Zasiłek opiekuńczy po 12 lipca. Ministerstwo w chaotyczny sposób zmienia zdanie

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wprawiła dziś wiele osób w osłupienie. Rano zapowiedziała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przyznawany wypłacany wyłącznie do 12 lipca, ale kilka godzin później zmieniła zdanie i ogłosiła jego wydłużenie. Z doniesień medialnych wynika, że ten nagły zwrot akcji może mieć związek z nadchodzącymi wyborami.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 9 lipca o poranku ministra Marlena Maląg zapowiedziała, że rząd nie wydłuży dodatkowego zasiłku opiekuńczego i będzie on wypłacany wyłącznie do 12 lipca. Kilka godzin później zmieniła zdanie i ogłosiła, że wydłuża zasiłek o kolejne 14 dni.
  • Z doniesień RMF FM wynika, że resort rodziny zmienił zdanie po telefonach ze sztabu Andrzeja Dudy i kancelarii premiera.

Nagła zmiana zdania w sprawie zasiłku opiekuńczego po 12 lipca. O co chodzi?

Sprawa dodatkowego zasiłku opiekuńczego rozgrywa się od samego rana.

Nie zamierzamy już od poniedziałku przedłużać zasiłku opiekuńczego nad dziećmi do lat ośmiu, ponieważ widzimy też, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach

– powiedziała Marlena Maląg w poranku rozgłośni katolickich “Siódma – Dziewiąta”.

Ze słów ministry rodziny, pracy i polityki społecznej wynikało, że rząd zastanawiał się nad wydłużeniem dodatkowych zasiłków opiekuńczych, ale w obecnej sytuacji nie widzi takiej potrzeby. Maląg argumentowała tę decyzję, mówiąc, że przedszkola i żłobki przeszły już w tryb wakacyjny, podobnie jak i dzieci oraz ich rodzice. Niedługo później nastąpiła nagła zmiana decyzji w tej sprawie, a na stronie internetowej ministerstwa pojawił się komunikat, z którego wynika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, a więc do niedzieli 26 lipca.

W ten sposób chcemy wspierać rodziców, zależy nam, by nie musieli się martwić o opiekę nad dzieckiem np. w sytuacji zamknięcia żłobka czy przedszkola w związku z zagrożeniem koronawirusem

– powiedziała Marlena Maląg, przecząc temu, co zapowiadała kilka godzin wcześniej.

Dziennikarz RMF FM dowiedział się, co mogło być przyczyną tak nagłej zmiany w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Z doniesień radiostacji wynika, że po porannym wystąpieniu Marleny Maląg w programie “Siódma – Dziewiąta”, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej rozdzwoniły się telefony. Do resortu miały dzwonić m.in. sztab wyborczy Andrzeja Dudy oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Po tych telefonach nastąpiła zmiana decyzji ministry.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Co zrobić, aby go dostać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia i które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku:

  • zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania epidemii, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem
    lub
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię albo braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu epidemii koronawirusa.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można je złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo bez tego dokumentu ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Zgodnie z najnowszą decyzją rządu, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przyznawany do 26 lipca.

Źródła:

Dodaj komentarz

Pandemia

Co z zasiłkiem opiekuńczym po 26 lipca?

Od wybuchu pandemii koronawirusa i zamknięcia przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych, rząd umożliwił wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Zasiłek mógł być przyznany rodzicom dzieci do lat 8. Od...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general