Zmiany w programie 500 Plus od 2019 roku? Ten pomysł spodoba się rodzicom!

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w programie 500 Plus. Dzięki nim rodzice nie stracą 500 zł na dziecko po podniesieniu dochodu minimalnego w styczniu 2019 roku. Czy na 2019 rok są planowane zmiany w 500 Plus?

Zmiany w 500 Plus w 2019

Od początku istnienia programu 500 Plus do rodzin trafiło w sumie około 58 mld złotych. Statystycznie rodzice z dwójką dzieci rocznie otrzymują w ramach programu dodatkowe 6000 zł. Rodzice, którzy nie przekroczyli progu dochodowego mogą też liczyć na wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko. To ma się zmienić od stycznia 2019: w związku ze zmianą stawki płacy minimalnej wiele rodzin utraci prawo do wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko.

Problem zauważa również ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. W minioną środę minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że ważne jest dla niej, by z powodu wzrostu wynagrodzenia minimalnego, dwuosobowa rodzina nie utraciła prawa do świadczenia wychowawczego. Jak zapewnia minister, analizie podlega również program 500 Plus.

“Pamiętajmy, że w pierwszym roku obowiązywania 500 plus była deflacja, również w pierwszym roku obowiązywania przyznane świadczenie było w oparciu o dochód dwa lata wstecz” – mówiła minister Rafalska.

Polacy oczekują zmian w 500 Plus

Program 500 Plus od samego początku budzi bardzo skrajne emocje wśród Polaków. Niedawno na portalu ciekaweliczby.pl opublikowano wyniki badania przeprowadzonego wśród 1057 osób w wieku powyżej 18 lat, z którego jasno wynika, że Polacy chcą zmian w programie 500 Plus.

Sprawdź:

73% respondentów wskazuje, że 500 zł na dziecko powinni otrzymać wszyscy samotni rodzice. Wynik ten niewiele się zmienia niezależnie od tego, z jaką partią polityczną sympatyzują ankietowani. 70% pytanych osób wskazuje, że 500 zł rodzice powinni otrzymywać na każde dziecko, ale pod warunkiem, że przynajmniej jeden z rodziców dzieci pracuje. Ankietowani popierają też (66% osób) odebranie środków z programu 500 Plus najbogatszym. 48% pytanych osób uważa, że w sytuacji, gdy oboje rodziców nie pracuje, świadczenie powinno być odebrane.

Połowa respondentów poparła też pomysł przyznawania świadczenia tylko tym rodzicom, którzy zaszczepią swoje dziecko. Ponad połowa respondentów proponuje zastąpienie kwoty 500 zł bonami na posiłki w szkołach czy materiały edukacyjne dla dzieci.

Czy takie zmiany w 500 Plus są realne w 2019 roku? Rząd na razie nie odniósł się do żadnego z tych pomysłów.

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo