Wirus RSV w okresie jesienno-zimowym atakuje bardzo intensywnie, zwłaszcza najmłodszych. Przenosi się drogą kropelkową i wywołuje ostre choroby układu oddechowego. Przebieg zakażenia będzie się jednak różnił w zależności od wieku, szczególnie groźne będzie ono w przypadku małych dzieci. Jak przebiega wirus RSV u niemowląt?
Jak przebiega wirus RSV u niemowląt?
Wirus RSV jest bardzo powszechny i atakuje osoby w każdym wieku. W przypadku dorosłych i starszych dzieci wywołuje raczej niegroźne infekcje układu oddechowego, które objawiają się lekkim katarem, kaszlem, suchym gardłem i chrypą. Maluchy poniżej 2. roku życia mogą przechodzić zakażenie znacznie poważniej.
U niektórych maluszków wirus RSV może doprowadzić nawet do rozwoju zapalenia oskrzelików. Zwiększone ryzyko występuje w przypadku:
- wcześniaków,
- niemowląt poniżej 3. roku życia,
- wad serca,
- chorób neurologicznych,
- karmienia piersią poniżej dwóch miesięcy,
- zaburzeń odporności.
Zapalenie oskrzelików to jedna z najczęściej występujących chorób dolnego układu oddechowego u małych dzieci. Aż od 10 do 15% po zachorowaniu wymaga hospitalizacji.
Zobacz: Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka?
Wirus RSV – jak długo trwa leczenie?
Infekcja dróg oddechowych u niemowlaków może zacząć się zupełnie zwyczajnie, jak każda inna, czyli od kataru, kaszlu i lekko podwyższonej temperatury lub delikatnej gorączki. Po około 2-3 dniach objawy mogą jednak zacząć się nasilać. Pojawia się silny, intensywny kaszel, połączony czasami z dusznościami. Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę?
- przyśpieszony oddech,
- brak apetytu,
- zaciąganie międzyżebrzy.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek problemów z oddychaniem dziecko powinno jak najszybciej trafić pod opiekę lekarską. Długość leczenia to kwestia indywidualna, zazwyczaj trwa do tygodnia, maksymalnie dwa.
Sprawdź: Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!
Czytelnicy pytają o RSV u niemowlaka
Infekcja może trwać do tygodnia, czasami dwa.
Gorączka zazwyczaj nie jest zbyt wysoka i nie przekracza 38 stopni, w przypadku wyższej temperatury, należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza.
Około tygodnia.
Brak apetytu, gorączka, silny kaszel, katar, a nawet duszności.