Msze roratnie to specjalne msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie, odprawiane w okresie Adwentu. Tradycja ma bardzo długie korzenie, a pierwsze wzmianki o niej sięgają XIII wieku. Dzisiaj msze odprawia się w ramach odpowiedniego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Od kiedy Roraty 2023? Jak wyglądają Roraty w kościele i ile trwają? Czy trzeba mieć ze sobą lampion?
Co to są Roraty? Kiedy odbywa się msza roratnia?
Zwyczaj odprawiania w Kościele rorat ma bardzo długą tradycję. W Polsce sięga XIII w. i dotarł do nas prawdopodobnie z Węgier, przez bł. Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Początkowo tradycja znana była wyłącznie na terenach dzisiejszego Śląska, Poznania i Krakowa. Z czasem jednak zaczęła się upowszechniać i już w XIV wieku mszę odprawiano w całej Polsce.
Potoczna nazwa „Roraty” pochodzi od początkowych słów pieśni, która grana jest i śpiewana na wejście, gdy msza się rozpoczyna. Tekst zaczyna się bowiem w ten sposób: „Rorate caeli desuper, et nubes pluant iustum; aperiatur terra, et germinet Salvatorem”, co oznacza: „Niebiosa, spuśćcie Sprawiedliwego jak rosę, niech jak deszcz spłynie z obłoków, niech się otworzy ziemia i zrodzi Zbawiciela”.
Zgodnie z tradycją katolicką roraty to pierwsze msze w ciągu dnia, które zwyczajowo odprawia się o wschodzie słońca w okresie Adwentu, najczęściej o godzinie 6:00 lub 6:30. Charakterystycznym elementem rorat jest palenie świec, zwanych roratkami. Zapalone świece roratnie ustawia się przy ołtarzu.
Z każdym rokiem coraz więcej parafii organizuje roraty po południu, w okolicach godziny 18:00, ze względu na dzieci i osoby pracujące. Dzięki temu więcej chętnych może wziąć udział w nabożeństwie.
Zobacz: Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Czy na Roraty trzeba mieć lampion?
Tradycyjnie na mszę roratnią przynosi się świece i ustawia je przy ołtarzu. Jednak nie jest to obowiązkowe. Nie trzeba mieć ze sobą ani świecy, ani specjalnego lampionu.
Sprawdź: Kiedy daje się prezenty na Mikołaja? Mikołajkowe upominki mają bardzo długą tradycję
Czytelnicy pytają, jak wygląda Adwent w kościele
Jest to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Podczas mszy roratniej księża używają formularzy zamieszczonych w „Mszale”, ponieważ mają one charakter maryjny.
Trwają od 30 minut do maksymalnie godziny.
Lampion roratni można wykonać ze zwykłego słoiczka, do którego włożymy świeczkę. Można kupić np. gotowy lampion ozdobny w sklepie.
Na mszę roratnią przynosi się świece/lampiony.