcześniakami.

Oprócz podświetlania budynków, w ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka organizowane są liczne kampanie, wykłady i inne wydarzenia, które zwiększają świadomość na temat wcześniaków i tego, z jakimi problemami wiąże się przedwczesny poród. Takie obchody to również doskonała okazja do tego, aby rodzice wychowujący wcześniaki dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami, które mogą przekazywać osobom, które zmagają się z opieką nad zbyt wcześnie urodzonymi maluchami.

Zobacz też: Retinopatia wcześniacza

Dodaj komentarz

Ciąża Rodzice
Orgazm w ciąży: czy orgazm szkodzi dziecku?
Wiele przyszłych mam doświadcza prawdziwych huśtawek libido. Zupełny brak ochoty na seks potrafi szybko przerodzić się w wyjątkowe podniecenie. W ciąży jest to zupełnie normalne i wiąże się z wahaniami
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Biegunka u dziecka: kiedy do lekarza?
Twój Maluch zrobił więcej niż pięć kup w ciągu jednego dnia? W takim razie, o ile nie jest noworodkiem karmionym piersią i nie jest to dla niego norma, możemy uznać, że to
Czytaj dalej
Choroby noworodków Wcześniak
Retinopatia wcześniacza (ROP): przyczyny, diagnostyka i leczenie wady
Retinopatia wcześniaków jest wadą wrodzoną będącą skutkiem niedostatecznego wykształcenia się naczyń siatkówki u dzieci urodzonych przed terminem. W wyniku choroby dochodzi do patologicznego rozrostu tkanki łącznej, a tym samym do
Czytaj dalej
Wcześniak
Wcześniak: opieka, pielęgnacja, rehabilitacja
O każdego noworodka należy dbać ze szczególną troską i poświęceniem. Wszystkie potrzebują miłości i czułości, ale wcześniaki potrzebują dodatkowo bardzo wiele uwagi nie tylko ze strony rodziców, lecz także personelu
Czytaj dalej
Wcześniak
Serce wcześniaka zatrzymało się na 22 minuty. Aż trudno uwierzyć w to, co stało się później!
O prawdziwym cudzie mogą mówić rodzice dziewczynki urodzonej w 27 tyg. ciąży, której serce zatrzymało się na 22 minuty! To, co stało się później zadziwia nawet lekarzy. Dziewczynka musiała zostać poddana
Czytaj dalej
Wcześniak
Faustynka ważyła 350 gram i mierzyła 26 cm. Jest najmniejszym uratowanym wcześniakiem w Polsce!
Faustynka przyszła na świat w 26 tygodniu ciąży, ważąc zaledwie 350 gram - niewiele więcej niż w waszej ręce waży kubek kawy.  Lekarze walczyli o to, by nie tylko przybrała
Czytaj dalej