Zielona kupka u niemowlaka: co kolor stolca mówi o zdrowiu Twojego dziecka?

Zielone kupki u niemowlaka często wywołują niepokój u świeżo upieczonych rodziców. Tymczasem najczęściej nie świadczą one o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu pokarmowego i nie są symptomami poważnych chorób. W niektórych przypadkach zielone kupki powinny jednak zostać skonsultowane ze specjalistą. Kiedy udać się do lekarza pediatry? Jakie mogą być przyczyny zielonych kup u dziecka? Sprawdź!

Zielone kupy u noworodków

Pierwszy stolec noworodka, nazywany smółką, najczęściej przybiera czarną barwę. Może być on jednak również ciemnozielony, gdyż w układzie pokarmowym maluszka dochodzi do beztlenowej przemiany żółci. Takie zabarwienie kupy u noworodka może utrzymywać się przez kilka pierwszych dni życia. Jeżeli dodatkowo pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. nieprawidłowe przybieranie na wadze, gorączka czy wysypka, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Zielona kupka u niemowląt karmionych piersią

Zielone kupy mogą występować zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i tych spożywających mleko modyfikowane. Czasami nietypowe zabarwienie stolca jest wynikiem nadwrażliwości na jakiś produkt lub grupę produktów w diecie matki, np. nabiał. Jeżeli więc po zjedzeniu danego artykułu spożywczego w pieluszce niemowlaka zauważysz zieloną kupkę i dodatkowo w stolcu pojawia się śluz lub krew – skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić wyeliminowanie go ze swojej diety.

Zdarza się, że zielona kupka u niemowlaka spowodowana jest piciem przez mamę herbatek wspomagających laktację. Zawierają one różnorodne zioła i składniki roślinne, takie jak kozieradka, koper włoski, pokrzywa, które mogą wpływać na kolor stolca. Niekiedy maluszki bywają również wrażliwe na składniki herbatek, czego konsekwencją mogą być zielone kupy czy zmiana rytmu wypróżnień. Pamiętaj, że w trakcie karmienia piersią nie należy stosować herbatek ziołowych lub suplementów diety bez konsultacji z lekarzem.

Przyczyną zielonych oraz spienionych kupek u niemowląt może być także nieprawidłowa technika karmienia, a dokładniej – zbyt krótkie ssanie jednej piersi przez maluszka i tzw. przeciążenie laktozą. Wówczas dziecko spożywa jedynie mleko pierwszej fazy, które zawiera więcej laktozy, a mniej tłuszczu niż mleko drugiej fazy. Karmiąc piersią, należy zadbać, aby niemowlę ssało jedną pierś aż do jej opróżnienia i dopiero wtedy przystawiać go do drugiej piersi.

Zielona kupka u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

Występowanie zielonych kupek u niemowlaka może być spowodowane spożywaniem przez niego mleka modyfikowanego wzbogaconego żelazem. To zjawisko całkowicie naturalne, mające związek z właściwościami utleniającymi tego ważnego dla prawidłowego rozwoju organizmu pierwiastka. Jeżeli oprócz nietypowego zabarwienia stolca u Twojego dziecka nie występują żadne niepokojące objawy, najprawdopodobniej nie masz czym się martwić.

U niemowląt spożywających lekkostrawne mleko modyfikowane zawierające zhydrolizowane białko dochodzi do szybszego pasażu jelitowego, tj. do skrócenia czasu przechodzenia pożywienia przez przewód pokarmowy. Wówczas biliwerdyna (utleniona postać pomarańczowego barwnika – bilirubiny, wpływającego na kolor stolca) jest wydalana ze stolcem, nadając mu zielone zabarwienie.

Rozszerzanie diety a kolor kupy dziecka

Rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka[1]. W tym czasie mleko jest nadal bardzo wartościowe dla maluszka, jednak nie zapewnia już stale rosnącego zapotrzebowania na różne składniki odżywcze. Dlatego też stopniowo wprowadza się pokarmy uzupełniające, które sukcesywnie będą zastępować mleczne posiłki.

Wprowadzenie do diety dziecka intensywnie zielonych produktów bogatych w chlorofil, np. szpinaku, jarmużu, brokułów, natki pietruszki, może spowodować pojawienie się zielonych kupek. Dzieje się tak, ponieważ ten naturalny zielony barwnik zostaje usuwany wraz z kałem, który w konsekwencji może przybierać zielony odcień.

Rozszerzając dietę, należy pamiętać, aby nowe produkty wprowadzać stopniowo. Podawanie dziecku zbyt wielu nieznanych produktów naraz może skutkować przeciążeniem układu trawiennego, a co za tym idzie – zmianą koloru i konsystencji stolca.

Należy wspomnieć, że u dzieci przyjmujących preparaty zawierające żelazo również często obserwuje się zielone kupki. Nie ma powodów do niepokoju, jeśli dziecko prawidłowo się rozwija i odpowiednio przybiera na wadze. 

Zielona kupa u niemowlaka – kiedy udać się do pediatry?

W większości przypadków zielona kupka u niemowlaka nie jest symptomem poważnej choroby. Jeśli jednak dodatkowo w stolcu zauważysz śluz lub krew, zmieni się jego konsystencja, częstotliwość wypróżnień, dziecko stanie się apatyczne lub nerwowe, spadnie na wadze lub pojawią się u niego: gorączka, wymioty, wysypka skórna lub zażółcenie skóry – koniecznie zasięgnij porady pediatry. Lekarz dokona szczegółowego wywiadu, zleci niezbędne badania i na podstawie wyników postawi diagnozę oraz przekaże Ci zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Zielona kupa u dziecka wraz z innymi towarzyszącymi objawami może być spowodowana np. alergią, nietolerancją pokarmową, rozwijającą się infekcją czy żółtaczką, dlatego tak ważne jest, aby dziecko zostało skonsultowane ze specjalistą.

[1] Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria 2021; 18: 805-822.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo