23 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 23 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda 23 tydzień życia dziecka? Co potrafi 23 tygodniowe dziecko? Rozszerzanie diety niemowlaka. Jak wygląda skok rozwojowy w 23 tygodniu życia dziecka? Ile powinno ważyć 23 tygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

23 tydzień życia dziecka – rozwój

Dziecko w dwudziestym trzecim tygodniu życia staje się coraz bardziej samodzielne – zaczyna całkiem sprawnie się przemieszczać i pokonuje coraz dłuższe odległości. Z każdym mijającym dniem staje się coraz silniejsze i bardziej ruchliwe. Dodatkowo, żywo gaworzy, a nawet próbuje pośpiewywać.

23 tygodniowe dziecko – co potrafi?

  • samodzielnie ustać na nogach, podtrzymując się przy tym w pozycji pionowej
  • przez co najmniej kilka sekund usiedzieć bez podparcia
  • sprawnie przekładać niewielkie przedmioty z rączki do rączki
  • chwytać rękami nawet bardzo małe przedmioty, używając do tego palców wskazujących i kciuków
  • dziecko potrafi wzmagać napięcie mięśni grzbietowych
  • dobrze pełza i turla się
  • coraz sprawniej raczkuje
  • leżąc na brzuszku, z pełną swobodą potrafi podeprzeć się na rękach i unieść do góry głowę oraz tułów

Pod względem rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dwudziesty trzeci tydzień również niesie dla dziecka wiele zmian. Maluch potrafi przypomnieć sobie doświadczenia lub widziane przedmioty nawet sprzed dwóch tygodni. Świetnie rozumie wszelkie zależności przyczynowo – skutkowe, na przykład dostrzegając, że grzechotka grzechocze, będzie próbował zagrzechotać potrząsając innymi zabawkami.

Na tym etapie rozwoju dziecko uśmiecha się w sposób świadomy i robi to w momentach, w których coś je rozbawi lub wtedy, kiedy w zasięgu jego wzroku pojawi się ktoś bliski. Co więcej, niemowlę w szóstym miesiącu swojego życia potrafi rozpoznawać osoby, biorąc pod uwagę ich przymioty, takie jak ton głosu, charakterystyczne dla nich dźwięki czy płeć. U malucha w tym wieku coraz śmielej zaczynają funkcjonować odpychające odruchy obronne, na przykład wtedy, kiedy nie chce się przytulać. Dwudziestotrzytygodniowe dziecko potrafi również wyrazić swój protest w sposób świadomy – na przykład wtedy, kiedy chcesz zabrać mu ulubioną zabawkę lub odłożyć malucha do łóżeczka.

23 tydzień życia dziecka – szczepienia

Zgodnie z powszechnie obowiązującym kalendarzem szczepień, między piątym a szóstym miesiącem życia dziecka należy wykonać obowiązkowe szczepienia ochronne, takie jak:

  • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
  • szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
  • szczepienie przeciwko pneumokokom
  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
  • szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)

Można poddać dziecko również dodatkowym, płatnym szczepieniom, do których należą:

23 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Między dwudziestym drugim a dwudziestym szóstym tygodniem życia dziecko przechodzi przez swój piąty skok rozwojowy. Zaczyna nie tylko dostrzegać, ale również rozumieć relacje panujące między ludźmi. To czas, w którym maluch przestaje uśmiechać się do każdej napotkanej osoby, a wręcz zdarza mu się okazywać nieufność, a nawet strach wobec obcych ludzi. W dwudziestym trzecim tygodniu życia malucha można u niego zaobserwować również tak zwany lęk separacyjny, który powoduje, że niemowlę nie potrafi zrozumieć, że opiekun, który znika z pola widzenia, zaraz wróci – w takiej sytuacji dziecko często reaguje uczuciem niepokoju i płaczem. Ponadto, sześciomiesięczny maluch potrafi poruszać się już coraz sprawniej, a jego ruchy są dobrze skoordynowane. Potrafi na przykład klaskać w dłonie czy machać rączką na pożegnanie.

Jakie zmiany u dziecka przynosi piąty skok rozwojowy?

  • po zakończeniu piątego skoku rozwojowego dziecko nauczy się siadać samodzielnie
  • do chwytania przedmiotów maluch używa zarówno palców wskazujących, jak i kciuków, dzięki czemu jest w stanie utrzymać nawet niewielkie obiekty
  • potrafi trzymać kilka przedmiotów jednocześnie, wymachiwać i uderzać nimi o siebie
  • coraz bardziej świadomie ogląda kolorowe książeczki i wodzi wzrokiem za zamieszczonymi w nich grafikami

Jakie symptomy wskazują na to, że maluch przechodzi przez skok rozwojowy?

  • potrzeba nieustannej uwagi
  • utrudnione zasypianie
  • niespokojny sen
  • obniżony apetyt
  • apatia
  • gwałtowne zmiany nastroju – dziecko z minuty na minutę jest w stanie przejść od radosnego śmiechu do płaczu
  • nieśmiałość w obliczu obcych ludzi
  • niechęć do obcych, a nawet do innych domowników z wyjątkiem mamy

23 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Dwudziesty trzeci tydzień stanowi pierwszą połowę szóstego miesiąca życia dziecka.

23 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Okres między trzecim a szóstym miesiącem życia to czas, w którym dziecko rośnie w tempie około 2 centymetrów miesięcznie, a jego średnie tempo przybierania na wadze wynosi:

  • od 17 do 18 gramów w ciągu doby
  • około 120 gramów w ciągu tygodnia
  • około 500 gramów miesięcznie.

Jak wyglądają uśrednione normy dla wagi i wzrostu dziewczynki w dwudziestym trzecim tygodniu życia, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary sześciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 7,4 kg
  • wzrost: 66 cm

Przeciętne wymiary sześciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 7,9 kg
  • wzrost: 68 cm

Dla zamieszczonych wyżej wartości można zastosować odchylenie na poziomie +/- 5 cm oraz +/- 1,5 kg, ponieważ mają one charakter jedynie informacyjny i wynikają z przeprowadzonych statystyk. Na wagę i wzrost dziecka wpływa wiele czynników, na które nie mamy żadnego wpływu – na przykład wymiary malucha w dniu urodzenia, jego uwarunkowania genetyczne, a także długość, częstotliwość i jakość snu oraz poziom apetytu. Warto pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i nie należy przejmować się tym, że jest nieco niższe lub wyższe od średniej statystycznej.

23 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Dwudziestotrzytygodniowe niemowlę wciąż możesz karmić piersią i jest to całkiem naturalne. Co więcej, na tym etapie nie musisz jeszcze rozszerzać jego codziennej diety o produkty bezmleczne, jednak warto to zrobić maksymalnie na przestrzeni siódmego i ósmego miesiąca życia dziecka. Jak rozpoznać odpowiedni moment na włączenie do jadłospisu dziecka dodatkowych komponentów? Na przykład po tym, że maluch będzie żywo zainteresowany twoimi posiłkowi, a co za tym idzie, będzie wyciągał rączki po jedzenie, które znajduje się na twoim talerzu. Dziecko, któremu chcemy podawać stałe pokarmy, powinno już stabilnie siedzieć na krzesełku lub na kolanach dorosłego opiekuna.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, szósty miesiąc życia to odpowiedni czas na zmodyfikowanie jego codziennego jadłospisu. Warto zacząć od niewielkiej ilości nowych składników, na przykład jednej lub dwóch łyżeczek po nakarmieniu mlekiem. Możesz samodzielnie przygotowywać maluchowi warzywne i owocowe przeciery lub skorzystać z gotowych słoiczków, które są dostępne niemal w każdym sklepie spożywczym. Jedzenie ze słoiczków jest droższą alternatywą, ale z pewnością wygodniejszą i równie zdrową. Takie produkty charakteryzują się krótkim, prostym składem, nie zawierają przypraw, sztucznych barwników, konserwantów i innych szkodliwych składników. Najlepiej wybierać te bez dodatku cukru.

W jakiej kolejności należy włączać nowe smaki do diety niemowlaka?

Modyfikację jadłospisu malucha warto zacząć od warzyw, takich jak na przykład ziemniak, marchewka czy dynia. Następnie można stopniowo, w kilkudniowych odstępach, podawać dziecku kolejne warzywa. Najzdrowsze dla tak małych dzieci są buraki, brokuły, brukselka i groszek cukrowy. Po około dwóch tygodniach warto włączyć do diety owoce, takie jak na przykład jabłko, morele, banany, gruszki, brzoskwinie i truskawki. Zarówno w przypadku warzyw, jak i w przypadku owoców, warto podawać je w formie zupek i przecierów.
Następnie do jadłospisu niemowlaka można dodać produkty glutenowe, takie jak na przykład kaszka manna i kleiki. Po upływie kilku tygodni od początku rozszerzania diety malucha, można do niej włączyć mięso – najlepszym wyborem będzie kurczak, królik i cielęcina. W siódmym miesiąca można dodać również ryby.

23 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę w 23 tygodniu życia?

Niemowlę w dwudziestym trzecim tygodniu życia potrafi widzieć wszystkie kolory w taki sposób jak osoba dorosła, ponieważ wszystkie trzy receptory barw zdążyły się już rozwinąć. Badania wskazują, że ta część kory wzrokowej, która odpowiedzialna za postrzeganie kolorów, rozwija się stosunkowo szybko. Na tym etapie rozwoju dziecko potrafi już postrzegać otoczenie w sposób przestrzenny. Niemowlakowi w dwudziestym trzecim tygodniu życia, dzięki sukcesywnemu rozwojowi motorycznemu i umiejętności podpierania się na rączkach, zdecydowanie rozszerza się horyzont widzenia, co umożliwia mu doskonalenie zapamiętywania, postrzegania i kojarzenia. Zakres widzenia dziecka ulega pogłębieniu i polepszeniu. Na etapie szóstego miesiąca życia pojawia się również pełna świadomość perspektywy.

Sześciomiesięczny maluch coraz lepiej postrzega otaczający go świat, ponieważ pole jego widzenia jest już bardzo szerokie. Potrafi już zauważyć, że widziane przedmioty mają zróżnicowaną fakturę. Coraz dokładniej postrzega kształty i położenie zabawek.

Ile śpi 23 tygodniowe dziecko?

Dziecko aż do ukończenia szóstego miesiąca życia przesypia średnio 13 godzin w ciągu doby. Zwykle od trzech do czterech godzin przypada na przerywane drzemki w ciągu dnia – pojedyncza drzemka trwa od 15 minut do 2 godzin. Natomiast w porach nocnych sen zajmuje dziecku około 10 godzin, na które składają się również przerwy na jedzenie – zwykle nie więcej niż dwie. Dwudziesty trzeci tydzień życia malucha jest okresem jego piątego skoku rozwojowego, czego konsekwencją może być znacznie utrudnione zasypianie, a także bardzo niespokojny sen. Maluch w okresach czuwania, czyli w przerwach między kolejnymi drzemkami, może być bardzo marudny i rozdrażniony. Dlatego postaraj się zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki do snu, takie jak na przykład:

  • kojąca atmosfera otoczenia
  • na kilka godzin przed nocnym snem brak pobudzających zabaw
  • przygaszone światło
  • absolutna cisza
  • relaksujący masaż po wieczornej kąpieli
  • brak rozpraszających zabawek w łóżeczku malucha
  • temperatura w sypialni wynosząca od 21 do 24 stopni Celsjusza

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo