Roraty - czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut roraty

Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut

Msze roratnie to specjalne msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie, odprawiane w okresie Adwentu. Tradycja ma bardzo długie korzenie, a pierwsze wzmianki o niej sięgają XIII wieku. Dzisiaj msze odprawia się w ramach odpowiedniego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Od kiedy Roraty 2023? Jak wyglądają Roraty w kościele i ile trwają? Czy trzeba mieć ze sobą lampion?

Co to są Roraty? Kiedy odbywa się msza roratnia?

Zwyczaj odprawiania w Kościele rorat ma bardzo długą tradycję. W Polsce sięga XIII w. i dotarł do nas prawdopodobnie z Węgier, przez bł. Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Początkowo tradycja znana była wyłącznie na terenach dzisiejszego Śląska, Poznania i Krakowa. Z czasem jednak zaczęła się upowszechniać i już w XIV wieku mszę odprawiano w całej Polsce.

Potoczna nazwa „Roraty” pochodzi od początkowych słów pieśni, która grana jest i śpiewana na wejście, gdy msza się rozpoczyna. Tekst zaczyna się bowiem w ten sposób: „Rorate caeli desuper, et nubes pluant iustum; aperiatur terra, et germinet Salvatorem”, co oznacza: „Niebiosa, spuśćcie Sprawiedliwego jak rosę, niech jak deszcz spłynie z obłoków, niech się otworzy ziemia i zrodzi Zbawiciela”.

Zgodnie z tradycją katolicką roraty to pierwsze msze w ciągu dnia, które zwyczajowo odprawia się o wschodzie słońca w okresie Adwentu, najczęściej o godzinie 6:00 lub 6:30. Charakterystycznym elementem rorat jest palenie świec, zwanych roratkami. Zapalone świece roratnie ustawia się przy ołtarzu.

Z każdym rokiem coraz więcej parafii organizuje roraty po południu, w okolicach godziny 18:00, ze względu na dzieci i osoby pracujące. Dzięki temu więcej chętnych może wziąć udział w nabożeństwie.

Zobacz: Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych

Czy na Roraty trzeba mieć lampion?

Tradycyjnie na mszę roratnią przynosi się świece i ustawia je przy ołtarzu. Jednak nie jest to obowiązkowe. Nie trzeba mieć ze sobą ani świecy, ani specjalnego lampionu.

Sprawdź: Kiedy daje się prezenty na Mikołaja? Mikołajkowe upominki mają bardzo długą tradycję

Czytelnicy pytają, jak wygląda Adwent w kościele

Jak odmawiać Roraty?

Jest to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Podczas mszy roratniej księża używają formularzy zamieszczonych w „Mszale”, ponieważ mają one charakter maryjny.

Ile trwają Roraty?

Trwają od 30 minut do maksymalnie godziny.

Jak zrobić lampion na Roraty dla dziecka?

Lampion roratni można wykonać ze zwykłego słoiczka, do którego włożymy świeczkę. Można kupić np. gotowy lampion ozdobny w sklepie.

Co przynosimy na Roraty?

Na mszę roratnią przynosi się świece/lampiony.