2 tydzień życia dziecka

Jak przebiega 2 tydzień noworodka? Ile pokarmu zjada dwutygodniowe niemowlę i ile potrzebuje snu? Jak widzi 2 tygodniowy noworodek? Poznaj odpowiedzi ekspertów na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące 2 tygodnia życia dziecka.

2 tydzień życia dziecka – rozwój

W drugim tygodniu życia niemowlę łaknie od swojej matki intensywnej czułości i bliskości. Wciąż są to jego pierwsze chwile na tym świecie, dlatego tak ważne jest, aby na tym etapie dostarczyć dziecku jak najwięcej bodźców, które będą przypominały mu okres spędzony w brzuchu mamy. Staraj się go dotykać, głaskać i mówić czułe słówka, tym samym zapewniając mu wszystko co sprawia, że czuje się bezpiecznie i komfortowo. To czas, w którym maluch dużo śpi, a ty z kolei uczysz się prawidłowo rozpoznawać jego wciąż nieliczne potrzeby.

Drugi tydzień życia dziecka to czas, w którym jest ono już nacechowane pewnymi odruchami. Są to:

  • odruch szukania – muskając niemowlę po policzku właściwie od razu zauważysz, że instynktownie odwraca główkę w celu poszukiwania piersi mamy
  • odruch Moro – noworodek po usłyszeniu głośnego dźwięku lub hałasu niemal natychmiast rozprostowuje rączki i nóżki w taki sposób, jakby chciał się czegoś przytrzymać
  • odruch chwytny – łatwo można go dostrzec w momencie, w którym spróbujesz położyć swój palec na dłoni noworodka – najpewniej od razu zaciśnie na nim swoją małą pięść
  • odruch kroczenia – pojawia się wtedy, kiedy podtrzymuje się dziecko w pozycji pionowej w taki sposób, żeby jego małe stópki dotykały podłoża. Niemowlę właściwie od razu zaczyna poruszać nogami w taki sposób, jakby chciało stawiać kroczki i chodzić.

Jak wygląda 2 tygodniowy noworodek?

Noworodek podczas swojego drugiego tygodnia życia wciąż nosi oznaki niedawnego przeciskania się przez kanał rodny. Jego główka jest nieco zniekształcona i stożkowa, a na szczycie posiada tak zwaną ciemiączkę, czyli dwa miękkie punkty. Jego skóra jest silnie zaróżowiona i nieco pomarszczona, a także nacechowana obecnością licznych krwiaków. Na twarzy niemowlaka wciąż można dostrzec lekko opuchnięte powieki, a także małe, białe zaskórniki, które są wynikiem jeszcze niedojrzałej i niezbyt umiejętnej funkcjonalności gruczołów łojowych. Dziecko może posiadać lekko powiększone brodawki piersiowe, będące konsekwencją dalszego działania matczynych hormonów. Ciało noworodka wciąż może być pokryte delikatnymi włoskami, czyli tak zwanym lanugo. Obecność takich włosków można również dostrzec w okolicach małżowiny usznej malucha.

2 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

W drugim tygodniu swojego życia noworodek ma już za sobą etap nazywany fizjologicznym spadkiem masy ciała i powoli wraca do swojej wagi urodzeniowej, która przeciętnie powinna wynosić od 2 800 do 3 800 gramów. Pod koniec swojego drugiego tygodnia życia niemowlę może też mierzyć o około 1 centymetr więcej, niż w dniu urodzin. Pierwsze miesiące to czas, w którym dziecko wręcz rośnie w oczach, a jego ubranka trzeba wymieniać co kilka tygodni. Warto zaznaczyć, że każdy człowiek rozwija się we własnym tempie, dlatego trudno jest wskazać dokładną wagę i wzrost, którymi powinno cechować się dziecko w swoim drugim tygodniu życia. Ogólnie przyjmuje się, że w pierwszym roku życia dziecko zyskuje około 25 cm wzrostu.

2 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Dwutygodniowe dziecko dąży głównie do zaspokojenia swojego głodu, jednak nie istnieje ścisły harmonogram, według którego należałoby je karmić. Tak małemu dziecku pokarm zwykle podaje się “na żądanie”, czyli najczęściej wtedy, gdy robi sobie przerwy między jedną drzemką a kolejną. W początkowym etapie życia dziecka, zwłaszcza jeżeli po raz pierwszy jesteś mamą, może ci się wydawać, że maluch je bez przerwy, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, nie mając zamiaru ani na chwilę wypuścić cię ze swoich objęć.

