Umowa na czas określony a ciąża
Realia polskiego rynku pracy nie są zbyt optymistyczne. Zwłaszcza w mniejszych miastach i na wsiach problem znalezienia dobrej pracy dotyka wiele osób. W związku z tym młode kobiety często wstrzymują się z ciążą do czasu „zaistnienia” na rynku pracy lub do chwili, gdy otrzymają umowę na czas nieokreślony. Większość z nich obawia się bowiem utraty pracy w sytuacji, gdy będą zatrudnione na czas określony, a pracodawca dowie się o ciąży. Czy jest to słuszne myślenie? Jak polskie (i europejskie) prawo chroni kobiety ciężarne? Czy mają one słuszność obawiając się utraty pracy? Odpowiedź na to pytanie odnajdziecie w tym artykule.

Umowa o pracę a ciąża
Przy umowach na czas nieokreślony sprawa jest jasna. Według polskiego prawa, pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę na czas nieokreślony z pracownicą, która jest ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim. Według wyroku Sądu Najwyższego z 1995 roku, zakaz rozwiązania umowy o pracę, obowiązuje również w przypadku, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której firma ogłasza upadłość lub jest zlikwidowana. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do uzgodnienia z reprezentującą pracownicę związkową organizacją terminu rozwiązania umowy o pracę, a w przypadku niemożliwości zapewnienia pracownicy innego zatrudnienia w tym okresie, ciężarnej przysługują określone w przepisach prawa świadczenia.
Sytuacja jest bardziej skomplikowana jeżeli pracownica zatrudniona jest na czas określony. Wówczas pracodawca również nie może jej zwolnić, ale okres ochronny przypada jedynie na czas ciąży, do dnia porodu.
W przypadku umowy na czas określony, której wygaśnięcie zapadłoby po ukończeniu 3 miesiąca ciąży lub umowy na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc, czas trwania umowy zostaje przedłużony do momentu urodzenia się dziecka.
Prawo pracy: ciąża a umowa na czas określony
Do praw kobiet w ciąży, które zatrudnione są na czas określony, odnosi się następujący artykuł Kodeksu Pracy:
art. 177 §3: „Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”
Według Kodeksu Pracy przepisu tego nie stosuje się w odniesieniu do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca, a także w odniesieniu do pracownicy, która zastępuje pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności pracy.
W związku z powyższymi przepisami pojawiły się wątpliwości dotyczące określania czasu upływu 3 miesiąca ciąży. Prawo pracy wyrokiem Sądu Najwyższego z 2012 roku odniosło się do tego problemu, mianowicie określono, iż jeden miesiąc ciąży równy jest jednemu miesiącowi księżycowemu, czyli 28 dniom. Oznacza to, iż 3 miesiąc ciąży oraz obowiązek przedłużenia umowy o pracę upływa w 12 tygodniu ciąży.
Jak wynika z przepisów, prawo pracy zabezpiecza kobiety zatrudnione nie tylko czas nieokreślony, ale chroni też kobiety pracujące na podstawie umowy na czas określony.
Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł
Spacery w śniegu, czyli jak wybrać wózek do zadań specjalnych
Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia
Fakty i mity na temat przeszczepu włosów
Najpiękniejsze cytaty z bajek. Słowa, które inspirują i na długo zapadają w pamięć
Zwyrodnialec zgwałcił niepełnosprawną 14-latkę, a lekarze odmówili aborcji. “My mamy klauzulę sumienia”
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Umowa na czas określony a ciąża
Fryzury ślubne. Co powinnaś wiedzieć?
Nie jest wielkim odkryciem fakt, że to kobiety mają dużo więcej przygotowań przed weselem i to one więcej uwagi do tych przygotowań przykładają. Pan Młody oprócz wyboru garnituru, butów i...
Czytaj dalej →Tort Weselny
Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...
Czytaj dalej →Ciekawe pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele
Coraz częściej wśród znajomych i wśród użytkowniczek wielu for weselnych obserwuję antypatię do standardowych podziękowań dla rodziców, czyli dla oklepanego utworu “Cudownych rodziców mam” i tańczenia w kółeczku, podczas, gdy...
Czytaj dalej →