Rogal do karmienia: wymarzona poduszka ciężarnej

Jak uniknąć bólu kręgosłupa, kolek i infekcji u dziecka, które są powodowane przez nieprawidłowe karmienie? Odpowiedź jest prosta: wystarczy zainwestować w poduszkę o odpowiednim kształcie.

Najpopularniejszym wyborem jest tzw. rogal do karmienia, czyli poduszka w kształcie litery C lub U. Na rynku dostępne są także poduszki w kształtach sześcianów, prostopadłościanów czy różnych zwierzątek – nie zawsze są one jednak równie praktyczne jak standardowe modele. Rozwiej swoje wątpliwości i sprawdź, jak dobrać idealną poduszkę do karmienia.

Porównaj: Ceny poduszek do karmienia >>

Poduszka rogal do karmienia – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że poduszka do karmienia bardzo ułatwia życie karmiącej mamy. Zarówno trzymanie dziecka na rękach, jak i pochylanie się nad nim (przy karmieniu na leżąco) jest bardzo męczące. Nic dziwnego, że mamy często skarżą się na bóle pleców, karku, szyi i ramion. Kiedy zaś maluch leży wygodnie na poduszce, kobieta odciąża nadwyrężane mięśnie i wreszcie zyskuje wolne ręce. Pozostaje pytanie – czy musimy korzystać ze specjalnego rogala do karmienia? W końcu poduszki-rogale pojawiły się u nas dopiero około dekadę temu, a do tej pory mamy świetnie radziły sobie bez nich.

Poduszka do karmienia COCOON (Do kupienia TUTAJ)

Nasza odpowiedź będzie jednoznaczna: taka inwestycja to z pewnością dobry ruch. Poduszki do karmienia są zwykle tworzone przy współpracy z karmiącymi mamami oraz ze specjalistami od ergonomii i laktacji. Szyte z najlepszych, atestowanych materiałów, stabilne i łatwe do wyprania, rogale okazują się niezastąpionymi sprzymierzeńcami w zajmowaniu się małym dzieckiem.

W jaki sposób i do kiedy używać poduszki do karmienia?

Używanie poduszki do karmienia jest bardzo intuicyjne – w zasadzie podstawą jest dobór odpowiedniego modelu, który będzie współgrał z twoją sylwetką i z predyspozycjami dziecka. Chcąc nakarmić malucha:

  • usiądź w wygodnej pozycji,
  • nałóż poduszkę na kolana (jeśli rogal-poduszka jest wyposażona w wiązania, przewiąż się zgodnie z instrukcją),
  • rozpocznij karmienie – czy to z użyciem butelki, czy po prostu piersią.

Wiele mam zadaje sobie pytanie, do którego momentu powinna być używana poduszka. Rogal do karmienia będzie sprawdzał się tak długo, dopóki pozwoli na to jego rozmiar. Decyzję o ewentualnym odstawieniu akcesorium należy podjąć indywidualnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać go nawet do końca karmienia.

Granatowa poduszka rogal
Granatowa poduszka Rogal Snoozebaby (do kupienia TUTAJ)

Jak wybrać idealną poduszkę do karmienia?

Podstawowym zadaniem poduszek do karmienia jest zapewnianie odpowiedniej pozycji zarówno mamie, jak i dziecku. Uniwersalny model nie tylko odciąży kręgosłup, ale i sprawdzi się świetnie jako poduszka dla ciężarnej (do czego jeszcze wrócimy) czy jako krążek poporodowy, który ułatwia siedzenie z bolącym kroczem. Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę przy dokonywaniu zakupu?

1. Rozmiar

Po pierwsze, trzeba koniecznie uważać, żeby dobrze dopasować wymiary poduchy do matki i malucha – w przeciwnym razie zakup przyniesie więcej szkody niż pożytku. W przypadku za małego i/lub a wąskiego modelu dziecko może się z niego zsuwać. Sytuację mogą natomiast uratować odpowiednia sztywność i wyprofilowane brzegi.

2. Materiał

W czasach, kiedy coraz więcej niemowląt ma alergiczną lub po prostu nadwrażliwą skórę, powinniśmy otaczać je jak najbezpieczniejszymi materiałami. Zwykłe poduszki są często wykonywane z tanich syntetyków, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego dziecka. Dlatego też warto zainwestować w rogala wykonanego z przewiewnego, antyalergicznego, łatwego do czyszczenia materiału.

3. Stabilność

…czyli jedna z podstawowych cech poduszki do karmienia czy też poduszki dla ciężarnych. Zwykłe poduszki są najczęściej miękkie, mało zwarte i mało stabilne. Tymczasem głowa i plecy dziecka potrzebują solidnego podparcia, a nie pustej w środku poduchy, która zapadnie się pod ciężarem drobnego ciała.

4. Wypełnienie

Bardzo istotnym elementem poduszki (do spania czy do karmienia) jest jej wypełnienie. W dużej mierze to od tego parametru zależy wygoda mamy oraz malucha. Wypełnienie nie może być ani za twarde, ani za miękkie – tylko wtedy karmienie będzie w pełni komfortowe. Najbardziej popularne są poduszki poliestrowe; oprócz tego na rynku dostępne są modele styropianowe, sylikonowe, z gryki i z pianki. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie wszystkich tych opcji.

  • poduszki poliestrowe – rogale z poliestrowych włókien albo granulatu umożliwiają idealne dopasowanie do ciała maluszka. Są odpowiednio twarde, a przy tym sprężyste i elastyczne;
  • poduszki styropianowe – mają trochę przestarzałą konstrukcję, która jednak odznacza się optymalnym stopniem twardości. Niestety materiał dość szybko zbija się i przemieszcza, przez co z czasem pojawiają się niepożądane pofalowania. Jednocześnie są to jedne z najtańszych modeli dostępnych na rynku;
  • poduszki sylikonowe – zwykle wykonywane z włókien lub granulatu. Są odpowiednio sprężyste, mają idealną wentylację i odznaczają się wysoką trwałością;
  • poduszki z gryki – wypełnienie łuskami gryki zapewnia perfekcyjne dopasowanie rogala do ciała dziecka i dobrą wentylację, a przy tym (ze względu na swoje naturalne pochodzenie) poduszki te nie powodują alergii;
  • poduszki piankowe – z pianki termoelastycznej lub poliuretanowej. Pierwszy rodzaj dostosowuje się do kształtów dziecka dzięki wydzielanemu przez nie ciepłu. Także rogale poliuretanowe są wyjątkowo wygodne (w dużej mierze dzięki optymalnej twardości) oraz przewiewne. Zakup takiej poduszki jest jednak droższy niż wybór rogala z sylikonu czy styropianu.
Poduszka rogal do spania w ciąży
Poduszka do spania w ciąży Womar (do kupienia TUTAJ)

Rogal do spania?

Jak już wspomnieliśmy, wybór poduchy w uniwersalnym, rogalikowatym kształcie to tak naprawdę inwestycja 2 w 1. Będziemy mogli wykorzystać ją nie tylko do karmienia, ale i jako poduszkę-rogal dla ciężarnych. Najpierw przyda się ona, aby oddzielić nogi ciężarnej podczas snu, a później pomoże wygodnie ulokować do spania nasze maleństwo.

Typowa poduszka ciążowa jest nieco dłuższa, ale wciąż zachowuje kształt rogala, księżyca lub fasolki. Mamy korzystają z nich najchętniej zaraz przed i zaraz po porodzie. Szczególnie rekomenduje się je kobietom, które przeszły operację cesarskiego cięcia. Dobrze wykonana poduszka dla kobiet w ciąży przyda się jednak już w okolicach 7. miesiąca. Jeśli chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, upewnij się, że dany model może służyć także do podawania mleka maluchowi.

Podsumowując – oto najważniejsze cechy, jakie należy sprawdzić przed zakupem poduszki w zależności od jej planowanego przeznaczenia:

  • poduszka do naturalnego karmienia – powinna być stabilna i idealnie przylegać w talii, a jej profil musi pozwalać dziecku na swobodne dosięganie do sutka;
  • poduszka do karmienia z butelki – nie musi być tak dobrze dopasowana do kobiecej talii, ale profil powinien pozwalać na wygodne ułożenie poduchy na kolanach;
  • poduszka do spania w ciąży i do karmienia – czyli klasyczne księżyce, fasolki i rogale. Koniecznie upewnij się, czy producent przewidział oba te zastosowania;
  • poduszka do usypiania dziecka – modele z wibracjami wytwarzają delikatne drgania, dzięki którym dziecko wycisza się, relaksuje i łagodnie zasypia.

Porównaj: Ceny poduszek do karmienia >>

[Zdjęcia: Nokaut.pl]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo