Zmiany w e-receptach – czego dotyczą?

Rok 2023 może się wiązać z wieloma zmianami dotyczącymi e-recept. Jak informują różne media, trwają prace między innymi nad zmianami związanymi z popularną obecnie telemedycyną oraz wystawianiem e-recept pacjentom na odległość. Mają chronić interesy pacjentów oraz zwiększać ich bezpieczeństwo, celując przede wszystkim w zapobieganie nadużyciom. Jakie są zmiany w przepisach? Sprawdzamy!

Zmiany w e-receptach

E-recepty to elektroniczne dokumenty wystawiane pacjentom przez lekarza, które stanowią podstawę do zakupu leków niedostępnych w sprzedaży ogólnej. Z tzw. wolnej ręki pacjent w aptece może kupić leki OTC, suplementy diety, wyroby medyczne czy produkty o innych rodzajach rejestracji, jednak medykamenty specjalistyczne należy stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i na jego wskazanie, co jest regulowane właśnie receptami.

Jeszcze jakiś czas temu w Polsce dominowały recepty papierowe – obecnie jednak praktycznie się z nimi nie spotykamy i obowiązującą formą przepisywania leków są e-recepty. Wprowadzenie e-recept niesie za sobą wiele zalet, w tym umożliwiło funkcjonowanie telemedycyny, czyli usług medycznych na odległość. E-recepty wyeliminowały też błędy ludzkie, więc nie trzeba się obawiać, że farmaceuta źle odczyta pismo lekarza, wydając choremu inny lek. Nie trzeba też martwić się o zgubienie e-recepty albo niezapamiętanie rekomendowanego dawkowania leku, gdyż dokumenty zapisywane są na koncie IKP danej osoby. W roku 2023 są jednak planowane zmiany związane z wystawianiem e-recept, które mają regulować pewne kwestie prawne.

Po co zmiany przepisów dotyczących wystawiania e-recept?

Wprowadzenie możliwości korzystania z telemedycyny wiąże się z wieloma udogodnieniami. Niejednokrotnie jest to szansa na szybszy kontakt z lekarzem i dostęp do potrzebnych leków. Jest to również opcja na uniknięcie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, co wykorzystano m.in. w czasie pandemii, ograniczając zbędne gromadzenie się pacjentów w przychodniach. To jednak również wrota do pewnych nadużyć w kwestii wystawiania e-recept, które rząd planuje wyeliminować, aby pacjenci byli bezpieczni. Informacje o planowanych zmianach zaczęły pojawiać się już kilka miesięcy temu, jednak nie wszystkie zostały dokładnie sprecyzowane. Wszystkie zmiany dotyczące wystawiania e-recept w 2023 roku mają natomiast na celu doprecyzowanie przepisów, by zapobiegać nadużyciom i nieprawidłowościom, które budzą obawy.

Ograniczenia w wystawianiu e-recept na niektóre leki

Zmiany w przepisach mają wiązać się między innymi z pewnymi ograniczeniami związanymi z przepisywaniem pacjentom na odległość niektórych leków. Mowa przede wszystkim o lekach, które mogą przyczynić się do uzależnienia bądź odurzenia. Do takich leków zaliczają się np. opioidy oraz leki psychotropowe. Zmiany mają uregulować wystawianie e-recept na wspomniane preparaty bez wcześniejszego zbadania pacjenta. Przepisywane środki odurzające, psychotropowe oraz prekursory kategorii 1 mają być bardziej nadzorowane i objęte wyjątkową kontrolą. Są to bowiem preparaty, które – stosowane przez osoby bez wskazań czy bez odpowiedniej kontroli – mogłyby bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu pacjenta, a nawet stanowić zagrożenie dla jego życia.

Regulacje dotyczące wystawiania e-recept bez konsultacji

Telemedycyna cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów i niewątpliwie ma wiele zalet, w tym może oszczędzić czas pacjenta i lekarza, gdy nie jest wymagany kontakt osobisty. Nie może to jednak wiązać się z nadużyciami, czyli wystawianiem pacjentom e-recept na leki bez prawdziwej konsultacji. Właśnie ta kwestia może też zostać uregulowana, jeśli chodzi o zmiany przepisów w 2023 roku. Konsultacje medyczne na linii lekarz–pacjent są i zawsze powinny być podstawową kwestią w diagnostyce, doborze odpowiedniego leczenia i kontrolowaniu jego efektów. Zmiany przepisów mają więc celować w wystawianie e-recept „z automatu”, co mogłoby być niebezpieczne dla pacjenta. Konsultacja medyczna jest ważna w celu ustalenia wskazań do danej terapii i sprawdzenia, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania związane z ewentualnym przyjęciem leku przez pacjenta.

E-recepta online po zmianach przepisów

Zmiany przepisów dotyczących wystawiania e-recept mają usprawnić funkcjonowanie systemu opieki medycznej na odległość i jednocześnie chronić interesy pacjentów. Mogą również pomóc w przeciwdziałaniu nadużyciom. Nie celują natomiast w legalnie działające podmioty medyczne świadczące usługi z zakresu telemedycyny czy w pacjentów, którzy korzystają z nich odpowiedzialnie. Wybierając portal oferujący konsultacje z lekarzem na odległość z możliwością wystawienia e-recepty, warto kierować się swoim dobrem i bezpieczeństwem. Przykładem godnego zaufania portalu umożliwiającego e-konsultacje z lekarzem z możliwością otrzymania e-recepty jest tendoktor.pl. W tym miejscu pacjent może liczyć na prawdziwy kontakt z lekarzem oraz kompleksową konsultację z możliwością postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia.

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo