Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka to niekiedy naprawdę niełatwe zadanie. Szczególnie jeśli opcji jest wiele lub… żadna propozycja nam się nie podoba. W takich przypadkach rodzice najczęściej przeglądają katalogi imion, aż w końcu któreś z nich przypadnie im do gustu. Czasami decydują się na naprawdę niszowe propozycje. Jedną z nich jest to rzadkie imię żeńskie na E.
To rzadkie imię żeńskie na E nie podoba się rodzicom
Elwira to imię-zagadka. Jego etymologia i pochodzenie są bowiem bardzo niepewne. Dawniej większość specjalistów zakłada, że pochodzi z języka gockiego, należącego do rodziny języków germańskich, i oznacza „prawdziwie szlachetna” lub „opiekunka wszystkich”. Opublikowane jednak niedawno analizy nie potwierdzają tej teorii. Według najnowszych ustaleń imię Elwira wywodzi się jednak z języka arabskiego, a do Polski przywędrowało za pośrednictwem kultury hiszpańskiej.
Elwira nigdy nie należało do szczególnie popularnych imion, dlatego też nie spotyka się zbyt wielu nazywających się tak kobiet, szczególnie wśród młodych osób i dzieci. Według najnowszych danych od początku 2023 nadano je zaledwie 4 dziewczynkom.
Rzadkie imiona żeńskie na E
Katalog polskich imion jest naprawdę szeroki i mocno zróżnicowany, a jednak nie ma w nim zbyt wielu imion na literę E. Należą one raczej do rzadkości, ale warto wspomnieć o takich propozycjach jak Emilia, Ewa, Edyta czy Eliza, które w ostatnich latach cieszyły się największą popularnością.
Rzadkie imiona damskie na E:
- Eleonora – imię o korzeniach (prawdopodobnie) semicko-arabskich; wywodzi się od słów „el/eli”, czyli „Bóg” oraz „or” oznaczającego „światło”,
- Eugenia – imię wywodzące się od greckiego słowa „eugenes”, które oznacza „szlachetnie urodzona”, „z dobrego rodu”.
Czytelnicy pytają o imiona na E damskie
Rzadkie imiona kobiece na E to np. Eleonora, Eugenia, Emma, Elena.
Polskie damskie imiona na E wywodzą się z innych języków, ale od lat są już zakorzenione w naszej kulturze i trudno wyczuć obce pochodzenie. Mowa tu np. o Emilce czy Ewie.