Wynika to z faktu, że dwutygodniowe dziecko nie potrafi jeszcze dobrze ssać, a dodatkowo, na początku laktacji pokarm jest nieco bardziej wodnisty, przez co nie może na długo zaspokoić głodu. Dopiero w kolejnych tygodniach mleko mamy staje się nieco bardziej tłuste i pożywne.

Jak karmić dziecko piersią?

Dwutygodniowego malucha powinno karmić się tak często i tak długo, jak się tego domaga. Standardowa częstotliwość karmienia piersią to od ośmiu do dwunastu karmień na dobę, w mniej więcej dwugodzinnych odstępach czasu. Warto wspomnieć, że jedno karmienie nie powinno trwać krócej niż dwadzieścia minut – średnio minimum dziesięć na każdą z piersi. W późniejszym etapie, gdy dziecko nauczy się już nieco lepiej ssać, częstotliwość karmień będzie spadała.

Jak karmić 2-tygodniowego noworodka butelką?

Niemowlęta, które są karmione mlekiem modyfikowanym zwykle jedzą rzadziej, niż te karmione piersią. Jest to spowodowane faktem, że dziecko wolniej trawi taką mieszankę, niż kobiecy pokarm. Za pomocą butelki dziecko należy karmić w trzygodzinnych odstępach, stosując się do porcji wskazanych na opakowaniu mleka modyfikowanego. To sprawia, że ilość karmień na dobę w tym przypadku nie przekracza siedmiu, a zalecana porcja mleka na jeden posiłek waha się między 100 a 130 ml. Jednak warto zauważyć, że w pierwszych kilkunastu dniach życia niemowlęta mogą jeść mniej, za to częściej domagając się karmienia.

Jak widzi noworodek w 2 tygodniu?

Noworodek mający zaledwie dwa tygodnie wciąż nie widzi zbyt dobrze, ponieważ nie posiada jeszcze całkowicie rozwiniętego zmysłu wzroku. Niemowlę widzi przedmioty, które znajdują się w odległości 30 cm od jego twarzy, a wszystko, co znajduje się dalej jest dla dziecka silnie rozmazane. Poziom ostrości widzenia u niemowląt nie sięga nawet dziesięciu procent poziomu ostrości widzenia u przeciętnego dorosłego człowieka. Dlaczego noworodek ma tak słaby wzrok? Krótki wzrok niemowlęcia jest sprytnym mechanizmem obronnym, który wytworzyła dla niego natura. Noworodek widzi dokładnie tyle, ile potrzebuje. Dzięki temu może skupić się na tym, co w danej chwili jest dla niego najważniejsze, a jednocześnie uniknąć nadmiaru bodźców, które mogłyby wywołać u niego stres.

Jakie kolory widzi noworodek? Dwutygodniowy maluch nie jest w stanie jeszcze rozpoznać wszystkich kolorów, natomiast zauważa panujące kontrasty, na przykład między białą i czarną barwą lub między czerwoną i niebieską. Z tego powodu w drugim tygodniu życia dziecka najatrakcyjniejsze są dla niego zabawki cechujące się charakterystycznymi, kontrastującymi ze sobą kolorami. Pełen wachlarz kolorów niemowlę będzie rozpoznawać dopiero w okolicach czwartego miesiąca życia. Wtedy też zyska wrażliwość i będzie rozpoznawać nie tylko poszczególne kolory, ale też ich zróżnicowane odcienie.

Jeśli martwisz się, że wzrok twojego dziecka nie jest odpowiednio dostoswany do etapu rozwoju, w którym się znajduje, możesz wykonać test na trzy sposoby:

  • Twarz – nachyl się nad maleństwem lub weź je na ręce i poczekaj aż zacznie ci się przyglądać. Pamiętaj, aby utrzymywać odległość nie większą niż 30 cm, ponieważ tylko w ten sposób dziecko będzie miało szansę, żeby wyraźnie cię zobaczyć.
  • Mimika twarzy – skandynawscy naukowcy udowodnili, że dwutygodniowy noworodek jest w stanie rozróżnić miny na twarzach swoich rodziców, mimo, że oczywiście wciąż nie potrafi ich precyzyjnie zinterpretować. Chcąc wykonać tekst, poczekaj na chwilę, w której dziecko będzie najedzone i wypoczęte, a następnie weź je na ręce. Jak już zacznie ci się przyglądać rozchyl szeroko usta i odczekaj chwilę, żeby maluch miał szansę ci się przyjrzeć. Wykonaj też kilka powtórzeń, a w pewnym momencie niemowlę prawdopodobnie zacznie cię naśladować. Badaczom, którzy obserwowali nowo narodzone dzieci udało się je skłonić nawet do wystawienia języka!
  • Piłka – weź do ręki duże czerwone jabłko lub piłkę, a następnie pokaż ją dziecku z odległości 25 – 30 cm. Odczekaj i daj mu szansę się przyjrzeć, a następnie bardzo powoli przesuń przedmiot w prawo lub w lewo. Test się powiedzie, jeśli noworodek będzie wodził swoim wzrokiem za piłeczką.

Ile śpi noworodek 2 tygodniowy?

Sen dla niemowlęcia stanowi rodzaj pancerza ochronnego. Podczas snu wzmacnia się jego układ nerwowy. W około trzydziestominutowych odstępach sen malucha naprzemiennie przechodzi z fazy snu głębokiego do fazy drzemania. Obserwując swoje dziecko podczas drzemki od czasu do czasu możesz zauważyć jego szybkie i nieskoordynowane ruchy rąk i nóg oraz drgania mięśni twarzy, które porównać można do uśmiechu. Istnieją teorie, wedle których już od pierwszego dnia życia dzieciom towarzyszą sny.

Dwutygodniowy noworodek przesypia zwykle osiemnaście godzin na dobę – mniej więcej połowę tego czasu w dzień i połowę w nocy. Sypia w seriach trwających przeciętnie około trzech lub czterech godzin i budzi się wtedy, kiedy potrzebuje jedzenia. Te przerwy na pobudkę to czas, który warto wykorzystać nie tylko na karmienie, ale również na przewijanie niemowlaka czy kąpiel. Wykorzystywanie tych przerw na te czynności sprawi, że sen dziecka będzie spokojniejszy i bardziej komfortowy. Nie będzie trzeba go też specjalnie budzić na przykład w celu zmiany pampersa na świeży.

Dzieci na tym etapie życia nie zwracają uwagi na to czy jest dzień czy noc, a jest to spowodowane brakiem melatoniny w ich organizmie aż do czwartego miesiąca życia. Melatonina jest ważnym hormonem, którego rolą jest regulowanie zegara biologicznego człowieka. Gdy się ściemnia, melatonina jest uwalniana do organizmu i sprawia, że odczuwamy senność. Organizm dwutygodniowego malucha nie produkuje jeszcze melaniny, dlatego każda pora w ciągu doby jest odpowiednia na sen. Jednak już teraz warto przyzwyczajać dziecko do istnienia trybu dnia i nocy, dbając o to, aby w trakcie dnia w jego sypialni panowała jasność, a nocami względna ciemność, na przykład tylko niewielka zapalona lampka.

2 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Drugi tydzień jest początkiem pierwszego miesiąca życia dziecka.

Dwutygodniowe dziecko a skok rozwojowy

Drugi tydzień życia noworodka to zbyt wczesny etap na pierwszy skok rozwojowy. Można się go spodziewać dopiero pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka, a dokładniej na przestrzeni czwartego i piątego tygodnia. Pierwszy skok rozwojowy prawdopodobnie spowoduje, że maluch zacznie się uśmiechać, lepiej trawić pokarm, a także zatrzymywać wzrok na twarzy rodzica. Zwiększy też długość przerw między swoimi kolejnymi drzemkami.

Dodaj komentarz

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

1 tydzień życia dziecka

Pierwsze dni noworodka? Zobacz, jak przebiega 1 tydzień życia dziecka. Dowiedz się, ile powinien jeść i spać tygodniowy noworodek. Pierwszy tydzień życia dziecka, a zwłaszcza pierwsza doba noworodka zazwyczaj jest...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo