Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku. Czas na nowe smaki i konsystencje w menu dziecka!

Moment, w którym niemowlę jest już gotowe na poznawanie nowych smaków, innych niż mleko mamy, jest niezwykle ważny w życiu dziecka i zazwyczaj z niecierpliwością wyczekiwany przez rodziców. Zarówno początek rozszerzania diety, jak i kolejne etapy wprowadzania nowych pokarmów mają niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. Niewątpliwie okres ten to dla rodziców nie lada wyzwanie. Mamo, tato – sprawdź, jak właściwie wprowadzać nowe pokarmy do jadłospisu maluszka i kiedy wprowadzić warzywa dla niemowlaka, by już od pierwszych miesięcy życia kształtować jego prawidłowe nawyki żywieniowe.

Pora na nowe smaki w diecie niemowlaka

Pierwsze miesiące i lata życia to czas intensywnego rozwoju, w którym organizm dziecka jest wyjątkowo wrażliwy i delikatny. Duże znaczenie dla tego procesu ma odpowiedni sposób żywienia – układ odpornościowy i układ pokarmowy nadal się kształtują, dlatego dobór bezpiecznych i odpowiedniej jakości posiłków jest wsparciem dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Nie ma wątpliwości, że karmienie piersią to największy skarb, jaki niemowlę może otrzymać od mamy. Kiedy maluszek rozpoczyna przygodę z nowymi smakami, mleko wciąż pozostaje dla niego głównym pożywieniem, jednak układ pokarmowy dziecka jest już gotowy na trawienie i przyswajanie delikatnych pokarmów o nowej konsystencji. To czas na kulinarną podróż!

Warto pamiętać, że…

 

rozszerzanie diety niemowlęcia to pierwszy krok w kierunku kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka. Odpowiednie przyzwyczajenia wypracowane już w okresie wczesnego dzieciństwa mogą w dużym stopniu wpłynąć na preferencje żywieniowe w dorosłym życiu.

Rozszerzanie diety niemowlęcia krok po kroku

Poszukując wskazówek dotyczących uzupełniania jadłospisu niemowlęcia poznającego nowe smaki, rodzice mogą mieć wiele pytań. Od jakich pokarmów rozpocząć rozszerzanie diety maluszka? W jakiej formie należy podawać dziecku nowe posiłki? Czy niemowlę może jeść to, co my, dorośli? Oto lista najważniejszych zasad, które pomogą wprowadzić malucha do świata nowych smaków:

  1. Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu.
  2. Każde dziecko w odmienny sposób sygnalizuje gotowość na nowe smaki. Gdy maluch sięga po jedzenie, wkłada do buzi różne przedmioty – to może być sygnał świadczący o tym, że czas rozpocząć rozszerzanie diety.
  3. Wprowadzanie nowych produktów do diety maluszka należy rozpocząć od pojedynczych smaków warzyw; owoce można podać po 2 tygodniach od poznania przez niemowlę smaku pierwszych warzyw, kiedy zaakceptuje ich smak.
  4. Początkowo wystarczy podawanie małych ilości (kilka łyżeczek) nowych produktów i uważna obserwacja reakcji dziecka.
  5. Pokarmy, których żucie czy gryzienie sprawia dziecku trudność, mogą być przez nie z początku odrzucane, dlatego ważna jest kolejność wprowadzania poszczególnych konsystencji. Na początku zaleca się gładkie i delikatne przeciery.
  6. Do rozszerzania diety warto podejść z dużą dozą cierpliwości i spokoju. Niekiedy potrzeba kilku prób podania produktu, zanim dziecko przyzwyczai się do nowego smaku i konsystencji.
  7. Po wprowadzeniu pierwszych warzyw i owoców można rozpocząć zapoznawanie maluszka ze smakiem zbóż, np. w postaci kaszek przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych – to kolejna lekcja poznawania nowych konsystencji.
  8. Jeśli niemowlę zaakceptowało smak warzyw, chętnie zjada owoce i kaszki zbożowe, następnym krokiem może być zapoznanie go ze smakiem delikatnych rodzajów mięs i ryb. Warto pamiętać, że niemowlę potrzebuje dużo mniej mięsa niż osoba dorosła – na początku wystarczy ok. 10 g gotowanego mięsa (podawanego np. wraz z warzywnym przecierem) dziennie. Tę porcję należy stopniowo zwiększać – do 20 g pod koniec 1. roku życia[1]. Kiedy dziecko zaakceptuje smak mięsa, do menu można dołączyć również posiłki z dodatkiem ryby. Na początku – raz w tygodniu – powinno to być ok. 10 g mięsa ryby (1-2 łyżeczki) podawanego jako dodatek do posiłku na bazie warzyw. Z czasem ryba powinna pojawiać się na talerzu malucha 1-2 razy w tygodniu.
  9. Proste smaki są najlepsze – małe dzieci nie potrzebują intensywnego doprawiania potraw, delikatne smaki są dla nich wystarczająco wyraziste. Maluszek zupełnie inaczej odczuwa smak potraw niż dorosły!
  10. To, co smakowite dla maluszka, powinno być dla niego bezpieczne – młody organizm wciąż przecież dojrzewa i jest bardzo delikatny! Planując dzienne menu, warto sięgnąć po produkty stworzone z myślą o niemowlętach i małych dzieciach, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Są one gwarancją odpowiedniej jakości i dopasowania do wyjątkowych potrzeb żywieniowych najmłodszych. Przykładem są posiłki, kaszki czy musy owocowe z delikatnymi zbożami od BoboVita. To sprawdzone produkty – każda partia zawartych w nich składników przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa.

Zobacz: Kisiel dla niemowląt – przepis

W trosce o prawidłowy rozwój niemowlęcia

Okres pierwszych lat życia po narodzinach to kluczowy czas. Wówczas tworzą się przyzwyczajenia mające wpływ na późniejsze preferencje smakowe dziecka. W kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych najmłodszych decydującą rolę odgrywają ich opiekunowie. To oni podejmują wybór, co i kiedy trafi na talerzyk dziecka. Podczas wprowadzania nowych pokarmów do diety maluszka warto nauczyć się odczytywać jego potrzeby. Dzieci zazwyczaj znakomicie same regulują wielkość zjadanych posiłków. Przekarmiając lub karmiąc na siłę maluszka, można spowodować u niego niechęć do jedzenia, co w konsekwencji będzie skutkować zaburzeniami karmienia. Kiedy rodzic martwi się, że jego niemowlę zjada za mało – warto skonsultować się z pediatrą.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.

Artykuł powstał we współpracy z biurem prasowym Nutricia

Dodaj komentarz

Sprawdź

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony 17 listopada. Z okazji tego święta każdego roku w wielu miastach w całej Polsce oraz na świecie organizowane są obchody obfitujące w szereg warsztatów, wykładów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general