Wirus RSV u niemowląt. Jak przebiega i jak groźny jest dla zdrowia maluszków?

Wirus RSV w okresie jesienno-zimowym atakuje bardzo intensywnie, zwłaszcza najmłodszych. Przenosi się drogą kropelkową i wywołuje ostre choroby układu oddechowego. Przebieg zakażenia będzie się jednak różnił w zależności od wieku, szczególnie groźne będzie ono w przypadku małych dzieci. Jak przebiega wirus RSV u niemowląt?

Jak przebiega wirus RSV u niemowląt?

Wirus RSV jest bardzo powszechny i atakuje osoby w każdym wieku. W przypadku dorosłych i starszych dzieci wywołuje raczej niegroźne infekcje układu oddechowego, które objawiają się lekkim katarem, kaszlem, suchym gardłem i chrypą. Maluchy poniżej 2. roku życia mogą przechodzić zakażenie znacznie poważniej.

U niektórych maluszków wirus RSV może doprowadzić nawet do rozwoju zapalenia oskrzelików. Zwiększone ryzyko występuje w przypadku:

  • wcześniaków,
  • niemowląt poniżej 3. roku życia,
  • wad serca,
  • chorób neurologicznych,
  • karmienia piersią poniżej dwóch miesięcy,
  • zaburzeń odporności.

Zapalenie oskrzelików to jedna z najczęściej występujących chorób dolnego układu oddechowego u małych dzieci. Aż od 10 do 15% po zachorowaniu wymaga hospitalizacji.

Zobacz: Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka?

Wirus RSV – jak długo trwa leczenie?

Infekcja dróg oddechowych u niemowlaków może zacząć się zupełnie zwyczajnie, jak każda inna, czyli od kataru, kaszlu i lekko podwyższonej temperatury lub delikatnej gorączki. Po około 2-3 dniach objawy mogą jednak zacząć się nasilać. Pojawia się silny, intensywny kaszel, połączony czasami z dusznościami. Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę?

  • przyśpieszony oddech,
  • brak apetytu,
  • zaciąganie międzyżebrzy.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek problemów z oddychaniem dziecko powinno jak najszybciej trafić pod opiekę lekarską. Długość leczenia to kwestia indywidualna, zazwyczaj trwa do tygodnia, maksymalnie dwa.

Sprawdź: Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!

Czytelnicy pytają o RSV u niemowlaka

RSV ile trwa leczenie w szpitalu?

Infekcja może trwać do tygodnia, czasami dwa.

RSV gorączka – ile stopni?

Gorączka zazwyczaj nie jest zbyt wysoka i nie przekracza 38 stopni, w przypadku wyższej temperatury, należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza.

Wirus RSV ile w szpitalu?

Około tygodnia.

RSV u 2 latka – jaki objawy?

Brak apetytu, gorączka, silny kaszel, katar, a nawet duszności.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo